Закарпатський український театр: Ювілей як випробування на міцність

Минулий рік позначився двома ювілейними датами в історії Закарпатського українського музично-драматичного театру. 15 січня 1921 р. створено першу професійну українську трупу на Закарпатті під керівництвом М. Садовського, а з 7 листопада 1946 р. виставою "Під каштанами Праги" почалася вже безперервна історія існуючого понині драмтеатру.

Закарпатський український театр: Ювілей як випробування на міцністьПроте весь минулий рік він перебував на ремонті, тому обидва ювілеї відзначив тільки зараз, після завершення першої черги робіт, в ході яких заново встановлено систему опалення.

На цей же і наступний роки, як повідомив нам заступник голови Закарпатської ОДА Іван Качур, передбачається виділення з держбюджету 11 млн. грн. на повну реконструкцію нашого театру. На ювілейному вечорі Подяки за підписом губернатора О.Гаваші отримав головний режисер А.Фїліпов та ряд провідних артистів. Представники фракції "Наша Україна" обласної ради вручили колективу 140 цінних подарунків. Також відзнаки було вручено від" імені громадського об'єднання "Рідне Закарпаття", а також Ужгородської міськради і міськвиконкому. Голова обласної профспілки працівників культури Н.Товтин нагородила профспілкових і технічних працівників трупи. Окремо було відзначено ветерана сцени В.Ушенка. Замначальника обласного управління культури В.Марюхнич вручив почесні грамоти Міністерства культури і туризму М.Геляс, О.Саркісянцу, Я.Мелецю та іншим, а заступник
голови облради В.Бринзович — грамоти облради Т.Гамазі та іншим артистам.

Свій черговий сезон театр відкрив виставою режисера О.Саркісянца "Мсьє Амадей" ("Нічні трудівниці паризьких бульварів") — комедією про простого французького пенсіонера (грає О.Мавріц), котрий з іронії долі опиняється у самому епіцентрі злочинного життя нічного Парижа. Втім, схоже, що ця п'єса про пенсіонерів не тільки французьких. Наші теж готувалися до спокійної старості, а мусять вирішувати численні проблеми, котрі Амадеєві і не снилися.

Пенсійного віку сягнув і наш театр, котрому тепер доводиться вирішувати зовсім не пенсійні проблеми. Символічно, що роль одного з Амадеєвих партнерів-кримінальників Деде темпераментно і з великим гумором грає директор нашого театру А.Рошко, хоч у нього поки більше підстав до чорного гумору.

Минулоріч театр виступав практично виключно на гастролях, давши близько сотні вистав у 12 областях. Цьогоріч театр відновлює вистави на власній сцені, у лютому чекає до себе в гості київських колег. Можливо, щоб триматися на плаву, доведеться застосовувати такі ж хитромудрі комбінації, як мсьє Амадей, і вже точно опиратися на домінуючих у трупі артисток, як-от Л.Білак, що виконувала головну жіночу роль у п'єсі.

У виставі все завершується хеппі-ендом, у житті — значно складніше. Хоча випущена до ювілею книжка-альбом засвідчує: є ще порох у порохівницях. У книжці сказано: "Присягаємося Його Величності Глядачу, що і надалі будемо йому вірно служити, будемо гідно нести прапор передового українського і світового театрального мистецтва". Дещо стьобна й іронічна фраза сповнена все ж непідробним оптимізмом, котрий поділяють не тільки працівники театру, а й численні його прихильники.
Сергій ФЕДАКА.
10 лютого 2007р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Культура

17:09
/ 1
Спілка художників "Арт-Свалява" відзначила 10-річчя
17:07
Піаністка з Угорщини провела майстер-клас в Ужгороді
10:48
В Ужгороді дискутуватимуть про переклади художньої літератури на Закарпатті
16:47
/ 1
"Мелодії сердець" сестер Гаврилко лунали в Ужгороді
09:39
"Закарпатські візерунки" у піснях і танцях розкажуть в Ужгороді про те, як "На схилах Карпат"
10:57
Виставку графіки відкрили у Виноградові
10:06
/ 1
В Ужгороді відзначили 100-річчя від дня народження Семена Панька
03:16
В Ужгороді відбулася презентація "Зради" Наталії Дурунди
10:39
Симфонічний оркестр обласної філармонії разом зі скрипалем і диригентом Ігорем Муравйовим зіграють в Ужгороді Beethoven-а
13:55
/ 2
Львівська Опера на День Св. Валентина привезе в Ужгород "Лускунчика"
01:36
Виставку робіт Володимира Павлишина відкрили в Ужгороді
10:36
У "Паланку" в Мукачеві можна оглянути "Творчі рефлексії" митця з Володимир-Волинського Павла Юрчука
01:32
У Братиславі відкрилася масштабна виставка закарпатських художників
11:23
/ 1
У Хусті прем'єрно покажуть виставу про легендарного опришка Пинтю
10:23
Концертні "Мелодії сердець" сестер Гаврилко співоче линутимуть в Ужгороді до Дня всіх закоханих
17:50
Концерт пам'яті народної артистки України Етелли Чуприк відбувся в Ужгороді
17:48
/ 3
Виставку світлин румунського фотографа Лайоша Нодя презентували в Ужгороді
10:07
В Ужгороді презентують новий роман Наталії Дурунди "Зрада"
13:06
/ 2
У Рахові презентували "Думаю в стовпчик" Оксани Йонаш-Тодер та "Моєї музики акорд…" Михайла Томашука
11:27
В Ужгороді буде Romantic від Олександра Садварія
19:18
А у вашому місті відбувся вернісаж?
17:02
Безкоштовний показ вистави організували на сцені Ужгородського інституту культури і мистецтв
10:12
Виставку натюрмортів презентувала Андрея Павук у Генконсульстві Угорщини в Ужгороді
16:52
/ 3
На Воловеччині відновлюють унікальну пам'ятку сакральної архітектури
11:27
/ 3
В Ужгороді відкрилася виставка графіки Шандора Балога
» Всі новини