Цієї неділі жителі Ірляви, а також Чабанівки, Андріївки та сусідніх сіл виходили на мітинг: перекривали міжнародну трасу «Київ-Чоп». Частина мешканців хочуть залишити землі для пасовищ і виступили проти зведення там сміттєпереробного заводу.
Речник патрульних Олександр Бодня каже: рух транспорту був ускладнений в неділю, 9 серпня, із 15 до 17 години. За його словами, на відрізок траси Київ-Чоп неподалік сіл Чабанівка та Дубрівка направили екіпажі для забезпечення громадського порядку та уникнення заторів.
Порушень під час мітингу не було, на місці було близько 130 мітингарів. Один із них — житель села Чабанівка Іван Сембер. Каже: виступали, щоб не було сміття.
"Тут буде накопичення цієї суміші непотребу, води не буде, бо то будуть робити скважини по 300-400 метрів у землі. Та село без води залишиться", — пояснив чоловік.
Натомість, житель села Ірлява Володимир сказав, що не проти заводу: "Чесно кажучи, я за будівництво заводу, бо люди йдуть, викидують мішки зі сміттям по дорозі. Тут сміттєвий бак був, уже його забрали. Кудись треба це все дівати".
В Ірлявській сільраді, куди належить і Чабанівка, заступниця голови показала карту з ділянками, які можуть віддати під пасовища для сільських корів або ж для будівництва заводу. Місцеві депутати виступили проти зведення сміттєпереробного.
Заступниця голови Ірлявської сільської рад Галина Плеша розповіла:
"Ми пояснювали мешканцям, що рішенням сесії ми звернемося в Держгеокадастр. Усе, що від нас залежить, ми зробимо. Хай виділяють ту земельну ділянку, яку вони хочуть під пасовища. Вони ще не визначилися. Одні кажуть, що ту, інші — ту. Нема остаточного рішення. Ми запросили керівника Держгеокадастру (наразі просто нема землеупорядника), щоб чітко пояснив їм по карті, де може бути та земельна ділянка, яку вони просять".
Заступник начальника відділу в Ужгородському районі Держгеокадастру Закарпаття Мирослав Васьків пояснив, що з 2019 року до них не було жодного звернення з боку жителів села. А щодо сміттєпереробного заводу мають бути громадські слухання:
"Обов’язково мають бути громадські слухання і детальний план, який має затверджуватися. Якщо цього не буде — сміттєпереробного заводу не буде, — сказав посадовець. — На сесії вони, напевно, даватимуть свої пропозиції, щодо ділянок під пасовища і стосовно ділянок, які, можливо, будуть відведені під сміттєпереробний завод".
Наразі йдеться про використання землі поза селами Ірлявської сільради.
Інвестиційний проєкт представили в облдержадміністрації, каже голова ОДА Олексій Петров.
"Це так звана система компостування, — каже він. — Засипається та органіка, яка залишається, у великі ванни. Заповнюється аєробними бактеріями, закривається землею. Потім відкривається, засушується. Виходять непогані добрива, які продаються».
За словами голови ОДА, з жителями вже зустрічалися обговорити це питання. Наразі Департамент екології вивчає можливий вплив на природу. Олексій Петров каже: на громадські слухання прийшли 90 людей.
"Три села (Ірлява, Дубрівка, Чабанівка) Ужгородського району і частина з Ужгорода приїхали, проголосували, що цей проєкт можна розглядати. Висновки оцінки на довкілля знову виносяться на громадські слухання. Без позиції громади не має права виконувати або рухатися далі. Питання в тому, чи хочуть вони (2 громади) слухати одну, яка проти".
Наразі жителі Чабанівки хочуть відстояти землі для пасовищ. У селі нараховують, за їхніми словами, близько 30 корів.
У середу 12 серпня має відбутися сесія в Ірлявській сільраді, де визначатимуть, які ділянки і для яких потреб потрібно виділити.
Катерина 2020-08-11 / 13:09:41
А я за те, щоб те гарне добриво компостували під Ужгородом. Там де і зараз компостують. Якщо жителям Ужгороду так подобається ідея заводу. А Петров нехай собі потім рекультивує за державний рахунок цю ділянку і добуває біогаз, як це свого часу зробив Ледида. Або собі вдома на городі компостує і нюхає все те гавно!
Я тоже за колхоз, як то кажуть, але не в моєму селі!
Усі за завод, але подалі від себе.
Вуву 2020-08-11 / 09:28:24
Судячи з вашого допису ви так і хочете щоб там вже нікого не лишилось.
Ужгород 2020-08-11 / 09:08:29
У тій Ірляві вже скоро людей не буде, а не те, що корів