Як запевнив експерт, «по-перше, питання визнання на території Закарпаття національності "русин" і внесення її у перелік національностей області мало б виникнути еволюційним, а не революційним шляхом, як це відбувається наразі, по-друге, цей рух виник і розвивається не природнім шляхом зсередини країни, а штучно, під дією зовнішніх впливів, не всі з яких є природними чи історично зв’язаними, а навпаки, це дає підстави говорити про завчасність прийняття такого рішення».
«У випадку ж, якщо таке рішення все ж таки буде прийняте, слід спочатку вивчити й таке питання, що стосується негативного впливу прийняття такого рішення на становище та національно-культурний розвиток корінних закордонних українців Словаччини. Як відомо, словацький уряд частину українського населення, котра зберегла давню самоназву «русини», визнав окремою національною меншиною. З 1990 року у Словацькій Республіці діють 2 основних громадських об’єднання, що координують діяльність української меншини – Союз русинів-українців Словацької Республіки та «Русинська оброда». Перше товариство стоїть на позиції рівноправності обох назв національної належності: історичної – «русини» і сучасної – «українці». Члени другої не визнають своєї належності до українського етносу й відстоюють ідею про те, що русини є окремим східнослов’янським народом. Обидві організації конкурують між собою у тому, щоб переконати русинів/ українців, які мешкають у північно-східній Словаччині, у їхній відповідній національній приналежності та спробах залучитися підтримкою уряду. Політична боротьба між керівниками цих двох організацій призвела до офіційного розділення однієї національності на дві — русинів і українців, що лише прискорює процес їх денаціоналізації, тобто словакизації», — сказав експерт.
Довідка.
Проект рішення Про визнання русинів на території Закарпатської області запропоновано винести на сесію Закарпатської облради, яка має відбутись 7 березня.
Документом пропонується раді визнати на території регіону національність "русин" і внести її у перелік національностей області. А також облдержадміністрації при фінансуванні потреб національностей області врахувати потреби русинської громади.
Неврегульованість питання визнання русинів на офіційному рівні, принижує права русинської спільноти краю, посилює зневіру людей у демократичний поступ держави, стимулює сепаратистські настрої, сказано в проекті рішення.
ЗІК
06 березня 2007р.
Теги: