Машиною 1951 року випуску користувалися майже пів століття. Потім вона зламалась, і її планували відправити на металобрухт, однак передумали. На відновлення витратили близько 30 тисяч гривень.
Двигун та передню решітку ретро-вантажівки ГАЗ-51 Віктор Сернюк реставрував сам. Каже, ремонт тривав два роки: "Розібрали повністю цілу машину, почухали фарбу – це мені допомогли хлопці, котрі займаються фарбуванням машин фарбою. Ми пофарбували автомобіль. Потім зробили гальмівну систему, бо вона була фактично знищена. Основною причиною, через яку вона не їздила, це – диск щеплення. У техпаспорті записана синьою, тому ми не могли змінювати колір".
Із дерев’яних дошок Віктор Сернюк зробив кузов для автомобіля. Чоловік сам шукав деталі до автомобіля: деякі замовляв зі Східної України, деякі знаходив у автолюбителів.
Цим автомобілем в Центрі легеневих хвороб користувалися впродовж 40-ка років, – каже директор закладу Василь Скрип. "Останні 20 років він не виїжджав з гаража. Близько 2 років тому постало питання про його списання та здачу на металобрухт, я подивився його й зрозумів, що це неможливо зробити. Він має автентичний двигун, автентичне шасі й здати його на металобрухт рука не піднімалася і ми вирішили в колективі автолюбителів автогосподарства про те, що потрібно реставрувати цей автомобіль. Він відновлений за рахунок автолюбителів нашого закладу, а також людей, котрі нам допомогли".
За словами Василя Скрипа, це єдиний вантажний автомобіль Центру легеневих хвороб. Його будуть використовувати для перевезення необхідних вантажів відсьогодні – 21 жовтня.