– Які основні завдання стоять перед вашим підрозділом?
– "Сокіл" задіюють найперше під час проведення антитерористичних операцій, ліквідації бандформувань, організованих злочинних угруповань та їх лідерів, затримання та ліквідації особливо небезпечних злочинців, які чинять активний опір, звільнення заручників тощо.
– А яка відмінність між спецпідрозділами "Сокіл" і "Беркут"?
– У бійців "Беркута" своя специфіка роботи: їх задіюють в охороні громадського порядку, під час масових безпорядків. Наш спецпідрозділ використовується під час проведення операцій.
– Скільки торік проведено таких спецоперацій, які результати?
– У 2006-му бійці нашого підрозділу здійснили 214 оперативних виїздів, 23 з яких - на затримання організованих злочинних угруповань, їх лідерів та небезпечних злочинців. Під час цих силових операцій затримано 55 осіб, яких обгрунтовано підозрюють у скоєнні тяжких злочинів. Вилучено 7 одиниць вогнепальної зброї: 5 пістолетів, одну гвинтівку та одну мисливську рушницю. Крім того, вилучено понад два кілограми тяжких наркотиків.
– Чи доводилося застосовувати зброю?
– Бувало, але у попередні роки. Це був крайній захід. Цього року, слава Богу, у всіх спецопераціях ми спрацювали блискавично. Професійність полягає якраз у тому, щоб під час проведення операції зброю не застосовувати. Діємо миттєво, застаючи злочинців зненацька. Під час проведення операції за кілька секунд на руках зловмисників мають клацнути металеві кайданки. Кожен наш боєць має чотири види вогнепальної зброї: три пістолети, один автомат. На кожну із спецоперацій вибираємо ту марку зброї, котра найбільше необхідна в наявних умовах.
Звичайно, під час проведення серйозних спецоперацій діємо спільно з іншими оперативниками. Наш підрозділ, як правило, працює на завершальному етапі.
– Чи не погрожують під час затримання?
– Не погрожують, бо просто не встигають і слова сказати. Звісно, після завершення силових операцій є незадоволені затримані. Адже, як правило, затримуємо непростих злодійчуків, а "авторитетів", які мають певну вагу у кримінальному світі. Як наслідок, на наших бійців пишуть скарги у різні інстанції, однак з цього досі нічого не виходило. Відповідні органи, детально розібравшись у справі, визнавали дії бійців "Сокола" правомірними і відмовляли скаржникам.
– Пане підполковнику, які випадки під час затримань найбільше запам'яталися?
– Таких випадків, повірте, вистачає. Пригадується історія затримання крупної партії "екстазі" на угорсько-українському кордоні. Тоді громадянин Угорщини сховав пігулки в... курку. Шукаючи синтетичний наркотик, оперативники спостерігали за його поведінкою. Коли витягли з сумки курку, угорець помітно занервував. А як не згадати нещодавній випадок затримання торговців зброї на одній із автозаправок Ужгородщини. Сама оборудка відбулася на Великоберезнянщині. В автомобілі знаходилася вогнепальна зброя, яку часто використовують кілери, а один з фігурантів - раніше судимий. Необачний крок, і зловмисники могли схопитися за “стволи”. Своє завдання - спрацювати на випередження - бійці виконали на “відмінно”.
– Коли важче працювалося "соколятам" - колись чи тепер?
– Можу сказати одне: нелегко було завжди. Наша робота така, що під час проведення силових операцій наражаємося на постійний ризик. Раніше бандити були "безшабашні", "нарвані". Щоправда, затримувати їх було дещо легше. Нині кримінал не той. Злочинці стали набагато хитріші, ретельно планують, як їм поводитися в тих чи інших ситуаціях. "Допомагають" їм у цьому заокеанські фільми, з яких вони отримують своєрідні злочинні уроки. Для "стрілки" підбирають місця, з яких добре проглядається місцевість. Реагують на автомобілі, котрі під'їжджають... Щоправда, ми також не стоїмо на місці. Відпрацьовуємо різні нестандартні ситуації, які у подальшому стають сюрпризами для криміналу.
– Кілька слів про ваш колектив...
– Якщо б когось відзначати, то я назвав би всіх бійців. Колектив у нас дружний, як єдиний кулак. Працюємо за мушкетерським принципом: один за всіх, всі за одного. Є у нас люди різного віку. Це й добре. Досвідченіші фахівці, за спиною яких є добра практика, свій досвід вони залюбки передають молодим. Для підвищення майстерності проводимо щодня тренування, маємо для цього непоганий спортзал. Силові види спорту міняємо на ігрові.
Користуючись нагодою, хотів би привітати всіх колишніх начальників нашого підрозділу: В'ячеслава Логвіна, Василя Русина, Василя Василинця, а також всіх колишніх бійців "Сокола", побажати щастя, здоров'я, всіляких життєвих гараздів..
– Дозвольте привітати і ваш колектив з професійним святом, побажати бійцям завжди живими і здоровими повертатися зі всіх силових спецоперацій.
Розмовляв Іван ЛАДЖУН, "Відомості міліції"
02 квітня 2007р.
Теги: