Помаранчевий поштовх

Два роки тому в Україні сталося те, що мало статися. Через два роки після помаранчевих подій все моднішими стають розмови про невиправдані надії, про відсутність кардинальних змін у нашому житті, про необхідність нового Майдану, або, навпаки, про безперспективність усякої суспільної активності.

Помаранчевий поштовхНіби місячне протестне протистояння здатне змінити віковічну ментальність, зруйнувати сформовані десятиліттями корупційні зв’язки чи тим більше змінити геополітичне становище країни, як буфера між європейською та величезною євроазійською цивілізаціями. Тим більше, що у навіть у 2004 році мало хто вірив не лише у можливість революції, а й взагалі у реальність будь-яких змін на владному Олімпі України.

Згадаймо соціологічні опитування літа-осені 2004р. Тоді В.Ющенко увесь час випереджав свого головного конкурента В.Януковича на 10-15% і його рейтинг стійко тримався на позначці 45%. Але в перемогу ставленика не від влади вірили всього 20% виборців. Тому в листопаді-грудні 2004р. значна частина українців справді перевершила сама себе і сподіватися, що такий стан емоційного піднесення триватиме вічно можна лише при елементарному незнанні соціальних законів.
Однак нині хотілося б поглянути на проблему зовсім з іншого боку. Історія не знає умовного способу, проте теоретичні припущення дають змогу піднятися над суб’єктивними оцінками, а значить відзначити ті закономірності, які діятимуть незалежно від прізвищ, волі партій чи сьогочасної політичної кон’юктури.

Щоб сталося, якби Майдану в його нинішньому розумінні не відбулося і Президентом після другого туру був би оголошений В.Янукович? Звичайно настрої незадоволення і розчарування на Заході та в Центрі нікуди б не поділися, хіба, що трохи були б розведені апатією. Одночасно з цим посилилися б патерналістські та паразитичні настрої на Сході і Півдні з їх вірою у благодать слов’янського братства та всесильності влади.

Проте ейфорія можновладців, які посилено почали б компенсувати страхи і витрати завдані передвиборчою кампанією, дірки в бюджеті, що утворилися внаслідок необґрунтованих соціальних виплат, прагматизм російського капіталу, який масштабно почав б витісняти вітчизняний, справили б ефект холодного душу з відповідним збільшенням протестного електорату.

Концентрація влади у «донецьких» з повноваженнями Кучми спричинила б переформатування парламенту в бік прихильності до конституційної реформи. Тепер за неї б виступила і опозиція в особі «Нашої України», БЮТу, соціалістів, комуністів і фракцій конкуруючих кланів Медведчука та Пінчука. Тобто в тій чи іншій формі вона все одно мала бути прийнята, тим більше напередодні парламентських виборів на пропорційній основі, коли кожний сподівався отримати якнайбільше голосів.

Прохолодне ставлення Заходу до нової української влади, через сумнівну її легітимність також все більше посилювало б залежність української еліти від Росії і зменшувало відчуття комфорту. Таким чином опозиційні настрої в державі напередодні парламентських виборів 2006р. значно зросли б і перевага її над владою при всіх можливих фальсифікаціях складала б як мінімум 60% на 40%.

Відповідно В.Ющенко, популярність якого від перебування в опозиції лише зростала б ставав практично безальтернативним кандидатом на прем’єрство при Президенті В.Януковичу. А з огляду на об’єктивну неможливість встановлення диктатури в Україні та вимушеність політичних компромісів такий розвиток подій здається найвирогіднішим, бо утримувати країну, нехтуючи її половиною абсолютно нереально. А потім так само після отримання влади в таборі демократів розпочався б розбрід і хитання, війни амбіцій, ідеологічні суперечки між лівими і правими, лібералами і державниками. Тобто те, що ми маємо зараз в тій чи іншій формі все одно мало статися, бо історію творять люди, а від того, який в дану мить перемагає колір їхня сутність не міняється.

Так що ж нам дала помаранчева революція?

Звичайно, з точки зору глобальних світових процесів кількома роками можна нехтувати. Але з погляду людського життя це конкретні долі, надії і розчарування. Тому без усяких сумнівів помаранчевий поштовх справив колосальний позитивний вплив на формування українців як державотворчої нації. Він вичавив з душ не каплі, а літри рабства, хоча десятки залишилися. Відсутність Майдану практично легалізувало б кримінальні цінності і далі ми могли зіштовхнутися не з одним, а можливо сотнями Мукачевих, стали свідками не локальних базарних розборок, а справжніх війн за власність та загрозою громадянської війни. Навряд чи без Майдану наступна політична боротьба проходила б так мирно і завоювання політичних свобод та вільної преси не здавалися б такими природними. Унікальність Майдану полягає у його винятковій миролюбності і навіть святковості і тут ми справді виявилися на рівні кращих зразків європейської культури. Бо, напевно, лише Чехія з її давніми демократичними традиціями може порівнятися з нами і це зовсім інше ніж було в Румунії чи Югославії, які теж Європа.

