На засіданні йшлося про проблеми та досягнення закарпатської культури за останні роки, та про творчий звіт, який відбувається у столиці України раз на 5 років. Цього разу творчий звіт проходитиме 16 грудня у Закарпатському облмуздрамтеатрі для закарпатців та компетентного журі з Києва.
Голова Закарпатського обкому профспілки працівників культури, залужений працівник культури України Наталія Товтин підкреслила, що через введення карантину область не змогла вчасно відбути творчий звіт у Києві. Так само не пощастило ще чотирьом областям України. Тому вирішено провести потужний концерт в Ужгороді, тим більше, що Закарпаттю є чим подивувати як мешканців області, так і гостей із столиці. 90 хвилин чистого концертного ефіру підготували колективи областію
Юрій Глеба, начальник управління культури ОДА, заслужений працівник культури України розповів, що творчий звіт Закарпаття — це квінтесенція культури області, проте вміщає далеко не все, над чим працювали у краї протягом останніх 4 років.
Творчу програму звіту формувала спеціальна режисерська група. "Це тривала робота, щоб за виділений для звіту час якнайкраще показати палітру національних культур нашого краю, нашу автентику, традиції, те, як вони зберігаються", — каже Юрій Глеба. У звітному концерті задіяні представники 10 районів, крім того усі райони надали приклади декоративно-прикладного мистецтва. Юрій Глеба зокрема зауважив: "Програма звіту спрямована на серцевину нашої культури — народну творчість, першоджерело. Тому тут не побачите класики, симфонічної музики, інших виконавців, які теж достойно представляють Закарпаття в Україні та за її межами. Проте звіт ґрунтується на першооснові, на якій базується культура Закарпаття, її різноманіття, неповторність і самобутність".
Наразі в області, за словами Юрія Глеби, немає заборгованості із виплати заробітної плати працівникам культури. Більше того, у цьому році переважна більшість працюючих у сфері культури отримали своєчасно "оздоровчі". Поки що не виплачено цю виплату 20 відсотками клубних працівників у сільській місцевості. "Але ми маємо надію, що і ця позиція буде до кінця року вирішена, оскільки питання знаходиться на контролі особисто голови ОДА Олега Гаваші", — каже Юрій Глеба.
Одне із найближчих завдань у сфері культури області — отримання обласним художнім музеєм статусу національного. А це дозволить скористатися грошима з державного бюджету для належної роботи музею, облаштування садиб-музеїв, зокрема, зокрема, скульптора Василя Свиди та основоположника закарпатської школи живопису Й. Бокшая.
Наталія Товтин торкнулася ряду проблем, які виникають через відсутність в Україні закону про культуру. "Ми напрацьовували вже кілька разів свої пропозицію, двічі відповідний законопроект вносився до Верховної Ради. Проте його досі не прийнято. Натомість представники місцевого самоврядування нерідко, на жаль, діють всупереч інтересам культури. Так, у Міжгірському районі рішеннями сільських і селищних рад ліквідовано 4 клубних 4 бібліотечних заклади. Наприклад, с. Нижній Студений, де більше двох тисяч мешканців, сільрада повважала, що бібліотеки селу не потрібно...
Наталія Петій-Потапчук, керівник Закарпатського народного хору, заслужений працівник культури України наголосила, що такі творчі колективи, як закарпатський хор, існує лише у кількох областях держави. "За останні три роки складено 6 нових програм хору, відбулося понад 30 поїздок за кордон, де виступали у посольствах, перед діаспорою тощо. Гастролювали Україною, а також закарпатськими селами. Закарпатський хор оновив склад і програму виступів. Ми зберігаємо народну традицію, але працюємо і над сучасним хоровим співом, співпрацюємо з рядом з композиторів", — каже керівник хору. Наступного року Закарпатський народний хор святкуватиме 65-річчя.
У засіданні також взяв участь Михайло Митровка, директор Ужгородського коледжу культури і мистецтв. Цей заклад працює вже 63 роки, за які підготував понад 7 тисяч випускників. Нині у коледжі працюють 80 викладачів. На жаль, 40 фахівців із цьогорічних випускників коледжу не мають направлення на роботу. Натомість у селах, за інформацією М. Митровки, масово приймають не фахівців.
Габріела Андял, директор Закарпатського музею народної архітектури та побуту, заслужений працівник культури України повідомила, що при музеї працює реставраційна бригада, яка працювала зокрема над Шелестівською церквою. Щонеділі у церкві, що зберігається на території музею, відбуваються богослужіння. Музей виграв тендер на реконструкцію адмінбудівлі центрального корпусу. Нині на 36 квадратних метрах зберігається близько 17 тисяч одиниць фондових зібрань (текстиль, дерево, кераміка). А після реставрації даху службові приміщення перейдуть у мансарду, а в основній будівлі належно зберігатимуться унікальні експонати.
Директор Обласного організаційно-методичний центр культури, як розповів директор центру Володимир Рудейчук, формує спеціальні комісії та відбирає кращі колективи, їхні номери, щоб мешканці краю на концертах могли насолодитися автентичною культурою.