Федор ШАНДОР.
— Федоре Федоровичу, у передноворічному бліц-інтерв'ю для «НЗ» ви сказали, що навесні Україну чекають неординарні події. Так і сталось. Прокоментуйте.
— Це було не пророцтво і не ясновидіння, а звичайне соціологічне передчуття, яке базується на емпіричних даних. Те, що сталося, маю на увазі укази Президента України стосовно розпуску парламенту і дострокових виборів, є закономірним, як контрзахід посяганню на президентські повноваження. Зважте, політика — не більше, ніж мистецтво неможливого. Тому всі, хто вважав Ющенка слабаком, тепер про нього іншої думки. Як і ті, хто розчарувався у ньому як «проводиреві помаранчевої революції». Схожі події відбувалися і відбуваються в інших європейських країнах: в Угорщині з урядом Дюрчані, в Німеччині з урядом Шрьодера...
— А який ваш наступний «прогноз»?
— Оскільки соціологи не люблять пророкувати та прогнозувати, то спробую спроектувати різні варіації подій після ЗО вересня. Що вибори відбудуться - вже факт, і те, що до них буде дорога через «соціалістичні тернини», також. Але вже сьогодні можна сказати, що ліберал-демократи, а йдеться про БІОТ, будуть знову в опозиції, а нова коаліція сформується з правоцентристських блоків. І це є нормальним, якщо там не буде «азаровщини» та «кінахоманії».
— У парламентаріїв, як і у випускників шкіл, попереду — іспити (вибори)...
— З тією різницею, що абітурієнти самі обирають собі шлях у житті, професію, за депутатів вибір робимо ми, суспільство.
— Над чим ви зараз працюєте в цій темі?
— Для більшості вибори почнуться у вересні, а для соціологів уже «врожайна» пора. Проводжу дослідження соціуму як стосовно політичних спрямувань, так і маркетингові моніторинги.
— Ви — завідувач кафедри туризму географічного факультету УжНУ. Рекреація, однозначно, — одна з найнеобхідніших галузей на Закарпатті. Кого готуєте?
— Нині на Закарпатті є вісім навчальних закладів, котрі готують спеціалістів туристичної справи. Але відверто, об'єктивно і без перебільшення скажу: найякісніші викладацькі кадри, які можуть дати студентам достойні знання, сконцентровані саме в Ужгородському національному університеті. Ми працюємо у кількох напрямах: готельно-ресторанний бізнес; міжнародний, активний, спортивний, екологічний туризм. Усього їх 12. До речі, нині на Закарпатті існує близько 800 постійно діючих туристично-рекреаційних об'єктів. Проте засади їхньої роботи базуються переважно на старому кадровому ресурсі.
Ресторан чи готель, нехай навіть той, який вигідно розташований на перехресті найпопулярніших туристичних шляхів, — це ще не «туризм». Ці об'єкти — лише складова туризму. Ми ж на нашій кафедрі все по-зиціонуємо науково. Тому все частіше звертаються власники деяких туристичних центрів з метою перепідготовки та підвищення кваліфікації своїх кадрів до рівня нинішніх європейських вимог. Ми з радістю надаємо такі послуги, бо маємо для цього належний ресурс викладачів та тренерів.
— Чому навчаєте своїх студентів?
— Наші студенти вчать психологію. Вони опановують суть соціуму, вчаться його правильно розшаровувати, професійно та якісно надавати послуги. їм треба знати і правові відносини в туризмі, вміти працювати з іноземними гостями та VIР-персонами, правильно прогнозувати, щоб вчасно осягнути зміни в новітньому туризмі. Треба також розумітися на інформаційних технологіях, аби змогти надати послуги туристу із «золотою» пластико-вою карткою, а не тільки готівкою, як це у нас заведено. Важливо знати й екологію, щоб не перевантажити туристів у конкретному рекреаційному місці, мати поняття безпеки, що є найважливішим чинником. Окрім того, фахівцям треба освоїти бухгалтерський облік туристичної діяльності, менеджмент, туропер-рейтинг та особливості технології харчування. Не останнє місце займає і країнознавство, бо «наші» гори знаходяться у семи державах і бренд «Карпати» ще мусимо розкручувати.
Для цього, до слова, створено туристично-інформаційний центр Закарпаття (пл. Жупанатська, 15 в Ужгороді), розроблена електронна туристична база -WWW.TOURINFORM.ORG.UA.
Отож своїм студентам даємо всі ці знання.
Натомість виборцям я і мої колеги-соціологи допомагаємо через призму наших досліджень зробити об'єктивний власний висновок.
Інтерв'ю вела Надія ТЕГЗА, "Новини Закарпаття"
12 червня 2007р.
Теги: