Яким воно стане? Про це Західна інформаційна корпорація розпитала у знаних експертів, політологів, науковців Західної України, запропонувавши їм відповісти на 7 простих запитань. Відповіді на них дадуть усім нам можливість зіставити очікування політиків та виборців з тими результатами політичних перегонів, про які ми дізнаємося 27 березня.
Свій прогноз результатів виборів на Закарпатті на прохання ЗІК оприлюднив політичний оглядач, доктор історичних наук, професор Сергій Федака.
„Закарпаття online” сподівається, що його відповіді представляють інтерес для ужгородців і загалом закарпатців, а тому подає їх у повному обсязі. Наскільки цей прогноз відповідатиме післявиборчим реаліям – дізнаємося вже незабаром
.
Закарпатська область – 927 322 виборці. Ужгород – 95 445 виборців.
Закарпатська обласна рада – 90 депутатів, Ужгородська міська рада — 50 депутатів.
– Спрогнозуйте, хто здобуде перемогу на виборах міського голови вашого обласного центру?
– Сергій Ратушняк. Прогноз базується на стабільно високому рейтингу цього харизматичного політика-радикала у значної частини ужгородського електорату. Він уже тричі поспіль вигравав вибори мера. Його електорат стабільний, хоча і дуже важко окреслюється якимись соціальними чи етнополітичними характеристиками. Серед його прихильників і люмпен, і бізнесмени, і невелика частина інтелігенції. Цих виборців швидше єднають якісь суто індивідуально-психологічні особливості – бажання мати над собою крутого хлопа. Імідж Ратушняка активно створює патронована ним масова преса, в якій він сам активно виступає. На нього грає і традиційне протистояння між двома найбільшими містами області – Ужгородом і Мукачевим. Зараз в області домінує мукачівська команда політиків на чолі з В.Балогою, а С.Ратушняк позиціонував себе як затятий і непримиренний її опонент. Свого часу С.Ратушняк сильно приклався до політичного знищення тодішнього губернатора С.Устича, потім запекло воював проти СДПУ(О) і врешті-решт у союзі з мукачівцями здобув перемогу над нею, тепер він узявся за колишніх союзників, а нині – конкурентів у бізнесі і політиці. Схоже, що симпатії багатьох ужгородців у цьому протистоянні через багато раціональних та ірраціональних моментів на боці саме С.Ратушняка. Тому команда В.Балоги навіть не спробувала не те, що висунути, а навіть відкрито підтримати хоч якогось конкурента С.Ратушняку.
– Хто з політичних партій та блоків здолає 3-відсотковий бар’єр до міської ради? Чи зможе якась політична сила самостійно сформувати більшість у міськраді? Якщо ні, то про які можливі коаліції може йти мова?
– БЮТ, «Наша Україна», блок Литвина, Партія регіонів, соціалісти, комуністи, близькі до проходження так звані блоки В.Погорєлова, П.Чучки і другого проратушняківського блоку «Рідне місто моє». Не зовсім втрачені для міськради НДП і ліберали. Однопартійної більшості у міськраді не буде. Це буде калейдоскоп, що постійно крутиться, змінюючи орнамент.
– Якими будуть відносини нової міської ради та ймовірного мера?
– Стосунки С.Ратушняка з міськрадою будуть конфліктними – з феєрверками й ескападами. Обласний драмтеатр переміститься з одного берега Ужа на інший – у міськраду.
– Чи будуть у новій міській раді партії чи блоки, що перебуватимуть в опозиції до мера та міськрадівської більшості?
– З часом такими стане більшість фракцій.
– Хто з політичних партій та блоків здолає 3-відсотковий бар’єр до обласної ради? Чи зможе якась політична сила самостійно сформувати більшість в облраді? Якщо ні, то про які можливі коаліції може йти мова?
– Шість загальнонаціональних лідерів і дві угорські партії. В облраді буде створено широку коаліцію – значно ширшу, ніж у Верховній. Основу складуть НСНУ, соціалісти і угорська партія КМКС. В опозиції буде блок Литвина – Ратушняка. Позиція БЮТ в облраді залежатиме від шансів Ю.Тимошенко на прем’єрство. Місцеві ж регіонали і Демократична партія угорців І.Гайдоша спробують розіграти «золоту акцію», але швидше за все зрештою приєднаються до помаранчево-рожевої більшості.
– Чи будуть у новій обласній раді партії чи блоки, що перебуватимуть в опозиції до голови облради та облрадівської більшості?
– Фракція Литвина-Ратушняка вдихне в облраду «дух, що тіло рве до бою». Ситуативно до неї можуть приєднуватися інші фракції. Більшість не буде стабільною.
– Хто з політичних партій та блоків у вашій області здолає 3-відсотковий бар’єр до Верховної Ради?
– Результати парламентських виборів на Закарпатті традиційно відповідають усередненим по Україні, але цього разу з невеликою вестернізацією. «Наша Україна», БЮТ, регіони і литвинівці, соціалісти. Комуністи і «нетаківці» мають в області більш-менш імовірний шанс здолати прохідний бар’єр. Менш імовірним видається подолання в області 3%-го бар’єру ПРП-Порою, а, можливо, й блоком Костенка – Плюща, але по всій Україні ці два сателіти-конкуренти НСНУ не наберуть необхідної підтримки.
За матеріалами ЗІК
23 березня 2006р.
Теги: