Знак поставлено на місці, де 18 серпня 1943 р. було десантовано підпільну розвідгрупу "Закарпатці" з семи чоловік на чолі з угорцем Ференцом Патокі. Серед смільчаків були чеський розвідник Цемпер Вацлав та закарпатці Дякун Михайло, Лізанець Степан, Ловга Іван, Чижмарі Василь та Степан.
Деякі колочавці ще добре пам"ятають перипетії тих часів. Через помилку пілотів провіант для розвідгрупи скинули в село, а самі розвідники опинилися в горах. Місцевим жителям довелося їх переховувати.
Загалом група діяла на Закарпатті майже півроку. До її складу ввійшло понад 250 осіб різних національностей (українці, угорці, євреї та інші). Успішна діяльність розвідників спровокувала проведення масових арештів, внаслідок яких понад 300 чоловік було арештовано, з них понад 200 засуджено військовим трибуналом (тридцять трьох було засуджено до розстрілу, двадцяти восьми вирок виконаний). Ференц Патокі був арештований аж в Будапешті, потім його перевезли в Мараморош-Сигет, пізніше в берегівську, а згодом в ужгородську тюрму, де й засудили до смертної кари.
Пам"ятний знак встановлено за сприяння народного депутата України, вихідця з Колочави Станіслава Аржевітіна.
йовді 2010-07-22 / 14:35:00
аржевітін дуже грамотний зайшляк... драний "закарпатець"...
Урзус 2010-07-22 / 12:21:00
Патокі - певно, Потокі? Невже тяжко нормально написати? Не з Москви ж автори писали, то там вигадали "Бєла Кун" (Бейло) і книгу "Сімейство Тотов" (Товт).
І що то за народність така - "закарпатець"?
Хоча, може, колись така і з"явиться. Етногенез - справа постійна, тривала. Наприклад, колись не було македонців, нині є...