Із щоденника Сергія Федаки. Літня спека

Літо стає усе більш спекотним і не тільки у плані погоди.

Із щоденника Сергія Федаки. Літня спека

Якби ми мали нормальну державу, вона би вже пробувала трохи "законсервувати" цієї сонячної енергії на зиму. У сусідній Словаччині недалеко від нашого кордону вже спорудили величезний блок сонячних батарей. Поки він не підключений до акумуляторів, але до того йдеться. На Закарпатті же подібних місць і для сонячних батарей, і для вітрових електростанцій десятки і сотні, а скільки таких реально поставлено? Між тим влада обурюється, чому Словаччині російський газ дістається дешевше, ніж нам? Ну Німеччині ще зрозуміло – перед нею вся Європа прогинається, а маленькій Словаччині чому? Та тому, що вона розробляє альтернативні проекти енергозабезпечення. А також переймається енергозбереженням. Газу споживають усе менше. Тому, щоб зберегти цей ринок і використовувати їхні газопроводи для транзиту, мабуть, Росія і йде там назустріч. У нас же газова залежність максимальна.

Це дивно, бо останнім часом Україну активно розбудовують не як державу, а як бізнес-структуру. Різницю відчуваємо на власній шкурі. Бо сенс існування держави – щоб у ній було комфортно жити, збільшувалось населення, рахувалися за кордоном. Смисл же існування бізнесової корпорації – максимальний прибуток. За будь-яку ціну і будь-якими засобами.

Звідси нескінченні реорганізації, згортання соціалки, протегування великому бізнесу і нищення малого. Магістральний напрямок розвитку сучасної України – позбавитися від усього, що не приносить доход, не виробляє чогось, що можна продати за кордон. Винятком на сьогодні є хіба що футбольна сфера. Активно роздмухується міф, ніби Євро-2012 привабить до нас масу туристів. Вже нині видно, що ті прогнози страшенно завищені. Інтерес до України стрімко скорочується, бо весь світі цікавлять виключно успішні проекти, а не проблемні.

Тому міжнародні переговори все більше нагадують так звані "стрілки" авторитетів. От тільки українській стороні рідко що вдається "перетерти" на свою користь. Бо чим аргументувати? Соціальна база держави звужується до маленького кола олігархів, для решти прошарків – "держава дбала не про нас". За основними показниками розвитку Україна скотилася до рівня бананових республік Латинської Америки, якшо не Африки. Коли для перетворення нашого суспільства на високоінтелектуальне потрібні були довгі десятиліття, то зворотній шлях ми долаємо за лічені роки.

Історикам трохи легше, ніж іншим людям, переживати суспільні катаклізми. З одного боку, відчуваєш їх якось гостріше, все виглядає прозоріше, оскільки свідомість зразу підкидає тобі купу аналогій з інших епох. З іншого боку, оті аналогії якщо не заспокоюють, то позбавляють ефекту несподіванки, котрий найбільше лякає. Приблизно розумієш, як воно піде далі і до чого призведе. Найбільш яскрава аналогія до нашої нинішньої доби – це розвал Римської імперії, виродження римлян, крах античної культури. Перспектива зрозуміла.

Тоді на руїнах Риму постали десятки варварських королівств, які поїдом їли одне одного. Для України сценарій дезінтеграції теж стає все більш реальним. Спочатку розділення на кілька зон впливу різних сусідніх держав, таких собі удільних королівств з некоронованими королями, потім все більше наповнення цих нових форм неоколоніальним змістом. Процес цей давно вже іде, тільки поки що більш-менш у рамках благопристойності, але врешті-решт він може подолати критичну межу.

Для того, щоб відвернути його, потрібні серйозні зусилля, але хто їх здатний докласти, наразі не зрозуміло. Очевидно, що не центральна влада, довіра до якої нині нульова. Чи готові різні регіональні еліти і надалі жити в єдиній країні, чи воно їм потрібно?

Чіткої відповіді на це питання поки що немає. З одного боку, великий внутрішній ринок працює на єдність. З іншого боку, той ринок нині у такому депресивному стані, що сильно покладатися виключно на економічні чинники не доводиться. В Україні розгортається типова для молодих держав криза ідентичності. Бракує речей, ідей, фігур, які об'єднували би цілу націю.

Ще нещодавно ми всі любили окремих наших спортсменів, тепер до них вже збайдужіли. Естрадна і письменницька тусня варяться у власному соку. Про політиків мовчимо. Наразі Україну тримає вкупі виключно традиція (пам'ять останніх десятиліть) та інерція.

Сергій Федака, "Неділя"

11 червня 2011р.

Теги: Федака, дезінтеграція, сценарій, влада, бізнес

Коментарі

HUN-------- 17.06.2011 / 00:34:00
Eleg baj, h nincs.........

16.06.2011 / 19:35:00

Коментар видалено. На жаль, у нас немає перекладача з угорської. Адмін

HUNG-------------- 16.06.2011 / 16:44:00



Коментар видалено. На жаль, у нас немає перекладача з угорської. Адмін



ВВ 15.06.2011 / 17:17:00
Автор молодесь в одній маленькій статті задів усі на мою думку важливі питання сьогодення. Про сонце, що нам його Бог дав теж так думаю... Тут треба відповідь шукати тут треба занйти вихід української енергетичної кризи. Автор правий на всі 100%

12.06.2011 / 16:14:00
сорри, 11.06.2011 18:01
Да полноте вам, какая спека?
Господин Федака старый, опытный "хитрый лис", чует откуда ветер дует, а стало быть надо вовремя сменить окрас. Да и с попом "сепаратистом" как-то некрасиво получилось, ведь он и сотоварищи на папа маляву мусорам нарисовали.
Старые авторитеты типа покоцаного и косатой совсем на псы сошли, вот и заметушился пан Федака, тем более что дезинтеграционные речи все более громко звучат, а может уже и тихцем "цидолки" своих предков на востановление гражданства куда надо представил. Г......, как известно, в воде не тонет.

сорри 11.06.2011 / 18:01:00
Першою реакцією було, що пан Сергій перегрівся на спеці, про яку пише. Далі - що (безумовно - гіпертрофовано) має певну рацію: в державі, яка не має національної, патріотично налаштованої еліти при владі, дезінтеграційні процеси цілком можливі. Таке було і в сильніших державах, як от Радянський Союз, єльцинська Росія, екс-Югославія тощо. Але Бог милостивий. пане Сергію, і ми ще не пройшли точку неповернення. І навіть ця непатріотична і неукраїнська влада не зацікавлена в розпаді України. Тому не поспішаймо з такими песимістичними висновками. Маю підозру, що, просто, писалося вам при поганому настрої. Справді ж бо, спека... :)

НОВИНИ: Політика

12:07
/ 9
Ужгородські депутати очікувано провалили звільнення заступника мера Плавайка, якому СБУ через угорське громадянство відмовила в доступі до держтаємниці
15:39
/ 6
Угорець з Ужгорода з вершини Говерли закликав угорців в угорщині сказати "Так" вступу України до ЄС Відео новина
14:17
/ 11
У вівторок на позачерговій сесії Ужгородської міськради на підставі листа СБУ з посади заступника мера планують звільнити людину Пересоляка Плавайка
20:57
/ 6
Посол "Угорщини в Угорщині" Шандор передає в українські села угорські книжки
17:02
/ 15
Дружина закарпатського нардепа-"слуги" Лаби за 583 грн купила дві ділянки у курортному Пилипці
03:28
/ 4
Депутат-"слуга" Берегівської райради виїхав у відрядження за кордон через митний пост, очолюваний батьком, і не повернувся Фото новина
02:44
/ 3
Вперше на Закарпатті з робочим візитом перебуває Верховний комісар ОБСЄ у справах національних меншин Фото новина
17:46
/ 6
Голова Хустської райради Н.Павлій "за власним бажанням" подав у відставку і "пішов далі"
15:05
/ 10
Дружина керівника БЕБ у Закарпатській області купила новий будинок з землею
01:31
/ 21
На третій рік війни мер Ужгорода Андріїв увійшов до четвірки мерів України з найбільшими зарплатами (ІНФОГРАФІКА)
14:52
/ 5
Голова земельної комісії Ужгорода, "слуга" Мильо задекларував $340 тис., 1,7 млн грн і влаштувався "завгоспом" у лікарню
03:53
/ 7
Після публікації ЦПК в Міноборони звільнили ексголову Закарпатської ОДА Олексія Петрова з посади керівника скандального "Спецтехноекспорту"
01:11
/ 5
На Закарпатті за розпалювання релігійної ворожнечі священника УПЦ МП оштрафували на 3400 грн
18:43
/ 17
Ужгородського депутата від ОПЗЖ Маєрчика суд визнав корупціонером, його мають внести до Реєстру корупціонерів (ДОКУМЕНТ)
13:38
Директор угорської опери посперечався з послом Шандором через виступ пропутінської Нетребко
02:40
/ 25
Федір Шандор як посол вручив вірчі грамоти президенту угорщини Фото новина
19:04
/ 13
Колишній голова Мукачівської РДА і "нетривалий" очільник Закарпатської обласної служби зайнятості Едгар Токар очолив "заповідний" департамент Міндовкілля
12:44
Суд відмовив прокуратурі у конфіскації нерухомості голови Верхньокоропецької громади Химича
01:15
/ 14
Посол Федір Шандор вручив копії вірчих грамот в угорському МЗС Фото новина
21:13
/ 13
Заступником голови Закарпатської ОВА став Ростислав Пріцак Фото новина
11:04
/ 4
ЗМІ: угорщина блокує початок переговорів про вступ України до ЄС через питання нацменшин
20:54
/ 3
Кабмін погодив звільнення Т.Аверіна з посади голови Тячівської РДА
16:21
/ 9
Ексголова Тячівської РДА часів Януковича Шелевер уник відповідальності за махінації з землею
20:08
/ 7
Ексрегіонал і ексОПЗЖист В'ячеслав Шутко оголосив про запуск нового телеканалу на Закарпатті
00:49
/ 3
Московська пропаганда на Закарпатті на початках Чехословацької республіки
» Всі новини