Катерина Мамонова — з Дніпропетровської області. Разом із сім’єю прийшла на екскурсію винними підвалами селища Середнє. Каже: вражена, як це могли зробити люди, які не мали сьогоднішніх технологій.
Середнянські підвали висічені в туфі — породі вулканічного походження, ще в ХVI столітті, — розповідає туристам головна технологиня виноробного підприємства Лариса Большакова. За її словами, багато людей приїжджають не на дегустацію, а тільки на екскурсію.
"Були у нас випадки, коли люди приходили і були шоковані, бо думали, що тут маленький підвальчик. Знаєте, прикро, коли приїжджають за тисячу кілометрів, виходять з автобуса і кажуть: "Ми не йдем, а що ми там не бачили – камінь і бочки?". Я здивована, кажу: "Люди, ви їхали стільки, зайдіть і відчуйте..». І вони вже виходять під зовсім іншими враженнями".
Лариса Большакова працює тут 50 років, добре знає не тільки історію підвалів, а й виноробство. За її словами, температура тут завжди 12 градусів, що ідеально підходить для вина. Його тут зберігають у дубових бочках.
Лариса Большакова розповіла, що раніше тут також був свій боднарний цех, де працювало 12 чоловік і все було зроблено їхніми руками. Тепер же у підвалах нові бочки.
"Останнім часом, — розповіла технологиня, — і Європа і Україна перейшли на цистерни з нержавіючої сталі. Ми вже 5 бочок таких купили. Вони практичні, зручні. Можуть стояти і без вина і не розсікаються. Але якщо це пояснити простою мовою – це як носити взуття зі шкіри чи замінника, зимою носити шубу норкову натуральну і штучну, — є різниця. Ось так для класичного виноробства – це тільки підвал і тільки дубова бочка".
В радянські часи на підприємстві зменшили виготовлення вина. Багато бочок та різної техніки не використовувалися, їх списували та до цього часу зберігали в тих частинах підвалу, які сьогодні відкрили, — каже виконувач обов’язків директора виноробного підприємства Святослав Мельник.
"Завдяки персоналу, з їхньою допомогою, ми там все прибрали, повиносили гори сміття. Розчистили підвали протяжністю майже кілометр".
За словами Святослава Мельника, в планах – розчистити ще оду частину підвалів та проводити там екскурсії для туристів.
Юрій 2020-08-22 / 19:24:35
Давно вже відкриті ті подвали, всіх знайомих приїзжих туди переводив і скажу тільки, що з кожним роком вина на дегустації, все гірше і гірше...
Д1до 2020-08-21 / 10:19:26
Хотілось би зустрітись з тими мудаками що говорять ош раніше неможна було відвідувати Середнянські підвали. Так там групи туристів, пане нешановний шандоре, в черзі стояли щоб попасти на справжню дегустацію. При Петросянови підвали вилизані були, до речі який поважав адміністратора цього сайту. Пане Олеже, проведи справжнє журналістське розтеження, бо теперішні нувориші спочатку розгромили все що можна було, а тепер вроді відновлють. До речі, де сі поділи унікальні екземпляри колекційних вин.