Мовчанка — знак згоди?

З початку року закордонні угорці отримали право на громадянство своєї історичної батьківщини

Мовчанка — знак згоди?

"Спрощений" закон про набуття громадянства етнічними угорцями, що проживають в інших країнах, бувсхвалений парламентом Угорщини у травні минулого року майже одностайно (344 голоси „за", три — „проти", п'ять — „утрималися") і набрав чинності з першого січня нинішнього року. Мета закону, як стверджують в Угорщині, — моральна підтримка своїх етнічних груп, які з різних причин опинилися за межами історичної батьківщини. Утім, із таким трактуванням згодні не всі сусіди Угорщини...

„Делікатна тема"

Як відомо, за результатами двох світових воєн Угорщина втратила близько двох третин території, на якій тепер мешкають приблизно три мільйони угорців. Найчисленніша угорська діаспора представлена в Румунії (близько 1,4 мільйона чоловік, або 6,6% від загальної кількості населення), Словаччині (найбільша етнічна меншина країни, близько 520 тисяч осіб, або 9,7% загальної кількості населення) та Сербії — близько 290 тисяч, або 4% населення. В умовах відсутності кордонів (Сербія, фактично, перебуває на фінішній прямій до євроінтеграції) ухвалення закону справді можна сприйняти як символічний жест. Однак для угорців Закарпаття (котрих близько 150 тисяч) громадянство країни Євросоюзу з можливістю пересування та працевлаштування в ЄС — не лише моральна, а й дуже серйозна матеріальна перевага.

А проте саме у членів ЄС „моральна підтримка" Угорщиною своїх етнічних груп викликала бурхливу реакцію. Словаччина розцінила цей крок як загрозу національній безпеці і навіть на певний час відкликала з Будапешта свого посла. Після чого блискавично внесла поправки до власного законодавства, відповідно до яких її жителі у разі набуття угорського громадянства будуть позбавлені громадянства словацького (зараз між двома країнами тривають переговори з цього делікатного питання). Різкі заяви про втручання Угорщини у внутрішні справи сусідів лунають і в Румунії, при тому, що ця країна також ухвалила аналогічний закон стосовно закордонних румунів (про це трохи нижче).

У чому суть нового закону про угорське громадянство? Відтепер процедура його отримання дуже спрощена: претендент має надати довідку про несудимість, довести своє угорське походження (пред'явити архівну виписку, що хтось із найближчих родичів народився на території колишньої Угорщини) і продемонструвати базові знання угорської мови. За задумом авторів закону, нові громадяни Угорщини й далі залишатимуться постійними жителями і громадянами своїх країн, їхній статус не передбачає права на безкоштовну медицину, пенсію чи соціальні виплати в Угорщині. Право голосу для закордонних громадян на території Угорщини в законі поки що не виписане, рішення з цього принципового питання мають ухвалити протягом року.

Можливість документально підтвердити зв'язок з історичною батьківщиною для закарпатських угорців не є чимось принципово новим. Досі вони активно отримували статус закордонного угорця, який давав право на певні пільги в Угорщині. Відповідні посвідчення (в народі — „зелені паспорти") видавали угорські національно-культурні товариства Закарпаття, однак торік цю функцію перебрали генеральні консульства. Після чого видача „зелених паспортів", фактично, припинилася, натомість із січня нинішнього року розпочався прийом заяв на громадянство. Сам факт набуття чинності законом, хоч і був очікуваним, викликав чималий резонанс у ЗМІ. Дров у багаття підкинули й деякі угорські політики. Так, депутат Європарламенту від Угорщини Бейло Ковач, який відкрив своє представництво в закарпатському Берегові, заявив, що впродовж січня заяви на отримання громадянства подали п'ять-сім тисяч закарпатців. Звідки взято ці цифри, невідомо. Інші офіційні представники Угорщини (генконсул в Ужгороді Йожеф Бачкаі та держсекретар Мін'юсту Ласло Сасфолві) поспішили згладити резонанс, заявивши, що ці дані неправдиві, однак жодних уточнюючих цифр не навели. Відповідно до закону, заяви на отримання громадянства приймають не тільки генконсульства чи посольства, а й будь-який населений пункт Угорщини, що має орган місцевого самоврядування. Оскільки значна частина Закарпаття підпадає під дію малого прикордонного руху з Угорщиною, можна припустити, що подача заяв має масовий характер. Однак оприлюднювати точні цифри Угорщина не планує. Офіційні представники цієї країни намагаються уникати конкретних відповідей на запитання, які стосуються закону про громадянство, вважаючи це „дуже делікатною темою". Тому кореспондентові DT.UA, який звернувся в Генконсульство Угорщини в Ужгороді, у коментарі ввічливо відмовили. На сьогодні з упевненістю можна стверджувати лише одне: оскільки процедура набуття громадянства триває як мінімум три місяці, ніхто із закарпатських угорців її поки що не пройшов...

