Для закарпатського міста – одного з центрів Гуцульщини – звісно, поява цього монумента – річ доволі незвична. Ось як коментує подію один з авторів проекту, художник і скульптор, уродженець Рахова Юрій Гав’юк, який вже багато років живе і творить у Львові:
– Перш за все, авторська група у складі архітектора – рахів’янина Миколи Пігуляка, мене і сина Олександра виготовила пам’ятник і присвятила його 1020-й річниці хрещення Київської Русі. Робота подарована місту, а переведена і втілена у матеріал за допомогою місцевого мецената Василя Шорбана. Щодо того, чому скульптура встановлена саме у Рахові, то для мене особисто Володимир Великий улюблений герой і визначна історична постать ще з підліткового віку, коли вперше прочитав книжку про князя. Вже тоді проникся його духом, величністю і відважністю. Я все життя проніс образ Володимира у серці, адже він об’єднав слов’янські землі, приніс у Київську Русь християнську віру. Оскільки я родом із Рахова, то давно мріяв зробити для земляків такий подарунок. На жаль, із різних причин фігура пам’ятника понад три роки пролежала і не була встановлена на нинішньому місці. І тільки завдяки великим зусиллям таких людей, як уже згаданий меценат Василь Шорбан, а також міський голова Рахова Ярослав Думин, наша ідея і робота були нарешті втілені у життя.
Окрім цього, Юрій Гав’юк, як справжній патріот і почесний мешканець Рахова, ще ранішеь подарував місту також пам’ятники Тарасу Шевченку, матері Божій, воїнам-афганцям та Гуцулу, рельєф «Свята родина» і меморіальну дошку єпископу Івану Маргітичу.
Повертаючись до урочистого відкриття та освячення пам’ятника Володимиру Великому, варто зазначити, що то є, мабуть, глибоко символічно, що ця неординарна подія попри все таки відбулась цьогоріч у Рахові 22 січня – у День Соборності України.
Василь Гейніш, для Закарпаття онлайн. Фото Ярослави Пилип’юк і прес-служби Хустської єпархії УПЦ (МП)
русин з Мункачева 2012-02-04 / 19:10:16
молодци Гуцули,хоч вони шось роблять в себе на Гуцудьщини