Яке благо, що більшість закарпатців не вміють читати по-угорськи! А то вони би вжахнулися, що пишуть в своїй пресі наші рідні мадяри. Ба більше -- які гасла виголошуюють лідери угорських організацій Закарпаття. От візьмімо до прикладу Міклоша Ковача, екс-народного депутата Верховної Ради, теперішнього депутата Закарпатської обласної ради. Ось кілька свіжих цитат зі статті керівника Партії угорців Закарпаття та Товариства угорської культури Закарпаття, опублікованій в закарпатській газеті "Карпатолйо"" за 14 серпня 2009 року.
Публікація, здавалося б, присвячена буденній для нинішньої України темі -- президентським виборам. Але її тон і судження...
"Українську державу слід сприймати як ворожу фортецю, звідки методично тримають під вогнем закарпатську угорську спільноту -- тепер, наприклад розстрілюють її освітню систему. Для того, щоб наша спільнота вийшла з-під перехресного вогню, що загрожує її існуванню, частину цієї фортеці необхідно захопити.
Взагалі, чи можливо взяти під контроль відданій угорцям політичній силі (Товариству угорської культури Закарпаття) -- таку кількість позицій українського державного управління, заволодівши якими можна забезпечити для наших інтересів спокій, ба, навіть, можливість розвитку?"
Отож не більше і не менше: білим-по-чорному написано, що Українська держава -- це "ворожа фортеця", яку слід "захопити". Принаймні хоча б її частину. Але як? Міклош Ковач має свій план. Послухаймо його самого: "Результати виборів минулих років показують, що при понад 40 тисяч голосів ми точно мали би прохідне місце в одному з парламентських списків; фракцію із золотою акцією в обласній раді; абсолютну більшість у Берегівському районі; близький до більшості результат в Ужгородському та Виноградівському районах, Берегові, Чопі. Була б у нас власна фракція в Мукачеві, Ужгороді, Хустському районі. Ми були би значною силою в Мукачівському районі. Володіючи такою кількістю голосів, з нами би серйозно рахувалися нетехнічні кандидати в президенти".
Зауважимо, що угорців на Закарпатті усього 12%, а захопити вони хочуть владу, судячи з наведеного списку, ледь не в усьому краї. Інакше, каже він, "ми не заслуговуємо на інший кінець, як бути кількома тисячами копачів та прибиральників, які матюкаються по-мадярськи на слов'янському Закарпатті". (Якби таке написав українець, скандал би угорці роздмухали на цілу Європу).
Риторика Миклоша Ковача вражає: "інакше ми залишимося беззахисними перед забаганками наших ворогів". А ось його оцінка провідних українських політиків: "В останній час з іменем президента й прем'єр-міністра пов'язується гіпернаціоналістична політика щодо меншин, а отже, антиугорська політика". Але не тільки Ющенко та Тимошенко є ворогами Міклоша Ковача. Припало на горіхи й Януковичу. "Ситуація ще більш важка, бо коли Янукович був прем'єр-міністром, якраз тоді й наступив шовіністичний поворот в освітній політиці".
Усе, про що викрикує Міклош Ковач, викликає тільки посмішку. Українська держава, ця "ворожа фортеця", дала закарпатським угорцям більше прав, ніж вони мали будь-коли за сто останніх років. Ба, більше -- за роки правління "гіпернаціоналістів" Ющенка, Тимошенка та Януковича відкрито пам'ятник угорському переселенню через Карпати на Верецькому перевалі, проти якого категорично виступала закарпатська громадськість. У Мукачівському замку відкрито пам'ятник мадярському орлу Турулу, який, нині є символом Управління національної безпеки Угорщини і котрий закарпатці сприймають як наругу над своєю національною пам'яттю.
В Ужгородському національному університеті на історичному факультеті відкрито угорське відділення, внаслідок чого із державного замовлення у 50 місць 20 віддано угорцям, а 30 -- всім іншим народам Закарпаття, які складають 88% населення краю. (Ось де явна дискримінація за національною ознакою!).
Усі ці факти говорять про те, що угорцям роблять небачені поступки, при цьому зневажаються права і національна гідність корінної нації. Натомість у відповідь чути не слова вдячності , а навпаки -- лайки про "ворогів", "шовіністів", "ворожу фортецю".
Найбільше обурення угорських лідерів краю викликала потреба вчити державну мову. Важко собі уявити, але за деякими соціологічними замірами, 60% закарпатських угорців не володіють жодною іншою мовою, окрім угорської. Певно, такої національної меншини нема більше не тільки в Україні, але й у всій Європі!
Коли у світі дедалі гостріше постає необхідність володіння кількома мовами, закарпатські угорці вбачають у вивченні мови народу, серед якого живуть - "забаганки ворогів".
І це говорить представник того народу, який закарпатців вчив мадярської у школах п'ястуками, пендриками, лайками і тотальними заборонами на будь-яке вище становище у суспільстві.
Жахливішого явища як мадяризація початку ХХ століття на Закарпатті -- годі уявити. Поголовне закриття українських шкіл, перейменування населених пунктів, зміна прізвищ на угорські, насильна відміна церковного календаря, ба навіть примусове введення латинки замість кирилиці -- ось що несла угорська держава українцям Закарпаття.
А тепер Міклош Ковач висловлює обурення Україні від імені 0,3% населення (частка угорців), бо, бачте випускникам шкіл треба складати іспит з української мови і літератури. А, може, "завойовник" вітряків і захмарних фортець згадав би, що подібне тестування на знання державної мови є обов'язковим в усіх країнах Європи, в тому числі й любої йому Угорщини. І на жодну посаду ніде у світі не візьмуть людину, котра не знає державної мови.
І, зрештою, на що він сам прирікає своїх земляків, захищаючи їхнє право бути не знаючи мови країни, в якій живуть (навіть на елементарному рівні шкільного тестування) як не на ту ж горезвісну перспективу залишитися "копачами й прибиральниками, які матюкаються по-угорськи на слов'янському (а таки-так, навіть Міклош Ковач мусить це визнати) Закарпатті?
Українська мова не загрожує угорській ідентичності. Як не загрожує їй словацька мова у Словачині, де угорців - 10%, румунська у Румунії (6,6%) чи сербська у Сербії (3,5%). А навпаки -- робить з них повноцінних і рівноправних громадян, які себе почувають набагато комфортніше і соціально впевненіше зі знанням державної мови, ніж без нього.
А за слова про "Українську державу як ворожу фортецю" і тому подібні непарламентські вирази Міклошу Ковачу треба відповідати.
Владні мужі повинні б ретельно читати, про що пишуть у своїх газетах угорські лідери Закарпаття. Бо антиукраїнські гасла і навіть заклики до територіальних змін там не рідкість. А це вже прямий кримінал.
sandor 2017-01-15 / 13:56:14
Éljen az UKRÁN-MAGYAR barátság!
Ковач гандон как и вся его ЙоБнутая партия! Но не нужно к нему приравнивать всех других венгров.
Василль Вовкуновичч 2009-10-10 / 13:43:00
На Закарпатті продовжують зневажати Український прапор
Прапор України
Прапор України
21 серпня 2009
Закарпатські свободівці здійснили рейд селами та містами краю з метою вивчення ситуації з вживанням державної символіки.
Найбільше порушень виявилося у Берегівському районі, де переважає угорське населення. Зокрема, на сільських радах поруч з новенькими прапорами угорської держави український прапор не міняється роками і виглядає як ганчірка. У м. Борегово на державних установах український прапор розміщується не в порядку, визначеному законодавством, деякі державні прапори розміщені догори ногами ( вул. Б. Хмельницького). Біля школи на одній щоглі український прапор - під угорським. Зображення державного прапора можна побачити на парканах поблизу кафе, де п'яні з реготом справляють нужду і тому подібне.
У зв'язку з цим Закарпатська обласна організація ВО "Свобода" проведе 23 серпня низку заходів, щоби нарешті змусити знахабнілих можновладців поважати Українську Державу та її символи.
стелс777 2009-10-09 / 22:22:00
Admine! Jakszja maesj???
май русин 2009-10-08 / 01:06:00
Вшиткі маєме жити в Україні в ракаши!
сорри 2009-10-07 / 20:39:00
Приємно бачити, як українці і угорці спільно засуджуть екстремізм і шукають шляхи виходу зі змальованої в статті ситуації. Це конструктивна частина суспільства. Деструктивна частка завжди менша, але вона агресивна.
xXx 2009-10-07 / 18:41:00
"рідні мадяри" вже зовсім розжиріли і забули хто на Закарпатті господар!
Tibor 2009-10-07 / 17:41:00
orange
"Думаю, як українець і угорець ми порозуміємося"
Повністю погоджуюсь з Вашими сьогоднішніми висловлюваннями!
Впевнений, що нам нічого ділить, і ми визнаючи, шануючи мову та культуру один одного, сприяємо нормальному, європейському життю!!!!
2009-10-07 / 17:23:00
Шановний К5! Не лише для Закарпаття, а й для Галичини, Донбасу, Криму чи Поділля влада є злою мачухою для простих людей, тож не треба ототожнювати Україну з правлячими кланами. Чи, може, наші рідні мери та сільські голови та депутати, з діда=прадіда закарпатці, обкрадаючи своїх краян роблять це з великої батьківської любові? Чи може мадяри громили Будапешт рік тому захищаючись від вітцівської любові Дюрчаня? Я переконаний прихильник європейської інтеграції, але правляча "еліта", незалежно від кольору її прапорів, не дуже поспішає реформуваим суспільство до європейських стандартів, бо їй цьго не треба. А стосовно людських потоків з Закарпаття, то вони спрямовані не лише до вузів Лемберга, а й до пляжів Криму та Одеси,на базари Чернівців та Хмельницького За продуктами і цурьом та Києва і Львова З капустою та парадичками, а до Кошиць возять хіба цігаретлики та солярку.
orange 2009-10-07 / 17:00:00
Тібор, вітаю. Думаю, нам потрібно прибрати з нашого минулого спілкування зайві емоції. Пробуймо вийти на інший рівень спілкування і розуміння, започаткований вами сьогодні. Думаю, як українець і угорець ми порозуміємося. Я першим прошу вибачення за минулі непорозуміння і попробую втриматися від такого щодо вас у майбутньому.
Прохожий, твердження про Україну як про "ворожу фортецію" важко інтерпритувати якось по-іншому. Радикалізм Міклоша Ковача загальновідомий. А тому не варто, мабуть, його виправдовувати. Це не випадковість, а система.
Прохожий 2009-10-07 / 16:51:00
Возможно я ине прав, но где-то слышал, что в 1991 году во время референдума венгерское население проголосовало не только за независимость Украины, но и за Береговский венгерский национальный округ? Может быть М. Ковач в этом контексте высказывался, а автор материала недопонял?
green 2009-10-07 / 16:48:00
Иштван, Гайдош сейчас активно поддерживает Яценюка.
Tibor 2009-10-07 / 16:39:00
оранжу
Шановний - це дійсно я, і я притримуюсь такої думки, тому що впевнений, для угорців Закарпаття немає іншого виходу, аніж знати та шанувати українську мову і культуру.
ember
То що більшість угорців думає, що в сучасній угорскій школі можна вивчити українську мову - то є неправда. Ніякі методики не допоможуть, якщо угорці не будуть постійно спілкуватися з українцями та вчити предмети з першого класу українською мовою. І повір, конкурентоспроможність, нас, угорців тільки підвищиться! Я через це пройшов, і досі вдячний своїм батькам, що вони мене віддали в українську школу з першого класу. Угорську мову, літературу, історію - вчив факультативно, і це мені сьогодні не заважає читати, розмовляти своєю рідною, угорською мовою.
