Нема пророка у своїй Вітчизні, або "Осіння нудьга" по-берегівськи...

Навряд чи на Закарпатті є ще театральний колектив, який мав би стільки нагород, - щорічні перемоги на європейських фестивалях уже стали для берегівського угорського театру ім. Дюли Ійєша доброю традицією. їм 'я його режисера, заслуженого діяча мистецтв України Атілли Віднянського, добре відоме не тільки на теренах СНД, його постійно запрошують ставити вистави за кордон. Кілька років тому він навіть став головним режисером Національної угорської опери. За неабиякі здобутки Атілла був нагороджений орденом Яцої — найвищою нагородою у галузі мистецтв Угорщини. Утім він не забуває і про свій маленький театр у Берегові. Навесні глядачі очікують нової прем'єри. А нещодавно мали змогу побачити «Осінню нудьгу» за п'єсою російського класика Некра-сова. Враження — надзвичайні ...

Нема пророка у своїй Вітчизні, або "Осіння нудьга" по-берегівськи...Всі нагороди зберігаються у кабінеті директора театру Йожефа Балажі. Для них уже не вистачає місця - ціла шафа заставлена медалями й статуетками. Першу здобули 1994 року на львівському фестивалі «Золотий лев». Відтоді колекція суттєво поповнилася. Та є в берегівського театру й проблеми. А як же без них...

- Чим живе театр нині?

- Напружено працюємо. Нещодавно виступали в Ужгороді на День угорської культури, готуємо нові вистави. Театральна трупа складається з 18 акторів, а деякі працюють за кордоном - переважно в Угорщині. Наприклад, Жолт Трілл останніми роками постійно знімається у кіно, на його рахунку вже декілька повнометражних стрічок. Чому така ситуація? Бо живуть актори на мінімальну зарплату. Фінансується наш заклад культури з районного бюджету, а це всього-на-всього 80 тисяч гривень на рік. Отже, навіть на зарплату не вистачає, маємо виїжджати на гастролі й заробляти самостійно. У Берегові це зробити неможливо. Тут майже всі наші спектаклі абонементні. 120 пропусків ми видали викладачам та студентам Закарпатського угорського педінституту. А зала в нас невеличка - розрахована на 150 глядачів, тому виходить, що саме учнівська молодь і є основним театральним глядачем у рідному місті.

- Знаю, що в театрі роками тривають ремонтні роботи...

- Реконструкція театру - це велика проблема, через яку давати повноцінні прем'єри просто неможливо. На завершення цих робіт потрібно близько 3 мільйонів гривень! Це насамперед новий вхід до театру з вулиці Мукачівської та декілька прибудов. У нас досі немає навіть акторських убиралень. І так - уже десятиліття. Хоч обіцяють, що вже цього року почнуть фінансувати з обласного бюджету, адже театр має статус обласного.

- Угорщина не допомагає?

- Оскільки театр державний, то сподівання тільки на Україну. Щоби якось заробити бодай на реквізит, актори знайшли вихід: в Угорщині готують прем'єру, безплатно грають, а потім
забирають із собою всі декорації та костюми. Щороку - по дві такі прем'єри. Торік їздили з гастролями Угорщиною, виступали на фестивалях у Польщі та Австрії. На престижному фесті у місті Калісі (Польща) здобули кілька призів за акторську гру та головний приз за чеховську п'єсу «Три сестри».

- Що у найближчих творчих планах?

- У квітні Атілла Віднянський планує поставити спектакль «Лілеумфі», у травні угорський театр виступить у Мука-чеві, покаже прем'єру за мотивами «Одруження» Миколи Гоголя. А потім їдемо на фестиваль у Торунь (Польща). Поки ж Атілла перебуває за кордоном, ставити вистави йому допомагає молодий режисер Олег Мельничук. Саме він обрав для театру «Осінню нудьгу» Некрасова.

- Як опинився чернівецький режисер в угорському театральному колективі?

- Річ у тім, що акторка нашого театру Ібоя Орос - його дружина. Вони разом здобували освіту в Києві. Він учить угорську мову, вже все розуміє, але головне, що всі актори йому в цьому допомагають. Ібоя народжувала в Ужгороді дитину, тож не могла брати участі у виставі. Роль Гаврюшки виконував інший актор...

Звісно, адаптуватися Олегу в нас було непросто. Адже всі спектаклі тільки угорською - така вже специфіка театру й нашого регіону.

- Чи не станеться тане, що всі актори рано чи пізно поїдуть працювати до Угорщину, а Закарпаття залишиться без унікального театру?

- Сподіваюся, такого ніколи не трапиться. По-перше, там маса своїх акторів без роботи. По-друге, постійно приходить молодь, що навчається тепер в Угорщині - в театральній академії.

...Проходимо до зали. Сцена й стіни тут незвичного чорного кольору. «Це оптимальний колір для театру, де немає завіси», — каже директор. Цікаво й те, що сцена тут — на рівні з першим рядом. Отже, глядачі під час вистави практично є героями п'єси...

Актор Йожеф Варга — старожил, у театрі грає вже 14 років - з дня його створення. Закінчив Київський театральний інститут ім. Карпенка-Карого, потім навчався в Будапешті. В «Осінній нудьзі» грає головного героя на ім'я Ласуков. Це збанкрутілий поміщик, який живе у провінційному маєтку й не знає, куди подітися від щоденної рутини. Аби якось «убити час», постійно знущається зі своєї прислуги, практично влаштовує власний домашній театр абсурду. Під час вистави на сцені цілковитий хаос, водночас комічний і трагічний. Це може бути й притчею про людину, яка відірвана від культурного життя. Для Закарпаття вона, на жаль, є актуальною...

«Майже всі вистави нашого театру про сучасність, — розповідає Йожеф Варга. — Атілла ставить про те, що бачимо навкруги. А ось Некрасова перекладали всією трупою, два-три місяці працювали над ним...»

У чому секрет театру? На думку актора, чудовий режисер - це вже половина успіху. А те, що театр досі не має пристосованого приміщення, - до цього всі звикли.

«З Атіллою легко працювати. З ним говориш на рівних, — каже актор. — Хоч дехто вважає, що наш режисер узяв дуже високу планку, не зрозумілу для пересічного глядача. Іноді нарікають - чому угорський театр не має в своєму репертуарі вистав закарпатських письменників, не беремо їх матеріалу. А може, саме тому, що не досягають вони до тієї планки?..»

Справді, цей театр не для масового глядача, він для тямковитих людей, які перебувають у вічному пошуку. І дуже прикро, що у Берегові на вистави практично не приходить український глядач. Але ті, що випадково потраплять у цю атмосферу, котра, до слова, практично не потребує перекладу, буде нетерпляче очікувати нової прем'єри...

«Кожна вдала вистава - це нагорода для нас і для глядача, — каже Йожеф Варга. — А найголовніший приз для актора - це аплодисменти. І вщент заповнений зал...»

На жаль, у Берегові рідко таке стається. Нема пророка у своїй вітчизні. Тому берегівській театр живе й далі подвійним життям - їздить Європою, збирає нагороди на фестивалях, залишаючись практично не відомим у рідному місті.
Олександр ВОРОШИЛОВ, "Старий "Замок "Паланок"
09 березня 2007р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Культура

16:09
У п'ятницю в Ужгороді благодійно покажуть "Маріупольську драму"
20:59
/ 1
100-річчя українського письменника Юрія Мейгеша в Ужгороді відзначили літературною зустріччю
16:23
Єдність у розмаїтті: Закарпатський народний хор запрошує на нову концертну програму
22:54
/ 1
В Ужгороді відкрилася виставка живопису Антона Ковача "Подорожі"
17:48
Сьогодні розпочався прийом творів на VІI Всеукраїнський конкурс малої прози імені Івана Чендея
18:32
Закарпатська філармонія запрошує на концерт The Bells of Christmas
14:21
У Закарпатській філармонії відбувся Великий Різдвяний концерт
13:28
/ 3
В ужгородському скансені відкрили виставку двох одеських художниць різних поколінь
19:31
/ 2
Ще 57 закарпатських об’єктів культурної спадщини з Закарпаття занесли до Держреєстру нерухомих пам’яток України
15:53
/ 2
Цикл різдвяно-новорічних свят Закарпатський народний хор завершить виступом на благодійному різдвяному концерті
16:28
В Ужгороді відбулася культурно-мистецька акція "Коляди у старому селі"
17:37
До Ужгорода на традиційні "Коляди у старому селі" з'їдуться колядницькі гурти й бетлегеми з усього Закарпаття
17:29
В антології "Наша Перша світова" представлено і Закарпаття
23:08
Перший український роман про Закарпаття
22:42
/ 1
В Ужгороді відбулася благодійна колядницька хода
14:31
/ 2
Василь Вовчок у Києві презентував свою виставку живопису "Пленерні етюди"
11:29
/ 3
Закарпатський народний хор повернувся із гастрольного туру Європою
01:08
/ 1
В ужгородському скансені на "Різдвяному вернісажі" представили свою творчість майстри народного мистецтва Закарпаття
00:31
У галереї "Ужгород" відкрилася традиційна "Різдвяна виставка" закарпатських художників
00:33
У четвер-п'ятницю в Ужгороді відкриються відразу 4 мистецькі виставки
17:24
В Ужгороді анонсували прем'єру нової вистави обласного театру в Хусті "MAVKA лісова"
11:21
Закарпатець Андрій Любка став переможцем премії імені Джозефа Конрада-Коженьовського
00:41
В Ужгороді письменник Олександр Гаврош презентував книгу "Фортель і Мімі"
23:08
До Дня української хустки ужгородський скансен репрезентував виставку хусток з власної колекції
05:47
В ужгородському скансені відкрилася виставка-конкурс малюнків вихованців мистецьких шкіл Закарпаття "До нас іде Миколай"
» Всі новини