Закарпатська облрада визнала русинів окремою національністю. На останній сесії «за» проголосував 71 депутат, лише двоє були проти та ще двоє утримались (зокрема, рішення підтримала і «пропрезидентська» фракція «Нашої України»). Як передбачено в цьому рішенні, тепер при фінансуванні потреб національних меншин враховуватимуть і потреби русинської громади в розвитку мови, освіти, культури, традицій, звичаїв тощо. Також закарпатці мають намір звернутися до Верховної Ради з проханням визнати національність «русин» на загальноукраїнському рівні.
Тим часом це рішення облради викликало в краї гостру полеміку. За коментарем ми звернулися до провідного етнолога, автора всеукраїнського підручника «Етнологія», професора Михайла Тиводара. В даний час доктор історичних наук працює над фундаментальною працею «Етнографія українців Закарпаття».
— Таке рішення обласної ради нічим не вмотивоване, — вважає пан Тиводар. — Русини — це історична назва українців, яка походить від назви «Русь». Ще в XII столітті так називали і галичан, і буковинців, і волинян. На наших очах відбувається зміна етноніму «цигани» на «роми». Такий процес пережило багато народів Європи, в тому числі й українці. Твердити, що «українці» і «русини» два різні народи — все одно, що визнавати двома різними етносами «циган» і «ромів». З наукової точки зору тут нема довкола чого дискутувати. Закарпатці є частиною українського народу. Просто є політичні сили, зокрема за кордоном, які щедро оплачують спекуляції довкола цього. Наприклад у Москві, Будапешті чи Братиславі.
Проповідники «русинства» не мають поняття про етнічні процеси, це люди, яким потрібна не істина, а задоволення суто своїх корисливих інтересів. Зокрема, щоб Україна оплачувала зі свого бюджету їхню антиукраїнську пропаганду. На жаль, силові органи, які мають дбати за національну безпеку, повністю бездіють.
А тим часом на рішення Закарпатської обласної ради готується позов до суду, оскільки визнання національностей не входить у компетенцію органів місцевого самоврядування.
Олександр ГАВРОШ, Україна молода
10 березня 2007р.
Теги: