Зустріч розпочали з перегляду фотослайдів про селище в рамках проекту «Виноградівщина – очима фотомитців». Відтак про цікаві сторінки історії Королівського Євангелія розповів Йосип Кобаль.
– У ті часи видання такої книги було дуже коштовним, – зазначив пан Кобаль. – За теперішніми мірками така книга вартувала б замовнику кілька десятків тисяч євро. Але, звісно, окрім матеріальної цінності, для сучасника вона має величезну моральну, духовну вагу. Таких реліквій на території всього колишнього Угорського королівства — одиниці.
Одарка Долгош, завідувач кафедри дизайну Закарпатського художнього інституту, представила десятки репродукцій аркушів Королевського Євангелія. Оздоблення аркушів здійснювалося пташиними перами з використанням природніх фарб і матеріалів, якими користувалися тогочасні книгописці.
– Окрім цього, Королевське Євангеліє уже є відтворене в електронному вигляді і ведуться перемовини щодо реставрації древньої книги фахівцями Центру реставрації при бібліотеці ім. Стефаника, – розповіла Одарка Долгош. – Проте варто більше розвивати туристичний потенціал цієї реліквії. У Виноградові є школа мистецтв – чому б не організувати творчі конкурси, майстер-класи шрифтового мистецтва.
Саму поштову листівку «Королевське Євангеліє 1401 року» презентував її автор Володимир Ньорба. На листівці зображена сама книга, а також руїни замку Нєлаб, де писав Євангеліє Станіслав Граматик, та пам’ятний знак, встановлений минуло річ. Листівка вийшла накладом 1000 примірників.
А в академіка Академії мистецтв України, художника Анатолія Гайдамаки народилася ідея побудувати музей Королевського Євангелія. Вельми амбіційні плани уже вилилися у комп’ютерний проект музею, також представлений учасникам заходу.
За словами Володимира Смоланки, хоч інтернетизація витісняє друковану продукцію, проте поштові листівки, які можна взяти в руку, подарувати друзям, матимуть особливу цінність.
На завершення виступив самодіяльний хор, усім присутнім роздали поштові листівки та запросили на фуршет, організований Іваном Балогою.
Цікаво, що захід, присвячний історичній та релігійній реліквії, відбувся у День Святої Трійці і на 750-му році першої згадки про селище Королево.