Закарпаття: Від Михайла Мольнара до Гавриїла Костельника

Ужгородський інститут україністики видає унікальні праці, раніше невідомі і недоступні.

Закарпаття: Від Михайла Мольнара до Гавриїла Костельника

Днями виповнилося два роки, як в Ужгороді постав науково–дослідний інститут україністики імені Михайла Мольнара при Ужгородському національному університеті. Тепер ужгородські науковці досліджуватимуть не тільки гунгарологію, фітотерапію чи карпатознавство в археологічному вимірі, а й духовні надбання українців Закарпаття.

Директор інституту — відомий мовознавець, доктор філологічних наук Любомир Белей бачить своє завдання ширше. Він справедливо вважає, що такий дослідницький центр у найзахіднішому університеті України має опікуватися не тільки потребами Закарпаття, а й українців Центральної та Південної Європи. Зокрема, Словаччини, Чехії, Угорщини, Румунії, Сербії, які нині полишені наодинці зі своїми проблемами. Недарма науково–дослідний інститут назвали ім’ям видатного україніста Словаччини Михайла Мольнара.

Народився він на Закарпатті у Виноградівському районі, але все свідоме життя провів у Празі та Братиславі. Опублікував понад 500 наукових розвідок. По суті, був одним із найавторитетніших дослідників українсько–словацьких та українсько–чеських стосунків. Нині, на жаль, ім’я Михайла Мольнара практично не відоме широкому загалу. Це й було однією з причин, чому інститут назвали його іменем, але не єдиною. Михайло Мольнар зібрав колосальну бібліотеку. По суті, його братиславська квартира була справжнім архівом україністики — 20 тисяч книжок, серед яких чимало раритетів. Досить сказати, що йому передав свою приватну бібліотеку відомий чеський україніст Франтішек Тіхій, ім’я якого носить одна з ужгородських вулиць. Завдяки цим скарбам Науково–дослідний інститут імені Михайла Мольнара розпочав власну видавничу серію під назвою: Ucrainica: ad fontes (латиною — «до джерел»). Йдеться про публікацію практично недоступних та майже невідомих праць із україністики. За рік побачили світ уже чотири книжки. До українського читача прийшло малознане дослідження Євгена Маланюка «Шлях до Шевченка», праця Дмитра Дорошенка «Євген Чикаленко» — про одного з найвідоміших українських меценатів, книжка Аркадія Животка «Українське Подоння» — про українців Воронежчини, котра подарувала нам Миколу Костомарова та Євгена Плужника. Прикметно, що на згаданих перевиданнях нині стоїть символічний гриф «Бібліотека Михайла Мольнара».

Найцікавішою для закарпатців є вибрані твори Гавриїла Костельника Ultra posse, теж видані у цій серії. Постать нащадка закарпатських переселенців у Югославії досі оповита загадками. Творець літературного варіанта говірки югославських русинів, пристрасний український патріот, відомий священик, учений–теолог, він водночас став і одним із натхненників «Львівського псевдособору», на якому у 1946 році греко–католицька церква була об’єднана з Московським патріархатом. Через два роки Гавриїл Костельник загинув від рук убивці. Досі ця непересічна особистість є нерозгаданою. Видання вибраних праць із солідною розвідкою про самого Гавриїла Костельника вже отримало чимало позитивних відгуків у Києві та Львові. Чого варта його стаття «Чому я став українцем?», написана мовою югославських русинів.

А керівник інституту Любомир Белей уже говорить про наступні видавничі проекти. До 70–річчя Карпатської України хочуть видати своєрідну хрестоматію з найцікавіших матеріалів часопису «Пробоєм». Цей щомісячник культури виходив у Празі з 1934 по 1943 рік і згуртував довкола себе кращих українських інтелектуалів з усіх тодішніх діаспор. У журналі друкувалися такі першорядні величини, як Євген Маланюк, Омелян Пріцак, Юрій Шевельов. Досі це видання є бібліографічною цінністю навіть у найсолідніших бібліотеках, а всіх його чисел, мабуть, не має ніхто. За словами упорядника, цікавого молодого поета Леся Белея, хрестоматія «Пробоєм» тягнутиме на 500 сторінок. Ще одна цікава задумка Інституту українознавства УжНУ — видання маловідомих праць Володимира Гнатюка про українців Пряшівщини, Югославії та Кубані.

Минулої осені Науково–дослідний інститут імені Мольнара провів семінар, присвячений українцям Сербії, на який приїхали відомі дослідники Микола Цап та Микола Шанта з Воєводини. Цього року таку зустріч в Ужгороді Любомир Белей планує провести з українознавцями Словаччини, а згодом — з угорськими україністами. «Наші закордонні колеги повинні відчувати постійну зацікавленість і підтримку за те, що обрали таку нелегку наукову стезю — досліджувати українську спадщину, — пояснює Любомир Белей. — Так роблять усі цивілізовані країни. Тільки вони ще й платять солідні гранти дослідникам своїх культур. Україна поки що не в змозі це робити».

Ужгородський національний університет виявився прозорливим. Щойно тут запрацював Науково–дослідний інститут україністики, як Міністерство освіти рекомендувало створити такі центри українознавства при всіх «кордонних» університетах — у Луганську, Харкові, Луцьку, Чернівцях тощо.

Олександр Гаврош, "Україна молода"
18 лютого 2009р.

Теги: Закарпаття, Ужгород, археологія, карпатознавство

НОВИНИ: Культура

16:00
/ 3
Закарпатському адвокатові, який за хабарі незаконно сприяв військовослужбовцям у звільненні зі служби, "світять" 10 років тюрми Фото новина
14:07
На виставці-ярмарку в ужгородському скансені можна побачити близько 700 писанок, 300 з яких можна придбати Відео новина
13:46
Закарпатський народний хор презентує Пасхальний концерт у поєднанні з пісочною анімацією
21:35
/ 4
В Ужгороді презентують книжку Романа Офіцинського про Августина Волошина
20:27
/ 1
У суботу в Ужгороді представлять "гуцул-фентезі" Олександра Гавроша
14:26
"Галерея однієї картини" відкрита в Чинадіївському замку "Сент-Міклош" Фото новина
11:25
В Ужгороді стартував V-й Всеукраїнський фестиваль камерного театрального мистецтва "Під цвітом сакури" Фото новина
13:09
Закарпатські лялькарі показали прем’єру вистави "Ірод" Фото новина
03:07
Закарпатська філармонія запрошує на особливий "бароковий" вечір, присвячений 340-річчю Баха
03:00
В Ужгороді відбудеться V-й Всеукраїнський фестиваль камерного театрального мистецтва "Під цвітом сакури"
02:50
/ 1
В Ужгороді відбулася зустріч з поетом, прозаїком, публіцистом, видавцем та громадським діячем Володимиром Шовкошитним Фото новина
14:26
/ 1
В Ужгородському замку розгорнули виставку молодіжної "Фокус групи" Фото новина
19:28
Визначено переможців театрального фестивалю "Ужгородський Березіль" Фото новина
21:26
У галереї "Ужгород" відкрили виставку робіт учасників Молодіжного об’єднання Закарпатської організації НСХУ Фото новина
00:58
Оголошено переможців ХІV Відкритого фестивалю-конкурсу стрілецької пісні "Красне поле" у Хусті Фото новина
15:08
В Ужгороді покажуть"Випадковості та монохроми" Тіберія Сільваші
11:27
В Ужгороді презентують дебютну збірку Віктора Новграді-Лецо "Кавалки душі"
18:20
В Ужгороді, в крамниці-кав’ярні "Zelo" відбудеться майстер-клас з писанкарства
15:15
В ужгородському скансені відбудеться лекція-майстерклас про регіональні особливості традиційної писанки Закарпаття
20:20
У Мукачеві відбудеться новий театральний фестиваль "Сцена для двох" Відео новина
01:11
Закарпатський театр з Хуста привіз до Ужгорода прем'єру "MAVKA лісова" Фото новина
14:28
У Хусті відбудеться ІІ тур фестивалю-конкурсу стрілецької пісні "Красне поле" та гала-концерт
18:41
В ужгородському скансені посадять Шевченкову вербу
00:31
/ 1
В Ужгороді відкрили виставку робіт Михайла Сапатюка, присвячену 100-річчю від дня його народження Фото новинаВідео новина
23:53
В ужгородському скансені презентують книжку Михайла Марковича "Ватра в Карпатах"
» Всі новини