Виклики і загрози

Чи несе угорський закон про громадянство потенційні загрози для України? Угорська етнічна група, яка проживає на Закарпатті, хоч і незначна за чисельністю в масштабах України, однак дуже консолідована й чітко орієнтована на історичну батьківщину. У прикордонних районах є села, мешканці яких не володіють ні українською, ні російською, дивляться угорські телеканали, користуються угорським мобільним зв'язком, їздять в Угорщину на роботу тощо. Надання громадянства навряд чи істотно змінить звичний уклад їхнього життя. Не можна виключати, що з набуттям багатьма закарпатськими угорцями громадянства сусідньої країни посиляться голоси про створення в краї угорської територіальної автономії (які час від часу лунали й раніше). Водночас важко уявити, що в нинішніх умовах Угорщина „з метою захисту прав своїх громадян" висуне Україні територіальні чи якісь інші претензії. Серйозних підстав вважати, що новий закон про громадянство внесе кардинальні зміни в настрої угорської етнічної меншини чи у відносини між двома країнами, ніби й немає. Однак є один істотний юридичний нюанс — подвійне громадянство в Україні „Законом про громадянство" заборонене. Відповідальність за порушення закону чітко не виписана, тому в цій сфері панує повний безлад. На Закарпатті подвійним громадянством нікого не здивуєш, де-факто воно побутує давно, адже чимало етнічних угорців, емігрувавши на історичну батьківщину, від українського паспорта не відмовилися. Схожа ситуація і в Чернівецькій області та кількох районах Закарпаття, котрі межують із Румунією. Ця країна також ухвалила закон про надання громадянства закордонним румунам, при цьому він навіть м'якший, ніж угорський, оскільки не вимагає обов'язкового знання румунської мови. Як стверджують ЗМІ, паралельне румунське громадянство вже встигли отримати близько п'ятдесяти тисяч мешканців Чернівецької області (щоправда, офіційно цих даних також ніхто не підтвердив). З одного боку, людей, котрі не можуть реалізувати себе вдома і змушені використовувати будь-яку можливість потрапити в Європу, зрозуміти не важко. З іншого, якщо припустити, що українське законодавство у сфері громадянства колись таки запрацює, — всі вони опиняться в дуже непростій ситуації.

Утім, це прості люди, а що офіційна Україна? Її позиція не може не дивувати. Попри очевидність того факту, що надання іноземного громадянства суперечить вітчизняному законодавству, під час двосторонніх зустрічей чи переговорів з Угорщиною Україна цього питання не порушувала жодного разу. Наші офіційні особи вдають, що проблеми взагалі немає. Можливо, спрацьовує чинник стримування через аналогічну ситуацію з російськими паспортами в Криму і небажання заходити в дебати з великою східною сусідкою? Однак назвати таку позицію виправданою й далекоглядною язик не повертається.

За оцінками міжнародних експертів, українське законодавство у сфері міжетнічних відносин — одне з найдемократичніших у світі. І етнічні меншини користуються ним, причому не завжди зважаючи на сусідів. Можна не заперечувати проти повернення населеним пунктам Закарпаття угорських назв (хоча в окремих випадках є питання), „дипломатично мовчати", коли місцеві угорські лідери у своїх заявах називають Україну ворожою фортецею, не зважати, що угорські партії в обласній раді завжди голосують в унісон із русинами, і навіть „не помічати", що на сільських радах угорськомовних сіл, поряд із українським прапором, майорять угорські державні триколори (при тому що уявити аналогічну ситуацію з українськими прапорами в Угорщині досить важко).

Однак коли сусідня держава без жодних переговорів чи консультацій ухвалює закон, дія якого поширюється на територію іншої країни, а її офіційні представництва активно приймають заяви на отримання громадянства, знаючи, що це заборонено місцевим законодавством, — то збоку така ситуація має дивний, м'яко кажучи, вигляд...

