Висадити лаванду на Закарпатті жителька Перечина Мирослава Качур вирішила після поїздки до Венеції. Чоловік купив їй парфуми з цієї квітки, і їй дуже сподобався аромат:
"Цей запах надовго вкарбувався у памְ’яті. Мені прийшла ідея висадити лаванду у нас. Чоловік довго опирався. Але ми рік читали про це, їздили, дивилися. І вирішили висадити перші 400 кущиків".
"Всі говорили, що лаванда не приживеться, що наш клімат дуже суровий для неї, що морози. Але 400 кущиків, які ми висадили, випало так, що було -26 градусів без снігу. Тому побачивши, що лаванда пережила таку низьку температуру, ми знали, що можна висажджувати її сміливо. Ті 400 кущиків були в нас два роки. Ми робили з них заготовки для майбутньої платнації", — розповідає жінка.
Для того, щоб навчитися правильно висаджувати і доглядати за лавандою, Мирослава з родиною їздила дивитися на плантації в Болгарії, Словенії, Угорощині. Читала й додаткову літературу.
"Лаванду ми саджали за допомогою трактора. Є спеціальний диск, куди опускається лаванда. І його затискає глиною. Тому посадка 2 -хгектарів тривала недовго — 3-4 дні. У нас зроблені високі грядки, щоб стікала лашня вода , бо лаванда не любить вологу. Їй потрібне сонце. Грядки допомагають нам пережити цю дощову погоду", — каже власниця.
Ще 8 гектарів квітів висадили в листопаді 2019-го року. Це молоді саджанці. Із лаванди тут навчилися виготовляти ефірні олії, тоніки, конфітюри, сиропи, сири та інші товари.
До найбільшого лавандового поля серед гір на Закарпаття приїжджають туристи із різних куточків краю, а також з-за меж області. 1 липня вдень тут не було відвідувачів, оскільки поле обробляли.
За словами Мирослави, тут бувають гості з Ужгорода, Мукачева, Львова, Чернівців: "Однак найголовніше — не звідки вони приїжджають, а що вони їдуть звідси з усмішкою і хорошими емоціями. Це була наша мрія, щоб наше поле приносило якесь задоволення. Щоб вони прийшли, пораділи, погуляли і пішли звідси задоволені".
Пік цвітіння лаванди очікують у Перечині наприкінці липня. Наразі через дощі на Закарпатті вона квітне на 40, а подекуди на 60%.