Хоча головне завоювання помаранчевої революції по суті ніхто й не піддає сумніву. Власне на Майдані тисячі разів з різних вуст звучало, що тут люди зібралися не за Ющенка чи Тимошенко або проти Кучми чи Януковича, а за право вибору. І ми його отримали. Тому якщо тепер наші громадяни обрали собі В.Януковича, Л.Черновецького чи С.Ратушняка, то це такий же вибір, як і В.Ющенка, Ю.Тимошенко чи В.Петьовки. І його треба поважати. А вчитися доводиться на власних помилках. Головне, щоб залишалася можливість їх виправляти.
Віктор ПАЩЕНКО, "Старий Замок "Паланок"
23 листопада 2006р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Політика

23:51
/ 4
Український план Орбана. Як угорський лідер хоче використати Україну для перемоги на виборах
19:59
/ 8
угорщина заборонила в'їзд "слузі" з Закарпатської облради Цеберу, який раніше як "діджей з угорщини" їздив у Крим розважати окупантів
01:05
/ 7
У Кам’яниці рубають ліс під новий андезитовий кар’єр компанії Михайла Лаби та оточення нардепа, члена фракції ОП-ЗЖ Фельдмана
05:35
/ 3
В угорщині допустили відновлення консультацій з Україною щодо меншин
04:23
/ 5
угорщина скасувала заплановані в Ужгороді переговори з Україною щодо нацменшин
10:30
/ 3
У відповідь на дії будапешта Україна висилає двох угорських дипломатів, з яких один – консул з Берегова
22:34
/ 7
Угорський журналіст: спецслужби орбана шпигували за Україною ще кілька років тому
13:34
/ 12
На Закарпатті викрили агентурну мережу воєнної розвідки Угорщини, яка з'ясовувала реакцію на введення тамтешніх "миротворців" Відео новина
00:59
/ 4
Суд "за давністю" закрив справу проти "закарпатського" ексголови Рахункової палати Пацкана
00:57
/ 4
За наполяганням СБУ мер Андріїв відсторонив від виконання обов'язків свого заступника Плавайка
12:07
/ 12
Ужгородські депутати очікувано провалили звільнення заступника мера Плавайка, якому СБУ відмовила в доступі до держтаємниці
15:39
/ 8
Угорець з Ужгорода з вершини Говерли закликав угорців в угорщині сказати "Так" вступу України до ЄС Відео новина
14:17
/ 9
У вівторок на позачерговій сесії Ужгородської міськради на підставі листа СБУ з посади заступника мера планують звільнити людину Пересоляка Плавайка
20:57
/ 13
Посол "Угорщини в Угорщині" Шандор передає в українські села угорські книжки
17:02
/ 15
Дружина закарпатського нардепа-"слуги" Лаби за 583 грн купила дві ділянки у курортному Пилипці
03:28
/ 5
Депутат-"слуга" Берегівської райради виїхав у відрядження за кордон через митний пост, очолюваний батьком, і не повернувся Фото новина
02:44
/ 3
Вперше на Закарпатті з робочим візитом перебуває Верховний комісар ОБСЄ у справах національних меншин Фото новина
17:46
/ 6
Голова Хустської райради Н.Павлій "за власним бажанням" подав у відставку і "пішов далі"
15:05
/ 10
Дружина керівника БЕБ у Закарпатській області купила новий будинок з землею
01:31
/ 21
На третій рік війни мер Ужгорода Андріїв увійшов до четвірки мерів України з найбільшими зарплатами (ІНФОГРАФІКА)
14:52
/ 5
Голова земельної комісії Ужгорода, "слуга" Мильо задекларував $340 тис., 1,7 млн грн і влаштувався "завгоспом" у лікарню
03:53
/ 7
Після публікації ЦПК в Міноборони звільнили ексголову Закарпатської ОДА Олексія Петрова з посади керівника скандального "Спецтехноекспорту"
01:11
/ 6
На Закарпатті за розпалювання релігійної ворожнечі священника УПЦ МП оштрафували на 3400 грн
18:43
/ 17
Ужгородського депутата від ОПЗЖ Маєрчика суд визнав корупціонером, його мають внести до Реєстру корупціонерів (ДОКУМЕНТ)
13:38
Директор угорської опери посперечався з послом Шандором через виступ пропутінської Нетребко
» Всі новини