Більшість угорських політиків досі живуть із ностальгією за „Великою Угорщиною", і це час від часу проявляється в діях, котрі викликають неоднозначну реакцію сусідів. Один із останніх прикладів — презентація символічного килима на честь початку головування Угорщини в ЄС. У центрі цього витвору площею понад 200 квадратних метрів зображено географічну карту Угорщини, яка охоплювала території станом на 1848 р. Ухвалення закону про громадянство для етнічних угорців слід сприймати саме в контексті ностальгії за "Великою Угорщиною". Це своєрідна пробна кулька у бік сусідніх країн, яка хоч і не здатна принести якихось результатів у нинішніх умовах, однак може зіграти свою роль у перспективі, якщо ситуація зміниться. І реакція України (точніше — її відсутність) є сигналом про можливість активніших дій на цьому напрямі.

Володимир Мартин, "Дзеркало тижня. Україна"

18 лютого 2011р.

Теги: громадянство, Угорщина, етнічний

Коментарі

patriot 2011-02-26 / 09:36:00
дивіться відео про 39 рік http://www.youtube.com/watch?v=onBuR18PJMI&feature=related

на ************ не удалили 2011-02-22 / 15:14:00

Коментар видалено через порушення "Правил коментування". Матюкатися і хамити можете в себе вдома. Тут цього не буде. Адмін

emerich 2011-02-21 / 23:46:00
http://glavcom.ua/video/1308.html


куда можно ехать или жить с украинским гражданством и паспортом
живем как в тюрьме в Украине
и никуда да же поехать не может не украинец или мадяр или словак а ГРАЖДАНИН УКРАИНЫ и Шустер прав!!!!!

Янко 2011-02-20 / 19:16:00
Ну мужики вы даете! Складывается впечатление, что вам всем глубоко пофигу судьба нашей страны! Главное блеснуть эрудицией и умением посадить собеседника в "лужу". Одни эмоции, в которых все труднее найти хотя бы признаки трезвых мыслишек.

сорри 2011-02-20 / 19:12:00
сорри: благодаря таким "толерантным" как вы, это государство просто обречено... (с)

Загребешся пил ковтати...

аргус 2011-02-20 / 18:32:00
сорри: благодаря таким "толерантным" как вы, это государство просто обречено. И если вдруг вспыхнет, как вы надеетесь, то первыми пострадают такие как вы, которые , увы, даже ненависти недостойны.
Олександр: узко мыслите, любезный. Если я начну писать на своем родном языке, то у некоторых на этом ресурсе, да и у вас в том числе, может случиться приступ немотивированого национализма, я постараюсь оставить вас в рамках цивилизованного человека.

Олександр 2011-02-20 / 15:34:00
аргусе,
тепер і у вас відчай,перейшли на свою мову)
Процес становлення вас як людини зірвався.
Те що народ виживає як може доводити не треба. Це є очевидним. Виживає і працює всупереч як владним дегенератам так і дрібнесеньким дегенератикам котрі шмигають по українським інтернет-ресурсам.
І як тут не бути місцю для оптимізму?)

сорри 2011-02-20 / 15:26:00
Наш народ виживає саме через таких, як ви, агрусе. Української влади в україні ще не було. Але буде. незадоволення вже тліє, і чим більше такі, як ви, роздмухуватимуть цей жар, тим швидше все спалахне.

Якщо вже так ненавидите нашу державу, то раджу вам поспішити з виїздом із неї. Бо можете не встигнути...

аогус 2011-02-20 / 15:22:00
Что собственно и требовалось доказать. Народ выживает как может - ваши слова. Заметьте не я их написал. А я не хочу выживать, и сотни тысяч других не хотят выживать - они хотят жить. Улавливаете разницу? Так что снимите шоры и уясните, есть такие понятия как толерантность, свобода выбора. Люди не виноваты, что они оказались здесь после распада Союза. Сравните сколько людей получило гражданство украины а сколько от него отказалось. Сальдо явно не в пользу вашего бледного оптимизма. Резюмирую. Устал от вашего пустословия.

Олександр 2011-02-20 / 14:55:00
аргусе
Я нажаль бачу ваше багно, яке ви всюди намагаєтесь розкидати.Не можу засуджувати вашу "думку", бо до неї мені байдуже.Але тримайте її при собі.В ситуації коли народ виживає як може - писком своїм кривляти не треба.

Щодо результату: порівняйте тон ваших коментарів 19.02.2011 19:05, 20.02.2011 09:46 та минулий 20.02.2011 14:11
А порівнявши зрозумійте що це українець потрохи ліпить з вас людину!
От гляньте що пише дописувач під псевдонімом - Громадянин. Спочатку намагався інфікувати мій народ підлизуючи наш зад своїм отруйним язиком. А побачивши що це йому не вдасться, почав писати хоч так саме нахабно зате уже (від відчаю) відверто. На чисту воду його вивів теж українець!

Ферко 2011-02-20 / 14:25:00

Коментар видалено через порушення "Правил коментування". Ви знаходитеся на українській території, тому поважайте її закони і людей, які тут живуть. Адмін

аргус 2011-02-20 / 14:11:00
А як на мене, мій коментар досить конструктивний. Якщо вже він залив вам очі що ви нічого окрім власного багна не бачите, то вже є результатом. Можливо в житті ви толерантна людина, яка має хоббі і так далі - а тут ви безглуздий дописувач. Тому, що намагатися засуджувати мене за власну думку і власний погляд, і навішувати на них ярлики, це є вищим поглядом деструктиву який ви саме і уособлюєте.Окрім штампів я нічого конструктивного від вас не почув. І я би подивився, як такі як ви будуть мені вказувати що робити, невміючи дати собі ради у власній країні.

Олександр 2011-02-20 / 13:10:00
аргусе,
Погоджуюсь, ми й справді не зовсім конструктивно працюємо.Оскільки конструктив не можливий за наявності подібного вам деструктиву.То ми працюємо ВСУПЕРЕЧ тій зграї дегенератів що узурпувала владу.І всупереч менш успішним дегенератам, котрим не знайшлось місця при владі, і котрим єдине що залишається це писати деструктивні коментарі, вносячи свою мізерну лепту у весь цей бардак.Тож повторюсь, народ працює! Працює аби вижити в створених пройдисвітами-помешканцями нелюдських умовах.І в той час коли мій народ працює, такі як ви сміють роззявляти свою смердючу пащу. До речі свідченням успішного результату праці українців є ресурс Закарпаття онлайн, але й тут не обходиться без ваших безрезультатних потуг.
І ще, аргусе,зарубіть собі на носі: чи буде вам хтось вказувати що робити, чи ні - це вже не від вас залежить.

Ablak 2011-02-20 / 10:50:00

Коментар видалено черз порушення "Правил коментування". Адмін

аргус 2011-02-20 / 09:46:00
Олександру. Результати вашої конструктивної праці кидаються у вічі. А ви хочаб розумієте що таке конструктив? Досить говорити штампами. Я висказав свое відношення до державного утворення в якому я живу. Мені соромно за цю "пляму на карті з ознаками держави", але я не збирався і не збираюсь звідси втікати. І ніхто не буде мені вказувати що робити за висловлення власної думки.

Олександр 2011-02-20 / 01:47:00
аргусе

А ви що забули в країні котра вас не влаштовує? Ви ще не втекли? То коли збираєтесь?
Тому що нам і далі конструктивно працювати в своїй країні. І було б добре якби подібний вам деструктив нам не заважав. Досить і того що деструктивні ура-помешканці сидять при владі, вставляючи народу "палки в колеса"

Олександр 2011-02-20 / 01:35:00
"cамодостатні держави слюною не бризкають й пустими гаслами самих себе не підмінюють. Це все "стихія" та єдина втіха країн-імпотентів..."

Громяданине

Самодостатні громадянини слиною в людей серед яких живуть не бризкають! На відмінну від урапомешканців - імпотентів!
Мабуть уже досить лаяти країну в якій живете. Зрештою можете поміняти місце дислокації. Моя країна без вас обійдеться. Обходячись без вас, я впевнений їй буде краще. А от ви не обійдетесь. Інакше б уже давно ПІШЛИ б від ненависної країни. Де вас ще терпітимуть? Тому й доводиться нам терпіти таких жалюгідних щурів-імпотентів як ви. Поки терпимо.
Вносити деструктив це й справді єдина втіха тих хто не відбувся як людина.Єдине що можна сказати про таких істот це те що воно є громадянином тієї чи іншої держави. Тобто воно десь все ж таки волочить своє жалюгідне буття. Ви нажаль для нас є саме нашим громадянином.

аргус 2011-02-19 / 22:13:00
Для 44:А ты попробуй. Не трепи языком. А хамить - для этого много ума не нужно.

44 2011-02-19 / 20:14:00
аргус, 19.02.2011 19:05 - этого псевдогосударственного образования
Ну і сволота ти чмо. Прибити тебе треба

аргус 2011-02-19 / 19:05:00
Все как всегда. Тема не настолько актуальна, как кое кому хотелось бы. Но очевидно, эти искры должны тлеть. Альтернативы никто не предлагает - все только ругают. Предложите что-то конструктивное, кроме националистических соплей и яда, и может что-то изменится. Посчитайте сколько граждан украины за последние годы приняли гражданство других стран, сколько граждан за границей и готовы принять чужое гражданство. Посчитали? Вот это проблема. Люди бегут из этого псевдогосударственного образования, бежали, бегут и будут бежать. А в это время вместо конструктива будут ругать другие нации.

НОВИНИ: Політика

20:41
/ 1
Захищаючи Україну від московської орди, поліг Ярослав Багрій з Камʼянського Берегівського району
10:49
Жителю Сюрте на Ужгородщині, що переправляв "ухилянтів" до Словаччини, повідомили про підозру та "запобіжно" присудили домашній арешт
10:57
В Ужгороді "безправний" водій незаконно обладнав свій Opel проблисковими маячками
22:49
/ 9
"Що хочемо, те і робимо": у "терактівських" Керецьках на сесію сільради незаконно не пустили військових
16:52
/ 24
У Закарпатській облраді "нодьмодьорорсаґового" "слугу" Іванча замінив Цебер з бази "Миротворця", який з угорським паспортом їздив розважати окупантів до Криму
11:14
У Глибокому на Ужгородщині, поки господар поїхав до Ужгорода, в його дворі вигоріла надвірна споруда
11:00
Закарпатські поліцейські зібрали зібрали 2,5 млн грн і закупили 133 FPV-дрони для штурмової бригади "Лють"
19:56
/ 6
ВР затвердить нові назви 4 сіл на Закарпатті, зокрема – Пушкіна
19:33
/ 16
Помер ексголова Закарпатської ОДА Геннадій Москаль
13:46
/ 9
Ізолюючи угорців Закарпаття, Орбан і Ко роблять все можливе, аби угорська громада ставала все меншою – Балога
22:30
/ 36
Опубліковано архівний виступ єпископа Івана Маргітича під час вшанування 60-ї річниці подій на Красному полі біля Хуста (ДОКУМЕНТ)
21:37
/ 7
Зеленський звільнив Токаря і призначив Гайдая головою Мукачівської РДА
11:15
/ 4
На Закарпатті судитимуть двох кліриків УПЦ (МП), яких СБУ раніше викрила на пропаганді комунізму
23:23
/ 7
У понеділок "недоброчесна" голова апеляційного суду Фазикош розглядатиме апеляцію "корупційного" голови земельної комісії Ужгорода Мильо
20:45
/ 15
Уряд призначив заступника голови Закарпатської ОВА Добромільського головою Державної служби України у справах дітей
19:05
/ 42
На Закарпатті греко-католицького священника позбавили парафії за проукраїнську позицію (ДОКУМЕНТ)
21:48
/ 12
Вслід за Кащуком сесію перед голосуванням покинув Лунченко, а обов'язки голови виконуватиме секретар ради Губаль
18:01
/ 5
Два клірики УПЦ МП на Закарпатті отримали підозру за пропаганду комуністичного режиму та срср
15:04
/ 6
Депутати міської ради Хуста проголосували за недовіру міському голові Кащуку
15:24
/ 3
Ворог запустив ІПсО з "погрозами" на адресу угорців Закарпаття від "українських націоналістів"
04:07
/ 38
Василіяни Закарпаття на Капітулі в Угорщині переобрали на наступні чотири роки дотеперішнього керівника Провінції св. Миколая
20:07
/ 31
В Угорщині на виборах керівництва закарпатських василіян "духовно навчає" угорський прихильник сепаратизму МГКЄ
14:14
/ 6
На Закарпатті одіозний клірик УПЦ МП, що є кумом Медведчуків, влаштував "жіноче" шоу зі своїм викликом у "військкомат"
14:38
/ 4
Скарга закарпатської адвокатки Бухтоярової в КСУ поставила під загрозу декларування статків чиновниками – НАЗК
21:24
/ 9
Жителі "вибухової" Керецьківської громади проігнорували звіт свого корупційного голови від ОПЗЖ Мушки
» Всі новини