У кафе споживспілки в Королеві з радянських часів збереглися картини Павла Бедзіра

Селище Королево, що на Закарпатті, не обділене відвідинами туристів. Тут є один з найстаріших замків краю – замок Нялаб. Є тут і розкішні винні підвали, до яких привозять гостей у першу чергу завдяки рекламній кампанії нинішних власників. А от про заклад, куди справді варто б заглянути гостям, зазвичай не знають ні екскурсоводи, ні ті, хто приймає солідні делегації.

У кафе споживспілки в Королеві з радянських часів збереглися картини Павла Бедзіра

У центрі селища розташована затишна кав’ярня Королівського споживчого товариства з досить традиційною назвою «Фантазія». По-перше «Фантазія» варта уваги завдяки своїй відмінній кухні. Саме колектив цього кафе районна влада залучає до участі в міжнародних культурних та ділових форумах, що відбуваються на Закарпатті.  Кухарі не лише вміють приготувати й подати смачні страви, вони знають смаки багатьох «віп-персон» обласного рівня (та й столичного теж), ретельно готуються до подібних форумів, враховують їх особливості.

Але найцікавіше у кафе «Фантазія» - картини, що прикрашають зал. Вони справді можуть здивувати знавців мистецтва. Тому що це графічні роботи з циклу «Життя дерев» легендарного художника Павла Бедзіра – знакової постаті андерграунду 60-80-х років. Колись газета «Правда» вмістила статтю про мистецтво андерграунду, зайвляючи, що з ним у Радянському Союзі вже покінчено. Залишилися, мовляв,  його прояви тільки на Закарпатті. Нічиє прізвище не називалося, але і в Прибалтиці, і в Одесі, і в Москві художники знали, що мова йде саме про ужгородця Павла Бедзіра. Власне, у будь-якій оглядовій статті про радянський андерграунд це ім’я називається в першу чергу. Зрозуміло, що своєрідний талант і мистецька позиція ставали причинами жорстоких репресій щодо легендарного ужгородця. Художник вирізнявся стилем життя, власною філософією, поглядами на культуру. Зокрема, на його переконання Закарпаття є регіоном, де заявить про себе унікальна культура, тому що в Закарпатті «зустрічаються» західна й східна філософії, даючи синтез нових культурних явищ. Квартира Павла Бедзіра завжди була заповнена гостями з різних куточків СРСР – письменників, артистів і, звичайно, колег. Його роботи можна зустріти в приватних колекціях Нью-Йорка, Москви, Будапешта…

Відповідно, графіка Бедзіра має високу ціну.

Звідки ж вони взялися у провінційному селищі?

Свого часу для оформлення закладів споживчої кооперації були закуплені роботи художника. Їх можна було побачити (до приватизації) ще на одній з баз відпочинку, але зараз їх там нема. А от керівництво Королівського споживтовариства навіть у найтяжчі часи не позбулося картин. Цьому посприяв тодішній директор товариства (зараз очолює королівське СТ його син) Михайло Реплюк. Не раз до нього підходили з вигідними пропозиціями різні «посередники», намагалися вплинути деякі силовики, але директор зумів зберегти цінні роботи.

 

Василь Горват, Голос Карпат

15 липня 2012р.

Теги: Бедзір

Коментарі

небайдужий 2012-07-16 / 11:23:45
...назавтра чекайте в Королевы гостей-перекупників

Марія 2012-07-15 / 17:24:27
Дякую п.Василю за статтю.От так і позбираємо картини Бедзиря із усіх куточків, якими торгували чужі люди(мабуть всі здогадуються хто в основному) і Михайло Сирохман випустить альбом - книгу.Його мистецтво має жити і ми не повинні забувати, а славити його.

НОВИНИ: Культура

11:34
У Мукачеві стартував фестиваль дитячих театрів "Імпреза над Латорицею" (ПРОГРАМА)
16:06
Хор "Cantus" розпочинає концертний тур "Звуки небес, голоси землі"
06:47
Алло
15:00
Сьогодні в Ужгороді стартує ІІ Всеукраїнський конкурс хорового мистецтва імені Михайла Кречка
13:52
В Ужгороді в неділю зірковий склад акторів зіграє одну з кращих комедій XXI століття
11:20
/ 4
В Ужгороді розпочався IV Всеукраїнський фестиваль камерного мистецтва "Під цвітом сакури"
21:09
/ 1
Загублені у коханні
13:56
В Ужгороді вдесяте відкрили виставку-конкурс "Світ писанки"
06:00
Загадкова вісімка
10:52
Сьогодні, у четвер, в Ужгородському скансені відкриється виставка Мирослава Ясінського "Карби"
17:49
В ужгородському скансені відкриється виставка "Світ писанки"
05:49
У квітні в Ужгороді пройде VIII Міжнародний фестиваль "Музика без кордонів"
00:16
У середу в Хусті стартує IІ Всеукраїнський театральний фестиваль "FantaziaFest"
13:31
У скансені в Львові завершують масштабну реставрацію садиби з закарпатської Іршавщини
05:50
Із безодні
22:26
"Закарпатську" "Маріупольську драму" з успіхом показали в Києві
17:55
У Хусті відбулися нагородження переможців і гала-концерт ХІІІ Відкритого фестивалю-конкурсу стрілецької пісні "Красне поле"
15:41
Відвертий щоденник чи казка для європейців: як читати "Війну з тильного боку" Андрія Любки
15:09
У Хусті відбудеться нагородження переможців та гала-концерт Відкритого фестивалю-конкурсу стрілецької пісні "Красне поле"
14:25
Закарпатський облмуздрамтеатр розповів про свої найближчі події
14:26
У суботу в Хусті зіграють прем’єру вистави про Августина Волошина
15:11
Як відомі українські письменники хотіли поселитися на Закарпатті
08:20
/ 1
Обережно, любов
11:16
/ 1
Автор споруд ПАДІЮНу і "Едельвейсу" представив в Ужгороді виставку акварелей
22:08
/ 1
"Маріупольську драму" покажуть в Ужгороді та Києві
» Всі новини