Реклама B3

83% закарпатських угорців підтримують вступ України до ЄС, а 81% не збираються емігрувати з країни

В Ужгороді представили результати соціологічного дослідження угорської громади, яка компактно проживає на Закарпатті. Захід відбувся 10 червня в Ужгородському прес-клубі, де керівник соціологічної агенції «Смартпол» Павло Карайченцев і в.о. завідувача кафедри соціології та соціальної роботи Ужгородського національного університету Дмитро Афанасьєв розповіли про деталі дослідження.

83% закарпатських угорців підтримують вступ України до ЄС, а 81% не збираються емігрувати з країни

«Подібні дослідження дозволяють оцінити реальні настрої угорської громади Закарпаття. Адже ця тема часто потрапляє у фокус уваги політиків та ЗМІ, однак, досліджень реальної ситуації проводиться мало. Тож ми ставили собі за мету отримати актуальні дані по тих питаннях, які зараз активно обговорюються» – пояснив мету наукового дослідження керівник соціологічної агенції «Смартпол» Павло Карайченцев.

На питання, чи підтримуєте ви вступ України до ЄС, 83% опитаних відповіли ствердно, 6 % висловились проти і ще 11% не визначились з відповіддю. Павло Карайченцев відзначив, що угорська громада завжди демонструвала високий рівень підтримки євроінтеграції України. Це є загальною тенденцією в регіонах Західної України, де історично місцеві жителі завжди мали більш тісні зв’язки з сусідніми країнами. 

Ініціативу української влади дозволити громадянам України мати подвійне громадянство підтримали  89% опитаних. Проти подібної ініціативи виступило 4% опитаних. Не визначились по цьому питанню 7% респондентів. «Хоча ініціатива щодо подвійного громадянства першочергово спрямована на ті 6 мільйонів українців, які проживають закордоном, паралельно вона вирішує суперечливу ситуацію в прикордонних регіонах, де частина жителів мають можливість оформити громадянства сусідніх країн» - прокоментував Павло Карайченцев. – Через це в західних регіонах рівень підтримки ініціативи влади впровадити подвійне громадянство вищий. Тема угорського громадянства, яке відносно легко оформлялось для жителів Закарпаття з угорським корінням, не раз потрапляла в фокус уваги ЗМІ та ставала причиною суперечок. Ініціатива ж влади легалізувати подвійне громадянство повністю знімає проблематику і дозволяє нормалізувати ситуацію – тому такий високий рівень підтримки з боку угорської громади даної ініціативи влади цілком зрозумілий».

  

Окремо соціологи дослідили настрої серед угорської меншини щодо можливої міграції. Це питання цікавило дослідників з огляду на те, що в самому ЄС противники євроінтеграції України однією з причин називають неконтрольовану міграцію громадян України в ЄС.

На питання «Чи розглядаєте ви для себе можливість в наступні кілька років змінити місце проживання» відповіді розділились наступним чином:

Розглядає можливість виїзду в Угорщину 5% респондентів, ще 12% розглядає можливість виїзду в одну з інших країн ЄС, 2 % розглядає можливість переїзду в інший регіон України, 81% планує залишатись жити на Закарпатті.

Як пояснив в.о. завідувача кафедри соціології та соціальної роботи УжНУ Дмитро Афанасьєв, це наочно демонструє, що вступ до ЄС не спричинить якої-небудь значимої еміграції з країни. Науковець розповів, що, завдяки безвізу та програмам прийому біженців, абсолютна більшість тих, хто мав бажання емігрувати з України, давно це зробили. «Крім того, цифри демонструють, що для членів угорської громади в контексті еміграції більш привабливими є інші країни ЄС (зазвичай це Німеччина, Нідерланди, Скандинавія), де вищі зарплати.

До речі, рівень бажаючих емігрувати серед угорської громади співвідносний із подібним показником загалом по Україні, що фіксували загальноукраїнські опитування. Тому незрозуміло, на чому базуються припущення, що вступ України в ЄС викличе хвилю міграції до Угорщини. Та й загалом, за поточними оцінками, з 150 тисяч угорців Закарпаття, які проживали тут ще 10 років тому, зараз залишилось в межах 80 тисяч», – резюмував Дмитро Афанасьєв.

«Загалом високий рівень підтримки вступу України в ЄС серед угорської громади Закарпаття має універсальне пояснення. Адже членство в ЄС означає автоматичне прийняття всіх норм відносно функціонування національних меншин, які тепер діють в країнах Європейського Союзу. В середовищі громади вже давно побутує думка, що вступ України до ЄС це найпростіший спосіб вирішити всі суперечливі моменти, які виникають навколо чутливих для угорців України питань», – зазначив науковець.

Соціологічне дослідження проведено агенцією «Смартпол» в період з 04 по 09 червня 2025 р. у районах проживання угорської громади в Закарпатті. Опитування проводилось угорською мовою методом «face to face». В опитуванні взяло участь 406 респондентів, які проживають як в місцях компактного проживання, так і в місцях змішаного проживання угорської громади. Можлива похибка 3,2 %.

16 червня 2025р.

Теги: угорці, Євросоюз, громадянство, міграція, соціологія, Смартпол, Карайченцев

FacebookTwitterdel.icio.us
Реклама B4

Коментарі

Місцеві угорці чекають на повернення краю до Угорщини. 18.06.2025 / 11:06:20
Але такі думки публічно не озвучують тим більше чужакам.

Анастасія 16.06.2025 / 17:54:11
Теж думала про це. Не знаю жодного угорця в Закарпатті , хто б був проти вступу України у ЄС.

Реклама B12

НОВИНИ: Політика

18:58
/ 3
Водійку, що п'яною за кермом BMW X5 на блокпосту в Перечині смертельно травмувала прикордонника, взяли під варту
10:44
/ 1
На Закарпатті рятувальники прибрали 22 дерева, що впали внаслідок вечірнього буревію Фото новина
16:48
/ 1
Пол Магочі і московська церква
03:37
/ 5
Кайданки для активістів. Незасвоєний урок Медведчука
04:51
Іван Франко. "Фарбований Лис"
17:49
/ 3
Керівником Закарпатської облпрокуратури на 5 років призначено Мирослава Пацкана
19:52
/ 4
Апеляційна палата ВАКС доарештувала майно депутата Закарпатської облради Антала
15:18
/ 32
Новим прокурором Закарпаття стане Мирослав Пацкан – ЗМІ
01:33
/ 1
У Польщі закликали орбана запитати угорців Закарпаття, чи хочуть вони в ЄС
16:17
/ 12
Від нового генпрокурора Кравченка колективно вимагають зупинити злочин на Руні та звільнити очільника закарпатської екопрокуратури Форгачі
14:40
/ 2
Апеляційна палата залишила в СІЗО депутата Закарпатської облради Антала
04:57
/ 4
Закарпатський апеляційний суд залишив в силі відсторонення "корупційного" голови Воловецької громади Попелича від посади
17:49
/ 2
Зеленський розкрив деталі операції військової розвідки угорщини на Закарпатті
16:12
/ 3
Заступник мера Ужгорода Плавайко оскаржив до суду своє відсторонення, чим спростовано черговий фейк псевдожурналіста Старости
01:24
/ 10
У понеділок суддя Бисага розгляне апеляційну скаргу "корупційного" голови Воловецької ТГ Попелича щодо відсторонення
23:04
/ 6
Сидор під вирок "захворів" і робить на цьому "бізнес"
00:38
/ 1
Прокуратура оскаржила рішення Ужгородського міськрайсуду щодо м'якого запобіжного заходу затриманому на хабарі голові Жденіївської селищної ради Култану
21:48
/ 14
Начальниця Держгеокадастру Закарпаття отримала у подарунок ще 800 тис. грн
14:51
/ 2
Депутата селищної ради на Берегівщині викрили на кремлівській пропаганді Фото новина
17:08
/ 9
ВАС заарештував підозрюваного депутата Закарпатської облради Антала з альтернативою застави в понад 21 млн грн
16:22
/ 8
Псевдожурналіст Микола Староста, що запустив фейк про заборону партії угорців в Україні, визнав: не мав такої інформації
15:16
/ 5
Прокуратура підтвердила затримання на хабарі 100 тис. грн голови Жденіївської селищної ради Василя Култана (ОФІЦІЙНО)
14:32
/ 7
Брехня для атаки на Україну. Як у Орбана створили фейк про "заборону" партії угорців Закарпаття
00:06
/ 4
Голову Жденіївської селищної ради Василя Култана затримали на хабарі у 100 000 грн Фото новина
23:51
/ 23
САП та НАБУ викрили депутата Закарпатської облради Антала на організації "схеми" переправлення "ухилянтів" за кордон Фото новина
» Всі новини