Як вважають дослідники, відкриття дозволить розробити нові лікарські препарати, що допомагають боротися з гострим хронічним болем у пацієнтів і не викликають побічних ефектів.
"Пристрасне почуття всепоглинаючої любові істотно позначається на стані духу, настрої людей, що в підсумку призводить до змін у сприйнятті болю. За цей ефект відповідають давні з еволюційної точки зору структури головного мозку, що функціонують за участю дофаміну - нейромедіатора, що відповідає за настрій, задоволення і мотивацію людини", - сказав один з керівників дослідження, професор Шон Макі.
Ученим вдалося показати, що думки про кохану людину активізують ділянку мозку, що відповідає за зниження болю у разі прийняття анальгетиків, приємні відчуття від вживання кокаїну або радісні емоції від виграшу великої суми в лотерею.
У ході експерименту восьми дівчатам і семи хлопцям потрібно було дивитися на принесені з собою фотографії коханих, а також гарних знайомих друзів і подруг. При цьому до їхніх долонь був прикріплений термостимулятор, що викликає відчутний біль при нагріванні. У ході перегляду знімків і одночасного нагріву термостимулятора вчені проводили сканування активності головного мозку добровольців.
Вчені оцінювали болезаспокійливий ефект від перегляду фотографій з коханими людьми за ступенем нагрівання термостимулятора, при якому біль ставав нестерпним. При цьому в ході контрольного експерименту вчені порівняли болезаспокійливий ефект від почуття любові зі зниженням больових відчуттів, що викликаються відволіканням свідомості людини. Наприклад, учені просили підопічних думати про види спорту, в яких не використовуються м'ячі, поки відбувалося нагрівання термостимулятора.
Виявилося, що почуття сильної закоханості і відволікання думок від відчуття болю однаковою мірою дозволяють знизити ці больові відчуття. Однак, як показало сканування головного мозку, нейронні механізми цих двох ефектів зовсім різні.
"Однією з ключових ділянок головного мозку, що беруть участь у вгамуванні болю за допомогою почуття любові, є так зване прилегле ядро, яке відповідає за звикання до опіодів, кокаїну і інших речовин. Цей центр ніби говорить решті мозку, що йому слід продовжувати вживати їх", - підсумували вчені.
Нагадаємо, раніше американські вчені в ході ряду досліджень встановили, що розрив романтичних відносин призводить до активації тих же ділянок головного мозку, які беруть участь у формуванні наркотичної залежності.
Корреспондент