Впевнений, що для угорців Закарпаття, вихід через такі класи в українських школах. А щодо вчителів угорських шкіл, то їх просто потрібно перекваліфікувати.
Istvan 2009-10-07 / 16:23:00
Мэр г. Берегсаса, Иштван Гайдош: на президентских выборах закарпатские венгры будут голосовать за Януковича.
ember 2009-10-07 / 15:25:00
Tibor, ty ne prav, tvoja ideja ochibochnaja, privedjot k boljshomu khaosu. Iskhodja iz tvoej logike idealjno bylo bu otkrytj v kazhdom vengerskom sele ukrajinojazychnye shkoly. Vedj skazhem dalekovato i slozhnovato iz Tiszaágteleka dobiratjsja kazhdyj denj v Csap, ili zhe iz Fertősalmásá v Újlok, iz Kaszonya v Jánosi. Pravda? No: otkuda vozjmjosh stoljko pedagogov znajushchikh na takom urovne ukrajinskij jazyk? Kuda denesh tekh, kotorye v vengerojazychnykh shkolakh teperj prepadajut raznye predmety, i ukrajinskij slabo znajut, ili - potomu shto, kak ja naprimer, nikoghda ne uchili (ja biljsh-mensh vyuchyv koly bulo za sorok!) - voobshche ne znajut?! Ty praviljno otvetil: ideologija Kovacsa privedjot k izoljatsii, v getto, no tvoi zamysli privedut k tomu, shto osnovnaja masssa nashikh detej-vengrov uzhe nikak ne budut znatj, i nichevo ne budut znatj, i okazutsja, sovsem po drugim prichinam, na urovnje boljshinstvo tsygan. Jestj drugoj vykhod: uchebniki,k slovarji, nagljadnye posobija, normaljnaja metodika, boljshe urokov dlja izuchenija ukrajianskovo jazyka. I togda nashi deti budut znatj nuzhnyj urovenj, a usoversentstvovatj ukrajinskij uspejut i posle shkoly i vo vremja uchoby v VUZ-akh, i na budushchej rabote!
orange 2009-10-07 / 15:25:00
Опаньки!.. То угорці закарпаття вже таки планують "майбутній військовий конфлікт" і "піднімання рушниць"?
I 2009-10-07 / 15:19:00
Не тільки Ковач, ніхто з угорців Закарпаття не люблять цю "державу". Даже нема сумнів, що - не дай боже - у майбутньому військовому конфлікті закарпатські угорці на боці кого піднімуть рушниці.
k5 2009-10-07 / 15:06:00
До І. А кого любить Україна? Для закарпатців то гірш мачухи! Закарпаття більш інтегроване у центральноєвропейський простір ніж в Україні... чому? Бо Ми тупик і апендикс України. Хто не вірить, спробуйте дістатись Будапешту, Сату-Маре, чи Кошіце громадським транспортом і відповідно Івано-Франківська чи Львова? Егеж... Навіть людського потоку в бік України ми не побачимо. Хіба що студентів голодних до знань які пнутся у Лембержські університети :(
orange 2009-10-07 / 15:05:00
і, що значить, що Україна не любить угорців? Більше прав, аніж мають угорці в Україні, вони не мають навіть в євросоюзівських Словаччині та Румунії. Це відомий факт.
orange 2009-10-07 / 15:01:00
Дивно: вперше за всю історію нашого тут спілкування повністю погоджуюся з Тібором. Може це не він писав, а хтось скористався його ніком? Тібор, дай знати, що це все-таки ти, і я потисну тобі (віртуально) руку і, можливо, навіть визнаю, що в минулому ми просто не порозуміли один одного.
Бо, в принципі, я вже колись писав: не маю нічого проти людей, гордих за свою націю, бо й сам люблю свою. Не люблю тільки тих, хто хоче возвеличити свою націю шляхом топтання по моїй, або мріє про перекроєння кордонів України.
i 2009-10-07 / 15:00:00
Угорці Закарпаття не люблять Україну тому, що Україна не любить їх. А де вообще написано, що громадяни повинні любити Україну??