"Моду на Контратовича" зробила оригінальність художньої манери

Вчора виповнилося 95 років старійшині українських живописців, патріарху образотворчого мистецтва Закарпаття, народному художнику України Ернесту КОНТРАТОВИЧУ. Творчий шлях ювіляра уособлює цілу епоху становлення закарпатської школи живопису.

Ернест КОНТРАТОВИЧ.
Ернест КОНТРАТОВИЧ.
Завітавши напередодні ювілею до Ернеста Рудольфовича, колеги-художники застали метра за читанням «Теорії малярства» на французькій мові — дарунку із Парижа його вчителя Адальберта Ерделі.
Приємні спогади змінились обуренням, як тільки розмова торкнулася зруйнованого будинку А.Ерделі з настінними панно і пам'ятним двориком, де збиралися художники. Відомо, що одижз розписів («Процесія з хоругвами. Свято Йордана») належав пензлю молодого Контратовича.

Коли ж ювіляр нагадав повчальну сентенцію А.Ерделі «Художество єсть чувствованіє», стало зрозумілим, що в усвідомленні саме цієї істини — жити і творити відчуттями — полягає секрет творчого довголіття Ернеста Контратовича, людини духовно багатої, самобутнього і чесного митця.

Ернест Рудольфович Контратович народився 17травня 1912року в с.Кальна Розтока (нині Східна Словаччина) на Берез-нянщині в родині вчителя народноїшколи. Навчався в горожанській школі у Великому Березному та Ужгородській учительській семінарії (1928-1932 рр.), після закінчення якої працював учителем у найвіддаленіших верховинських селах — Ужку, Лузі, Сухому.

Щоб представити тогочасну культурно-мистецьку атмосферу у верхів'ї Ужанської долини, достатньо згадати, що священиком ужоцької парохії був Золтан Шолтес, в Ужку вчителювали батьки Мирослава Чайковського, подружжя Іван та Катерина Шелепці, а в сусідніх селах — Андрій Коцка та Шандор Петкі. До своєрідноїмистецькоі Мекки часто навідувався з мольбертом Йосип Бокшай.

Захоплення малюванням привело Е.Контратовича до Публічної школи-студії, заснованої А.Ерделі та Й.Бокшаєм в Ужгороді. Мотиви людських страждань і знедоленості поневоленого краю, які художник сприймав з болем, проявилися уже в його ранніх роботах, зокрема, в картинах «Бідна Верховина», «Жебрак-каліка», «Привид війни», «Голод», «Похорон бідняка», «Сумні мелодії», «Бездомна сирота», що виставлялися у Товаристві діячів образотворчих мистецтв на Підкарпатській Русі. Але митець не впадає у розпач. Він створює роботи, сповнені оптимізму, любові, віри в людину, в її високе призначення.

Пейзажі художника випромінюють казкову чарівність карпатської природи. В радісній кольоровій гамі та з виразною декоративністю Е. Контратович відображає народний побут і традиції обря-дових свят («Процесія», «Колядники», «Поливанка на Великдень», «Свячення води на Верховині» тощо). Із щирою безпосередністю він оспівує одвічні хліборобські турботи у творах «Косарі», «Збирання яблук», «Жниці», «В'язання снопів», «Праця в полі», «Збирання картоплі» та інших.

Гімном молодості та любові сприймаються жанрові роботи митця на весільні мотиви: «Зустріч молодих», «Весільна пара», «Молода з дружками», «Весілля», «Вбирання молодої», «Весільна процесія». Святістю і неповторною красою художник наділяє образ матерів-верховинок у серії картин «Закарпатська мадонна».

У повоєнний період, переїхавши в Ужгород, Е.Контратович поринає у мистецьке життя і сповна віддається професійному малярству. Він долучається до створення першої в історії краю Закарпатської картинної галереї та організації Ужгородського художньо-промислового училища.

Художник не припиняє плідної творчої діяльності, залишаючись вірним сільській тематиці. Цікаві з цього приводу нещодавні висловлювання Е.Контратовича: «...В ті часи від художників вимагали малювати тематичні картини, особливо на теми, пов'язані з історією парти... Я такі картини не малював. А коли брався за створення тематичних картин, то писав їх з життя сільського люду...».
На персональних виставках у Києві та Ужгороді в 2002 році художник представив роботи останнього періоду - монументальні краєвиди предковічних Карпат і ліричні полотна з квітучими польовими травами. Виконані з нев'янучою майстерністю, ці твори сповнені життєстверджуючоїсили і переконують, що справжнє мистецтво не знає віку. Твори художника прикрашають експозиції десятків музеїв, а народність та оригінальність живописної манери зробили «моду на Контратовича» неперехідною.

Серед багатьох титулів, звань і нагород найдорожчим для Ернеста Контратовича є диплом учителя народних шкіл, посвідчений о.Августином Волошином. Художник продовжує благородну місію НАРОДНОГО ВЧИТЕЛЯ, виховуючи почуття добра і любові до отчого краю.
Володимир ШЕЛЕПЕЦЬ, Ужгород
18 травня 2007р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Культура

22:05
Фестиваль "Срібний Татош" цьогоріч скасували
15:38
Завершується прийом творів на Конкурс малої прози імені Івана Чендея
12:11
Дерев'яні церкви Закарпаття – національна спадщина
16:04
Вийшов друком четвертий випуск наукового щорічника "Етніка Карпат"
02:23
/ 4
Не тільки Україна повинна вшанувати Уласа Самчука
11:33
Закарпатки, що проживають нині в Будапешті, влаштували поетичний флешмоб до дня народження Ліни Костенко
09:25
Письменниця Тетяна П’янкова презентувала в Ужгороді роман "Чужі гріхи"
11:11
Через карантин Мукачівський драмтеатр транслюватиме свої вистави онлайн
15:04
/ 2
В Ужгороді представлять нові видання про Карпатську Україну
11:36
У Зняцеві на Мукачівщині представлять книжку до сторіччя Юрія Гойди
02:51
Зірки балету Катерина Кухар та Олександр Стоянов везуть в Ужгород "Кармен-сюїту" і "Шехерезаду"
14:05
"Максимум хітів" презентували в Ужгороді
09:36
Виставу "Думи мої, думи" до Шевченківських днів показали в Ужгороді
09:23
Концерт до Міжнародного жіночого дня відбувся в Ужгороді
01:03
Ще п'ятеро закарпатських письменників стали членами НСПУ
02:56
У Виноградові відкрилася виставка художниці Гелени Матій
13:02
Дмитро Кешеля презентував школярам в Ужгороді свою нову книгу "Весільна феєрія"
10:44
/ 1
Закарпатську шевченкіану на сцені Закарпатського муздрамтеатру продовжить вистава "Думи мої, думи..."
09:16
В Ужгороді відкрили фотовиставку "Вона"
09:20
До ювілею Ужгородської дитячої музичної школи ім. Чайковського викладачі влаштували "весняний" концерт
18:06
206-у річницю від дня народження Тараса Шевченка відзначили сьогодні в Ужгороді концертом "У нашім раї на землі”
11:42
У скансені в Ужгороді відкрилася "весняна" виставка "Заквітчані"
11:17
/ 1
В Ужгород із концертом завітає Народна артистка України Людмила Марцевич
03:59
/ 1
В Ужгороді звучала "Весна на вулиці Волошина"
15:28
У Міжгір'ї на початку липня відбудеться фестиваль "Рекітське сузір'я"
» Всі новини