Закарпатський "Громадський центр" організував серію зустрічей, присвячених Карпатській Україні

14 березня в рамках святкування днів Карпатської України в м. Ужгород відбулася низка презентаційних заходів, що відбулися в Закарпатському державному університеті, Ужгородському національному університеті та Закарпатській обласній бібліотеці. Предметом розмови стали історично-публіцистичні видання присвячені подіям українських визвольних змагань, зокрема, книги спогадів Василя ФИЛОНОВИЧА «Березневі дні Карпатської України» (генерал-хорунжого армії УНР, дипломата, начальника штабу «Карпатської Січі» після загибелі М.КОЛОДЗІНСЬКОГО-ГУЗАРА) та видавничої серії «Servus».

Під час прес-конференції в прес-центрі "Закарпаття"
Під час прес-конференції в прес-центрі "Закарпаття"

Варто відзначити, що це вже друга серія зустрічей, присвячена дням Карпатської України, ініційована громадським середовищем краю. Так на 70-ліття відзначення до області було запрошено онука політичного натхненника та провідника ОУН Степана Бандери. Цьогоріч учасниками заходів були не менш імениті гості: Віктор РОГ, помічник генерального секретаря Світового конгресу українців, автор серії публіцистичних книг, розвідок та досліджень; Ярослав ІЛЛЯШ, редактор газети "Терен" (м. Київ), виходець з Мукачівського району; Святослав ЛИПОВЕЦЬКИЙ, історик-публіцист, засновник видавничого проекту "SERVUS", м. Тернопіль; Сергій КУЗАН, Голова ВМГО "Молодіжний націоналістичний конгрес", м. Київ; та Михайло ПЕТРИЧКО, ветеран визвольних змагань, учасник "Карпатської Січі", с. Чинадієво Мукачівського району.

Приємне враження складала атмосфера в кожному містці, де проходили презентації. Крім заповнених вщент залів були приємні запитання і цікаві обговорення. Особливо жваво спілкувались з гостями молодь університетів. Вона охоче розпитувала про героїку своїх однолітків в часи Карпатської України, а також оцінку сьогоднішній політичній та історичній ситуації в незалежній державі, умовам друку книжок націонал-патріотичного спрямування та реакції на їх появу в українському суспільстві й за його межами.

Під час своїх виступів Сергій Кузан відзначав, що молодь сходу активно цікавиться національно-визвольними змаганнями в Україні. Подібні презентації на сході країни збирають багато людей. Молодь намагається пройнятися усім спектром подій, які країна пережила будучи в різних політичних устроях та конфігураціях. В той же час, молодіжна організація, яку очолює Сергій, сприяє патріотичному вихованню книговидавничою діяльністю, проведенням всеукраїнських молодіжних змагальних таборів, організацією зустрічей з цікавими особистостями, тобто – створенням відповідних умов для повноцінного та об'єктивного виховання молодого українця.

Ярослав Ілляш розказав що, на відміну від Закарпаття, в інших областях існують певні труднощі з приміщеннями для зустрічей та презентацій, які виникають під час поїздок Україною, особливо це стосується сходу. Більшість з них грунтуються на боязні місцевих бібліотек та інших культурних середовищ надавати приміщення для заходу через потенційні проблеми з місцевою владою, яка негативно ставиться до такої просвітницької роботи. Тим не менше, їм досі вдавалось здійснювати заплановані заходи, і як вдячність отримували величезну кількість цікавих і охочих поспілкуватись.

Презентуючи книгу "Березневі дні Карпатської України" Віктор Рог розповів про історію, яка передувала виявленню цінних мемуарів Василя Филиновича у фонді "Український музей" Національного архіву Чеської Республіки (м. Прага), що стали предметом випущеної книги. В них, відомий український військовий та громадський діяч, виходець з м. Суми – Василь Филонович, описує передумови проголошення Карпато-Української держави, зовнішньо– і внутрішньополітичну ситуації в ЧСР та Підкарпатській Русі; дискусії на сторінках партійної преси про причини поразки Карпатської України і її винуватців, та погляд автора на ці проблеми; українсько-чеське й українсько-угорське військове протистояння та власне перебування в угорському полоні. Доволі цінною є розповідь автора про дії угорської окупаційної влади щодо населення і захисників Карпатської України. Спогади містять велику кількість маловідомого фактичного матеріалу, його аналіз, оцінки автора.

Святослав Липовецький розповів про роботу видавничого проекту "Servus" та його книжки, які присвячені тематиці визвольних змагань в Україні XX століття. Їхня специфіка полягає в тому, що всі вони розраховані на непідготованого читача, який хоче відчути загальний настрій подій тогочасся. Тому подібні видання стануть цікавими а корисними будь-якій грамотній людині, не залежно від освіти та роду занять.  Останньою їхньою роботою є книга "ОУН-бандерівці, фрагменти діяльності та боротьби", яка є унікальним продуктом. Адже там в стислій і напрочуд ілюстрованій формі викладена історія подій визвольних змагань, серед яких один з найбільших світових феноменів, боротьба за Карпатську Україну.

Особливою частиною презентації було спілкування з Михайло Петричком. Світлий розум та глибокі думки цього 86-річного чоловіка не могли залишити байдужим жодного з присутніх. Пан Михайло розповідав про тодішню атмосферу, яка панувала в краї, настрої громади, повагу та боязнь з боку чеської  влади, захопленість польського та угорського офіцерства героїкою молодих хлопців, які ставали без зброї під кулі, життя в концентраційних таборах та тамтешню просвітницьку діяльність, місячне перебування в камері смертників та силу віри в Бога, і ще багато захоплюючих та цікавих речей.

Ввечері всі охочі мали нагоду поспілкуватись в неформальній атмосфері Закарпатського "Громадського центру", де кожен мав нагоду поділитись враженнями від прожитого дня, від почутого та побаченого.

Як зазначив один з учасників обговорення, депутат Закарпатської обласної ради, випускник історичного факультету УжНУ, директор ВАТ "Ужгородський Турбогаз" Михайло Качур, подібні просвітницькі зустрічі та тісні спілкування є ефективнішими, ніж тисячі висловлювань і подяк протокольного жанру. Саме вони дозволяють невимушено та цікаво дізнатись про великі справи та цінні здобутки наших предків заради нашої державності.

15 березня аналогічні зустрічі відбулись в Іршаві та Міжгір'ї, з відвідуванням Красного поля поблизу міста Хуст.

Керівники Закарпатського "Громадського центру" Володимир Феськов та Олександр Солонтай відзначають, що це не останні цьогорічні зустрічі присвячені темі Карпатської України. Зокрема, в найближчих планах є відвідини нашого краю видатними науковцями: філософом-релігієзнавцем  Мирославом Мариновичем та істориком Володимиром Сергійчуком.

15 березня 2011р.

Теги: Карпатська Україна, Карпатська Січ, Филонович

Коментарі

гентош 2011-03-16 / 15:05:00
Русини, словаки чи поляки говорять на мовах подібних до української, але я щось не чув, щоб поляки говорили, що вони (українці). Та і українці не говорять, що вони поляки. Якщо українці теж згадають своє древнє історичне імя - РУСЬ, яке вони втратили, то русини не проти того, щоб українці називали себе РУСИНАМИ,

2011-03-16 / 12:07:00
все правильно - це земля русинів (українців) і ми заслуговуємо на повагу

гентош 2011-03-16 / 11:41:00
Прикарпатська Русь - це історична територія русинів з сивої давнини до наших днів. Цей народ заслуговує на повагу.

НОВИНИ: Політика

20:41
/ 1
Захищаючи Україну від московської орди, поліг Ярослав Багрій з Камʼянського Берегівського району
10:49
Жителю Сюрте на Ужгородщині, що переправляв "ухилянтів" до Словаччини, повідомили про підозру та "запобіжно" присудили домашній арешт
10:57
В Ужгороді "безправний" водій незаконно обладнав свій Opel проблисковими маячками
22:49
/ 9
"Що хочемо, те і робимо": у "терактівських" Керецьках на сесію сільради незаконно не пустили військових
16:52
/ 24
У Закарпатській облраді "нодьмодьорорсаґового" "слугу" Іванча замінив Цебер з бази "Миротворця", який з угорським паспортом їздив розважати окупантів до Криму
11:14
У Глибокому на Ужгородщині, поки господар поїхав до Ужгорода, в його дворі вигоріла надвірна споруда
11:00
Закарпатські поліцейські зібрали зібрали 2,5 млн грн і закупили 133 FPV-дрони для штурмової бригади "Лють"
19:56
/ 6
ВР затвердить нові назви 4 сіл на Закарпатті, зокрема – Пушкіна
19:33
/ 16
Помер ексголова Закарпатської ОДА Геннадій Москаль
13:46
/ 9
Ізолюючи угорців Закарпаття, Орбан і Ко роблять все можливе, аби угорська громада ставала все меншою – Балога
22:30
/ 36
Опубліковано архівний виступ єпископа Івана Маргітича під час вшанування 60-ї річниці подій на Красному полі біля Хуста (ДОКУМЕНТ)
21:37
/ 7
Зеленський звільнив Токаря і призначив Гайдая головою Мукачівської РДА
11:15
/ 4
На Закарпатті судитимуть двох кліриків УПЦ (МП), яких СБУ раніше викрила на пропаганді комунізму
23:23
/ 7
У понеділок "недоброчесна" голова апеляційного суду Фазикош розглядатиме апеляцію "корупційного" голови земельної комісії Ужгорода Мильо
20:45
/ 15
Уряд призначив заступника голови Закарпатської ОВА Добромільського головою Державної служби України у справах дітей
19:05
/ 42
На Закарпатті греко-католицького священника позбавили парафії за проукраїнську позицію (ДОКУМЕНТ)
21:48
/ 12
Вслід за Кащуком сесію перед голосуванням покинув Лунченко, а обов'язки голови виконуватиме секретар ради Губаль
18:01
/ 5
Два клірики УПЦ МП на Закарпатті отримали підозру за пропаганду комуністичного режиму та срср
15:04
/ 6
Депутати міської ради Хуста проголосували за недовіру міському голові Кащуку
15:24
/ 3
Ворог запустив ІПсО з "погрозами" на адресу угорців Закарпаття від "українських націоналістів"
04:07
/ 38
Василіяни Закарпаття на Капітулі в Угорщині переобрали на наступні чотири роки дотеперішнього керівника Провінції св. Миколая
20:07
/ 31
В Угорщині на виборах керівництва закарпатських василіян "духовно навчає" угорський прихильник сепаратизму МГКЄ
14:14
/ 6
На Закарпатті одіозний клірик УПЦ МП, що є кумом Медведчуків, влаштував "жіноче" шоу зі своїм викликом у "військкомат"
14:38
/ 4
Скарга закарпатської адвокатки Бухтоярової в КСУ поставила під загрозу декларування статків чиновниками – НАЗК
21:24
/ 9
Жителі "вибухової" Керецьківської громади проігнорували звіт свого корупційного голови від ОПЗЖ Мушки
» Всі новини