У Малоберезнянському монастирі зберігаються історичні матеріали по розписи Бокшая (ФОТО)

У Малоберезнянському монастирі зберігаються унікальні історичні матеріали, які засвідчують, що у 1932 році, церква при цій обителі, була розмальована відомим закарпатським художником Йосипом Бокшаєм (1891-1975 рр.).

У  Малоберезнянському монастирі зберігаються історичні матеріали по розписи Бокшая (ФОТО)

Розписами Йосипа Бокшая прикрашений Ужгородський греко-католицький кафедральний собор та єпископська каплиця. Цей художник розмальовував також колишню церкву при Ужгородському Василіянському монастирі.

У хроніці Малоберезнянського монастиря за 1932 рік згадується, що Йосип Бокшай почав розмальовувати церкву у квітні того року. До того, аби монастирська церква у Малому Березному була розмальована цим художником, найбільше спричинилися такі ченці-василіяни як о. Полікарп Булик ЧСВВ – тодішній, новопризначений настоятель Малоберезнянського монастиря, а також о. Онуфрій Бурдяк ЧСВВ, який був настоятелем цього монастиря до призначення о. П. Булика.

Посвячення вже розмальованої церкви відбулося 21 вересня 1932 року, на свято Різдва Пресвятої Богородиці, яке здійснив тодішній єпископ Мукачівський Преосвященний Олександр Стойка. У той день єпископ Олександр уділив також пресвітерські свячення диякону Христофору Гавриїлу Миськіву ЧСВВ.

Загалом, наприкінці 20-х - на початку 30-х років ХХ-го століття Малоберезнянський монастир відігравав досить важливу роль у Провінції Святого Миколая на Закарпатті. У 1928 році закарпатські василіяни вирішили розмістити у цьому монастирі власні філософсько-богословські студії. Причиною цього було те, що чехословацький уряд заборонив василіянам із Закарпаття навчатися в Галичині. Отож, організація навчального процесу у Малоберезнянському монастирі була доручена о. Стефану Решетилу ЧСВВ. У хроніці згадується, що Святіший Отець подарував на цю справу 25 000 лір. А Др. Вінтер з м. Оломоуц (теперішня Чехія), пожертвував на „Дім Студій” аскетичну та богословську бібліотеку.

Навчання розпочалося у Малоберезнянському монастирі 27 жовтня 1928 року. В цей час настоятелем тут був о. Степан Решетило ЧСВВ, а серед професорів згадуються такі ченці-василіяни як о. Микола Дудаш і о. Йосиф Мартинець.

У 1929 році тут навчалися визначні василіяни Провінції Святого Миколая – Мелетій Малинич ЧСВВ, Діонізій Дребітко ЧСВВ і Йосиф Завадяк ЧСВВ.

У тому році, на відпустовий празник Зіслання Святого Духа у Малоберезнянському монастирі зібралося близько 20 000 паломників. В цей час настоятелем тут був о. Онуфрій Бурдяк ЧСВВ, який значно підніс господарський рівень монастиря.

Розмальовування монастирської церкви у Малому Березному розпочалося після призначення тут настоятелем о. Полікарпа Булика ЧСВВ. За час його короткого настоятельського служіння в цьому монастирі церква була цілковито оновлена і стала духовним центром в Ужанській долині.

Нажаль, розписи Й. Бокшая у Малоберезнянському монастирському храмі було знищено. На даний час цей храм відновлений, однак про історичні розписи свідчать лише давні фотографії з монастирського архіву.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Йосип Бокшай (1891-1975 рр.)

 


 
 

о. Франціск Онисько ЧСВВ

15 травня 2012р.

Теги: Бокшай, монастир, василіяни

Коментарі

Ігор. 2012-05-17 / 10:07:54
Можливо є інші відомості про творчі чи сакральні доробки Бокшая на теренах Березнянщини? Цікавлять деталі процесу проведення розписів у цьому монастирі, чи якісь документи?

НОВИНИ: Культура

10:52
Сьогодні, у четвер, в Ужгородському скансені відкриється виставка Мирослава Ясінського "Карби"
17:49
В ужгородському скансені відкриється виставка "Світ писанки"
05:49
У квітні в Ужгороді пройде VIII Міжнародний фестиваль "Музика без кордонів"
00:16
У середу в Хусті стартує IІ Всеукраїнський театральний фестиваль "FantaziaFest"
13:31
У скансені в Львові завершують масштабну реставрацію садиби з закарпатської Іршавщини
05:50
Із безодні
22:26
"Закарпатську" "Маріупольську драму" з успіхом показали в Києві
17:55
У Хусті відбулися нагородження переможців і гала-концерт ХІІІ Відкритого фестивалю-конкурсу стрілецької пісні "Красне поле"
15:41
Відвертий щоденник чи казка для європейців: як читати "Війну з тильного боку" Андрія Любки
15:09
У Хусті відбудеться нагородження переможців та гала-концерт Відкритого фестивалю-конкурсу стрілецької пісні "Красне поле"
14:25
Закарпатський облмуздрамтеатр розповів про свої найближчі події
14:26
У суботу в Хусті зіграють прем’єру вистави про Августина Волошина
15:11
Як відомі українські письменники хотіли поселитися на Закарпатті
08:20
/ 1
Обережно, любов
11:16
/ 1
Автор споруд ПАДІЮНу і "Едельвейсу" представив в Ужгороді виставку акварелей
22:08
/ 1
"Маріупольську драму" покажуть в Ужгороді та Києві
10:12
/ 1
У четвер відбудеться концерт Закарпатського народного хору "Загуди ми, гудаченьку"
11:08
Закарпатська філармонія запрошує на концерт "Музичне мереживо бароко"
05:09
У коледжі мистецтв ім.А.Ерделі провели конкурс дитячого малюнку
17:34
/ 1
В Ужгороді відбудеться "вуличний" поетичний марафон
20:11
До Дня Валентина в Ужгороді відбудеться романтичний вечір "Любов в опері"
03:44
/ 2
Кошиці, Пряшів і Михайлівці
11:06
У Румунії вийшла книжка про князя Корятовича
18:00
В Ужгородському замку "камерно" виставили "Художню спадщину Імре Ревеса на Закарпатті"
17:48
/ 2
"Жадан і Собаки" відвідають Ужгород і Мукачево в межах Благодійного зимового туру
» Всі новини