Питання про визнання національності “русин” гостро постало з перших днів проголошення незалежної України – держави демократичної, в якій всі громадяни мають однакові права обирати та відновлювати національність. Певна частина закарпатців, зокрема тих, які в післявоєнний період зазнали сталінсько-беріївських репресій, болісно пережили безпідставне вилучення національності “русин”, а також громадяни молодших поколінь, котрі поділяють їх погляди щодо даного питання, адже у період тоталітаризму на нього було накладено суворе табу. Тому питання про визнання національності “русин” порушувала частина депутатів обласної ради першого і всіх наступних скликань.
Група депутатів теперішнього скликання теж вважає його актуальним. Свою позицію, насамперед, вони мотивують тим, що до визволення Закарпаття і його возз’єднання з матір’ю-Україною, національність “русин” офіційно визнавалась нарівні з усіми національностями краю. Далі наводять факт про те, що на сьогодні русини визнані в багатьох країнах світу, зокрема, в сусідніх державах – Словаччині, Угорщині, Польщі і т.д. І найголовніше – під час перепису населення України в 2001 році понад 10 тисяч закарпатців у графі “національність” написали – русин.
Це право за їх переконанням їм гарантують Конституція України, якою задекларовано вільне визнання та розвиток усіх корінних народів, а ст. 11 Закону України “Про національні меншини в Україні” гласить, що “громадяни України мають право обирати та відновлювати національність”. У той же час з незрозумілих для них причин органами Державної статистики України за підсумками згаданого перепису їх офіційно віднесено до етнічної групи української національності. На їх погляд даний факт є порушенням їх громадянських прав, проявом дискримінації.
Тому національно-культурні товариства русинів Закарпаття направили десятки звернень в найвищі владні інстанції держави з проханням врегулювати дане питання. Однак до цього часу воно залишається відкритим.
Враховуючи це, а також Звернення ООН з питань русинства в Україні, група депутатів, які вважають себе русинами, підготували проект рішення сесії обласної ради “Про визнання національності “русин”. Згідно із Законом України “Про місцеве самоврядування в Україні”, Регламентом роботи обласної ради V скликання, даний проект обговорено на засіданнях усіх 12 постійних комісій, а на пленарному засіданні його було внесено в порядок денний шостої сесії обласної ради V скликання.
За проект рішення “Про визнання національності “русин” проголосував 71 депутат обласної ради із 79 присутніх на сесії.
Постановляюча частина даного рішення наступна:
1. Визнати на території Закарпатської області національність “русин”..
2. Звернутись до Верховної Ради України з клопотанням про визнання національності “русин” на законодавчому рівні.
Прес-служба Закарпатської обласної ради
28 березня 2007р.
Теги: