Біля розбитого дзбана. Минуле та сьогодення українців Словаччини

Українці живуть у Словаччині скільки себе пам’ятають. А пам’ятають вони себе одинадцять віків, із тих часів, коли хвиля руських племен, подолавши Карпатські гори, покотилася долинами Закарпаття й вляглася аж попід Татрами. Географічною мовою — це шлях завдовжки 250-300 кілометрів на захід від Ужгорода. Тоді тут утворилося близько трьохсот малих і великих давньоруських поселень. Найбільше з них — Пряшів — стало географічним і духовним центром цього краю. Мабуть, спочатку наші пращури раділи такому стрімкому ривку в глиб Європи, завдяки чому стали володарями родючих земель і багатих лісів, та згодом зрозуміли й зворотний бік цього кроку: у віддаленості від своїх братніх племен випала їм гірка доля бути приграниччям давньоруських територій, яке шарпалося різними завойовниками, переходило з рук у руки. У ХІІ столітті Пряшівщина потрапила під владу угорської корони. Згодом надовго опинилася у складі Австро-Угорщини.

Біля розбитого дзбана. Минуле та сьогодення українців Словаччини

НАЦІОНАЛЬНА свідомість українства цього краю розвивалася своїми шляхами, іноді подібними до загальноукраїнських, та частіше відмінними. Австро-Угорська корона то натягувала віжки національної політики, перетворюючись на жандарма, то відпускала їх, граючи роль рідної матері всіх народів імперії. Був навіть такий момент, коли українські будителі, вихідці з Пряшівщини А. Духнович, О. Павлович, А. Добрянський, порушували питання перед владою про створення на землях Галичини, Буковини, Закарпаття автономного Руського воєводства з центром у Львові в межах Австро-Угорщини. Певна річ, нічого з того не вийшло. Зате активно розвивалося українське шкільництво. 1870 року тут було понад 570 українських шкіл! Однак із 1876-го, коли Словаччина перейшла в управління Угорщини, антиукраїнські настрої на цій території посилилися. Протягом двадцяти наступних років кількість українських шкіл скоротилася до 74. З 1915 року юліанський календар на Пряшівщині було замінено на григоріанський, кирилиця — на латиницю. Накладено заборону на друкування кирилицею всіх церковних книжок. У 1899-1915 роках через бідність та національні утиски з цього краю виїхало понад 227 тисяч українців.

1918-го, відразу після розпаду Австро-Угорської імперії, стався новий спалах українського національно-культурного відродження. На зборах українсько-русинської інтелігенції, які відбулися в кількох містах цього краю і навіть у американському Скрентоні, обговорювалася подальша доля українців Східної Словаччини та Закарпаття. Проте одностайності не було. Саме тоді, а може, ще й раніше український рух розколовся на кілька векторів: український, угорський, російський, польський, чеський. Стала народжуватися ідеологія політичного русинства. Русини, мовляв, це не українці, а окремий східнослов’янський народ. Вочевидь, не обійшлося тут без впливу сусідніх держав. Одні боялися української єдності, інші прагнули мати вплив на дуже вигідний у стратегічному плані регіон. 8 травня цього ж року лідери русинів-українців Григорій Жаткович, Антон Бескид, Августин Волошин таки узгодили свої позиції, після чого на зборах делегатів цього краю було вирішено приєднатися до Чехословаччини. Послали відповідне клопотання до Праги. Але тодішній президент країни Томаш Масарик відхилив його, дізнавшись про економічну відсталість цієї території. Однак уряди Антанти на переговорах у Сен-Жермені (Франція) буквально змусили Чехословаччину прийняти Підкарпатську Русь до свого складу на правах автономії, аби вона не опинилася під контролем революційної Угорщини. 20 лютого 1920 року було затверджено герб Підкарпатської Русі — ведмідь і синьо-жовтий прапор. З 1923 року українська автономна республіка мала дев’ять депутатів у Чехословацькому парламенті. Першим її губернатором став Григорій Жаткович, який через рік на знак протесту залишив свій пост, бо автономії обіцяних прав не було надано.

1938 РОКУ в Чехословаччині відбулася територіально-адміністративна реформа, внаслідок якої країну було поділено на три автономні території — Чехію, Словаччину і Підкарпатську Русь. При цьому Пряшівщина зі своїм українським населенням увійшла до Словаччини. Тобто Підкарпатську Русь знову розірвали. Це викликало невдоволення в українців. У містах і селах краю на знак протесту проти політики чехословацького уряду прокотилася хвиля маніфестацій та мітингів. Їх учасників місцева поліція била й заарештовувала. Особливо жорстокою була розправа у Свиднику 16 жовтня 1938 року. Після того в українців ніби полуда з очей спала: Чехословацькій державі на їхні національно-культурні інтереси начхати. Ілюзії остаточно розвіялися після заяв президента Бенеша: «Ми будуємо державу лише для чехів і словаків...»

Уряд Підкарпатської Русі спочатку очолив Андрій Бродій, палкий прихильник ідеології, яку сьогодні називають політичним русинством. Через два тижні на засіданні уряду він проголосив курс на входження автономії до Угорщини. Чехословацька контррозвідка заарештувала його як угорського шпигуна. Прем’єр-міністром української автономії став Августин Волошин, який на відміну від свого попередника був переконаний, що русини — це українці і навпаки. З його ініціативи Підкарпатська Русь дістала нову назву — Карпатська Україна, котра після захоплення Чехословаччини фашистами 15 березня 1939 року була проголошена незалежною державою. Її президентом став Августин Волошин. Через три дні Карпатську Україну окупували угорські війська...

За підсумками Другої світової війни Підкарпатську Русь, або Карпатську Україну, було вкотре розірвано: Пряшівщина відійшла до Чехословаччини, а територія нинішньої Закарпатської області — до УРСР.

Кермо Чехословаччини знову потрапило до рук Бенеша. Його політика щодо національних меншин стала ще жорсткішою. Він одразу ж заборонив діяльність угорських та русофільських партій Бродія і Фенцика, а також офіційне вживання слів «Судети» і «Підкарпатська Русь». 15 тисяч українців із Пряшівщини було насильно переселено в Судети.

Та з просуванням до соціалізму, посиленням впливу СРСР національна політика лібералізувалася. Двадцять повоєнних років, починаючи з 1947-го, українці Словаччини згадують із замилуванням. Попри всі недоліки того режиму, українство здобуло сприятливі умови для свого культурно-освітнього розвитку. В кожному із 250 українських сіл було відроджено школи. Створено ряд важливих інституцій: Українську національну раду, театр у Пряшеві, радіо, музей української культури у Свиднику, науково-дослідний інститут, кафедру української мови та літератури при Пряшівському університеті, Піддуклянський ансамбль пісні і танцю, видавництво, спілку українських письменників. Видавалося шість українських газет та журналів. 1951 року засновано Культурний союз українських трудящих Чехословаччини, який у своєму апараті мав понад 70 штатних працівників. Стрімко розвивалися зв’язки з Радянською Україною. Ясна річ, усе це робилося не з доброї волі чехословацької влади, а на вимогу великого радянського сусіда, котрий у такий спосіб намагався посилити свій вплив на цій території. Українство Словаччини від цих геополітичних ігор мало велику користь.

У 1960-их, хоч і не було вже Бенеша в чехословацькому уряді, зате перемогли його ідеї. Ліберальна політика щодо національних меншин стала згортатися. Закривалися українські школи, газети. Зменшилася кількість культурних заходів. І так тривало до 1968 року, коли СРСР з допомогою військ Варшавського договору відновив свій контроль над цією країною. Отакі парадокси історії. Чехословацька буржуазна демократія виявилася згубною для української культури, і разом із тим брежнєвський тоталітаризм був для неї рятівним. Школи, інші заклади українській громаді були повернуті. Українство стало набирати попередньої сили. Але одночасно з цим антиукраїнство шукало шляхів, як її підірвати.

ПІСЛЯ «оксамитової» революції та «ніжного» розлучення Чехії і Словаччини в житті українців на словацькій території настав новий період. Голова Союзу русинів-українців Словаччини Іван Лаба називає його найтяжчим і найскладнішим за всю історію. Не без допомоги словацької влади було відкопано, наче мертвяка з могили, ідею політичного русинства. Її реанімували, припудрили і кинули в середовище українців. На противагу Союзу русинів-українців створено «Русинську оброду». Коштом Словацької держави видано книжку головного ідеолога політичного русинства професора Магочі з Торонто «Люди нізвідки», яка є маніфестом очолюваного ним руху, щось на зразок гітлерівського «Майн кампф». Кілька разів фюрер русинів приїздив до Пряшева. На одному зібранні хвалився, що русинська діаспора Америки, Канади і Західної Європи зібрала два з половиною мільйони доларів на підтримку русинства, а він, Магочі, тим розпоряджається. За рухом політичних русинів треба бачити гроші, а їхнє биття в груди — маска, вважає письменник, русист, літературознавець із Пряшівщини Ілля Галайда. На його думку, той розкольницький рух очолюють добре оплачувані лідери-радикали, які не могли реалізувати себе деінде. Вони ніколи не погодяться на компроміс, бо мають вірно служити своїм хлібодавцям. Тож запекло снують павутиння брехні, аби вбити у свідомість українців рабську думку, що вони «руснаці, але і словаці», або «наш материнський язик русинський, а народності ми словинской». «Комусь вигідно нас національно розколоти, викликати дике протиставлення, яке загубить усе», — говорить І. Галайда.

Духовний розбрат, посіяний між русинами-українцями, згодом було матеріалізовано, а русинство узаконене як окреме етнічне утворення. Так звану русинську мову словацькі чиновники ввели до реєстру мов народів Словаччини. Під час перепису 2000 року у відповідних анкетах було вперше запропоновано дві графи: «українець» і «русин». Українці розгубилися. Було чимало випадків, коли батьки записувалися українцями, а діти — русинами. Представники «Русинської оброди» заявили свої претензії на ряд українських закладів: театр у Пряшеві, музей у Свиднику, радіо, видавництво, школи. Руйнівна сила політичного русинства позначилася у всіх сферах. Занепало українське шкільництво. Із 250 шкіл лишилося 12. У більшості сіл Пряшівщини не чути українського радіо, припинило існування видавництво, з бібліотек було викинуто українську літературу. Музей вдалося відстояти, але театр українська громада втратила. Його очолив прихильник політичного русинства, який вилучив із репертуару українські п’єси, заборонив гастролі містами й селами Пряшівщини. Над українцями нависла загроза цілковитої асиміляції.

Але Союз русинів-українців не збирається опускати руки. Насамперед слід дати відсіч політичному русинству, вважають активісти Союзу. Якщо виведемо цю важку отруту зі свідомості наших братів, то, вважай, переможемо. Годі захищатися чи робити вигляд, що нічого не відбувається, час наступати, говорить Іван Лаба. Він був учасником конференції з національного питання, яка відбулася в Ужгороді 14 травня минулого року. Коли йшов до трибуни, каже, чулися свист і тупотіння. «Жоден із вас не належить до русинів, до яких належу я. Але я, мої батьки, діди й прадіди вважали себе українцями. Треба захищати рідну мову, творити українську культуру, ви ж творите політику», — говорив тоді у своєму виступі.

Культурне, духовне, ідеологічне життя Пряшівщини нагадує сьогодні вируючий казан. Я назвав би це переосмисленням своєї національної сутності, рухом опору асиміляції. З допомогою газети «Нове життя», конференцій, літературних вечорів, численних фольклорних фестивалів Союз русинів-українців спонукає місцеве населення замислюватися, хто ж вони, якого кореня. До цього процесу залучені потужні інтелектуальні та творчі сили. Приїздив, наприклад, професор із Канади, виходець із Пряшівщини Йосиф Сірка. У своїх інтерв’ю, виступах, лекціях «розклав усе по поличках» щодо проблеми русинів-українців. Те, що всі діалекти Пряшівщини належать до українського мовного ареалу, довів ще 1880 року норвезький учений-славіст Олаф Брох. Пізніше це підтвердили чеський учений О. Лешка, українські дослідники В. Латта, П. Бунганич, В. Гнатюк, пояснював Й. Сірка. Українська мова тому багата, що має багато говірок. Людям ніхто не пояснює, що русинами були всі українці. Якщо вас в Україні не розумітимуть, коли заговорите ублянським, габурським чи камйонським діалектом, то це не означає, що ви не українець. Створювання штучної русинської мови, просування габурської чи свидницької говірки як четвертої східнослов’янської мови — це лише політична гра деяких людей, які з села вийшли, а до міста не дійшли. Це принесе лише подальшу асиміляцію та руйнування того, що залишили предки, вважає Йосиф Сірка.

Ми автохтонне населення, з болем пише в газеті «Нове життя» публіцист Юрій Дацко. Про нас мала б подбати власна держава. Але ж вона ставиться до нас не по-материнському. Не сприяє нам і політична ситуація в Україні. Українофобство процвітає, і ми тонемо в чужому морі. Денаціоналізована, українофобська інтелігенція є найбільшим гальмом розвитку русько-українського етносу в Словаччині. Ми співаємо, танцюємо, декламуємо, втішаємося з досягнутого, а агресор все розбиває. Якщо розіб’ється дзбан, його дуже важко зліпити знову. Нас розбили. Але ми живий організм, який можна лікувати. Ліки — це активність, вважає Юрій Дацко.

Відчайдушна, запекла дискусія, що триває на Пряшівщині, уже на часі й на теренах великої України. Треба прокидатися від летаргії. Бо якщо українці Словаччини майже асимільовані, поглинуті навколишнім мовно-культурним середовищем, то українці в Україні саме поглинаються чужим світом. Духовна агресія проти України сягнула піку. Наступ на наші цінності йде на всіх фронтах. Ми, на жаль, відступаємо, програємо малі й великі бої, кидаємо напризволяще наших братів у Росії, Словаччині, інших країнах. Скільки ж можна?

Олександр Карпенко, "Сільські вісті"
03 лютого 2009р.

Теги: Словаччина, русини-українці, русини, русинство, Пряшівщина, Підкарпатська Русь, Чехословаччина, Магочі, Русинська оброда

Коментарі

X 2009-02-16 / 20:54:00
orange-орк-jurius . Перебач, неборе, исе ти перекручуеш факти. Што ся односить Карпатькойи Украйини:" У статтях і книгах професора М.Болдижара, доцента В.Лемака, моїх, чеських і словацьких істориків документально доведено, що де-юре (згідно з правом, якщо хочете) назва "Карпатська Україна" існувала не повних 24 години, затверджена на першому і останньому засіданні підкарпатського сойму 15.03.1939 р. Ще і ще раз пишу, що депутати парламенту Чехословаччини на засіданні 22 листопада 1938 р., коли затверджувалася федеративна форма республіки, одностайно провалили пропозицію представника автономного уряду Подкарпатської Русі Ю.Ревая узаконити нову назву автономного краю "Карпатська Україна". Отже, вживання хустськими діячами назви "Карпатська Україна" в період 22.11.1938-15.03.1939 було протиправним, самодіяльним." "...чим закінчились переговори українських емігрантських лідерів з А.Волошиним уже під час війни? А нічим, бо А.Волошин відмовився підписати заяву про приєднання "Карпатської України" до "соборної України"!


(Iван Поп. РІО - Закарпатська народна газета. Номер 42 за 13.10.2001, Ужгород.)

Другий раз А.Волошин удказався "прийеднати" Пудкарпатску Русь,типир уже до СРСР, ги голова уряду Пудкарпатскойи Руси (а не президент никим непризнанойи Карпатськойи Украини) у 1945 на Лубянци. Так, што п.Обозриватиль майе правду.

Обозриватиль 2009-02-16 / 20:01:00
орк:"В своєму попередньому коменті Ви питали, чому Волошин 1939 не підписав акт возз’єднання Карпатської України з Україною – . "



Де ту йе написано орк "1939" рiк? Прочитайте, што м напысав? Туй йе цiтата:

"Як то, што монсенйор Волошин, президент Карпатської України ніколи не подписав ниякий офіціальний документ за Пудкарпатська Русь-Карпатська Україна о возєднані з Україною?"




Файнынько перекручуйете вы, орк, и кiдь там ныякого 1939 року НЕ йе! Майгурше йе то, што та сама бiльшовицька менталнiсть керуйе ай в Украйинськуй економицi, и зато типирь Украйина як держава, йе на покрайi економичного колапсу. Бiднi малi украйинцi, такi бiльшовицькi марги мати за елiту Украйини, як йсте вы!



Фактом зустайе, што мнс. Волошин непудписав ани в 1939, ани в 1945 роцi а вун (мнс. Волошин) возможности на подпис такого провозглашiння мав. Чого НКВД так довго го держало в НКВД буцегарнi?



Фiрлiнгер - Молотов пакт о "вiковiчном возйеднанi" бов пудписанный в 29 июня 1945 в Москвi а Августин Волошин умер 19 июля 1945 в Москвi.!!!



Карпатська Украйина нiколи не бола самостiйна, бо вытворила ся з Гiтлеровим благословлiнням и изчезла Карпатська Украйина за 24 годын, як Гiтлер благословив Гортi-го убо окуповав Пудкарпаття.

Айбо вам свiдомим ся любить фурер Гiтлер, кидь йсте так тихо о Гiтлеровуй про-украйинськiй полiтицi! Мадяри лем то могли робити, што iм Гiтлер дозволив, як ай свiдомим украйинцям.

орк 2009-02-16 / 17:00:00
Обозривателю, «бо ви йсте ментальністйов більшовицький азіат»...

А Ваша традиція перекручувати факти є ознакою не «більшовицького азіату», а «цивілізованого європейця»? В своєму попередньому коменті Ви питали, чому Волошин 1939 не підписав акт возз’єднання Карпатської України з Україною – тому що в 1939 році Україна була поділена між СРСР, Польщею, Румунією і тільки Карпатська Україна була незалежною українською державою. Чому не підписав у 1945? Тому що тоді вже не існувало незалежної Карпатської України – її незалежність знищили у 1939 Ваші улюблені угорські фашисти.



Обозриватиль 2009-02-16 / 15:51:00
орк, демоштруєте типичну ігнорантську ароганцію як колись Сталінські більшовики на обдурювання неінформованних людей. Коли в Москві Фірлінгер-Молотов пудписали "договор" тобто Сталінський діктат о анексії Пудкарпатськой Русі (Карпатської України) к СССР/Радянскої України, так товди мнс. Волошин бов в Москві. Вун умер в НКВД тюрмі в Москві по подписанні Сталінського діктату. І так Подкарпатська Русь/Карпатська Україна ся стала частино0ю Радянської України точно так як Чехословакія ся стала частиноє Гітлеровського 3-го Райху, бо Моськовський договор Фірлінгера-Молотова ся зробив точно так, як Мунхенський діктат о Чехословакії Гітлером и Муссолінім з представителями Франції и Великобрітанії.



Чехи до днишнйого дня о Мунхенськом діктате говорять, як Гітлеровський діктат о нас без нас. А французи и брітанці ся зато ганблять до днишнйого дня. А ви українці то числите за "віковічне воззєднання". Видите діфференцію, орк? Добре з наву ош НЕвидите и зато бо ви йсте ментальністйов більшовицький азіат.

орк 2009-02-16 / 09:25:00
Обозриватилю: «Як то, што монсенйор Волошин, президент Карпатської України ніколи не подписав ниякий офіціальний документ за Пудкарпатська Русь-Карпатська Україна о возєднані з Україною?» - тому що 1939 року Україна була поділена між СРСР, Польщею, Румунією. Саме Карпатська Україна в 1939 році була незалежною українською державою.

Обозриватиль 13.02.2009 16:10 2009-02-15 / 07:13:00
"...але забуваєте про потужний українофільський рух 10-30х щоб так просто з вами погодитися, тому на це і акцентую увагу..."

Пару оснвних фактів проти потужнйому українофільскому руху:



Цензус з року 1930 в Чехословакії:

Жителюв Чехословакіі боло: 6,904,422

Русинів (руських) на Подкарпатскій Русі боло: 374,163;

Українців и россіян на Подкарпатскій Русі боло:6870(всі емігранти);



Як то, што монсенйор Волошин, президент Карпатської України ніколи не подписав ниякий офіціальний документ за Пудкарпатська Русь-Карпатська Україна о возєднані з Україною?




Пане jurius, офіціально в року 1989 перед колапсом комуністичного режиму в Чехословакіі в основном восточна Словакіа мала 48 000 українців.

Цензус року 2000 по паді комунизму в Словакії указав, што Словакія має: 24 300 русинів; 53 000 жителів з материнським язиком русинським; 10 800 українців и з того 6 000 с українським материнським язиком. Більшіст з 6000 жителів з українським материнським язиком представляли емігранті з України які прийшли на Словакію по 1991 році. Ці емігранти були з востока, споза Карпат и споза Збруча.



Потужній українофільський рух бов и є завислий від организованної державов політики з гора, чи уж комуністичної політики пуддержованов СССР, чи української державної політики незалежної України.

X 2009-02-13 / 15:18:00
орк-orange, gy vse - hochesh ostroumno, a uhodytj osloumno.:(

орк 2009-02-13 / 14:59:00
Х, я не сплю зі всім народом, щоб він знав, що я прокидаюсь о 05-05 :-D

X 2009-02-13 / 13:38:00
орк-orange Golovnoje azh narid vydytj shto vshytka tvoja pysanyna faljsh:(

орк 2009-02-13 / 13:16:00
Х, то що ти не психолог і не аналітик це видко :) Зрозуміло що ти й не доктор, ти скоріше пацієнт.

Ти встаєш о 5 ранку? І все це через те, що ти «політичний» русин! От же Україна гнобить русинів... А от я як українець жирую та встаю лише о 5-05 ранку :)



X 2009-02-12 / 08:47:00
Orange-орк. Ja ne psyholog , ne dohtor i ne anlityk (ja tot kotryj u 5 rana ustaje i u 11-12 ljagatj spaty, platytj nalogy oby vam bjudzhetnykam bylo iz chogo platyty) ajbo ozh jeden i tot cheljadnyk hosnuje ysi dva niky vydko ushytkym. Hosnujesh uti i sami slova, i majzhe zmist jeden i tot.



орк 11.02.2009 08:46

"Якщо ні – зви себе повним дауном-Х. Тобі вже разів 25 написали, що ми різні люди."




a yse poslidnij tvuj "tvir":

orange 11.02.2009 21:58

"...А свого майжедауна Гецка,А свого майжедауна Гецка, що..." Pravda uchynyvysj pomylku, no z kym ne byvatj...:(

orange 2009-02-11 / 21:58:00
X


Orange-орк,shto Петро Гецко spaty ty ne daje? Bojitesja jogo jadnogo imeny? (с)



Певно, варто з тобою, мадяроне, просто перестати спілкуватися, поки ти не визначишся, з ким ти спілкуєшся - з орком, чи зі мною, і хто ти сам - Х-й, мадярський Patriot, чи Петро... :)



А свого майжедауна Гецка, що, на відміну від решти людей, так і не зміг вибратися з дитячого віку, а тому продовжує гратися в шпигунській пісочниці, засунь собі в гузицю.



На краще місце він не заслуговує.. :))))))))

X 2009-02-11 / 19:08:00
Orange-орк,shto Петро Гецко spaty ty ne daje? Bojitesja jogo jadnogo imeny? :(

Обозриватиль 2009-02-11 / 18:25:00
Орк, тому што факта визивають у вас и вам подобним лем усмішку, пак результат є такий:


"Гість 10.02.2009 19:11 Живи Україно прекрасна и сильна в Радянськім Cоюзі Ти щастья знайшла. ЮЩЕНКО: "ТИМОШЕНКО УКЛАЛА З ПУТІНИМ ПАКТ РІББЕНТРОПА-МОЛОТОВА".



Татаро-Монголи лем пройшли через територію Підкарпаття, и по дорозі зруйновали пару фортець на Пудкарпатті, но не зустали и не формовали життя Підкарпаття, як формовали життя галичан віками. Дуже велика різниця!

Красна армія освободила и окуповала лем частину Австрії, но совєтска система неформовала життя в Австрії. А в Чехословакіі Красная-Советская армія не лем освободила Чехословакію, ай совєтска сістема сформовала життя по десятирічча в сій крайині. Ани типирь вам до мозгу не доходять фундаменталні діфернції в спадштьині Підкарпаття и Галиччини?



На марго: Татаро-Моголи переход через Карпати не поважали за прогульку и вернулися через юг типирішнюй Мадярштьини и Румунії.



По Татарох, Угорський Король Карл-Роберт вернувся с Другетом. Ця Фрамнцузсько/Італіанська сімя Другет булше як 450 років впливала на розвиток Берег, Ужанскуй, Сарішськуй регіонів. Тому много італіанських фамілій и архітектури маєте на восточній Словакії и на Пудкарпатью. Теж велика різниця, впливy католицизму, ренесанціі на Пудкарпаття італіянцями (Другет) а на Галиччину поляками.



Говоріть што хочете, італіянці зачали Ренесанцію в Єверопі. В том часі поляки од італіянцюв в культурном и економічном розвитку боли так далеко як українці від німців типирь.

орк 2009-02-11 / 16:24:00
Обозриватилю, Ваші некінчені посилання на галицько-совєцько-азійське «наследие» не може не визивати посмішку. Одне і теж кожного разу. Ну не хочети Ви бути українцем – то напишіть собі великими літерами на чолі «Не українець» то й ходіть так по вулиці. А про історію краще не пишіть. «Галиччина була довго частиною Татаро-Могольскої імперії». Справа навіть не в тому, що такої імперії не було, і навіть не в тому, як довго, а в тому що це лихо заділо Підкарпаття так саме, як і Галичину – Невицький замок про який ми з Вами щойно дискутували було зруйновано як раз під час монголо-татарської навали. «Орк, фанатик-примитив галичанин з вас виліз». Ну добре, то що я орк я і не приховую. Фанатик-примітив? Можете і так вважати, хоча ніхто з людей, з якими я спілкуюся, з Вами не погодиться. Галичанин? Ні, ну звичайно респект галичанам за те, що вони стали «брендом» (тобто, якщо людина українець – значить, галичанин). Але ж я в Галичині буваю тільки як турист і ніякого відношення ані за походженням, ані за роботою, ані за місцем проживання до неї не маю. Як підсумок: що ж там з правди залишилося в Вашому комменті?

Обозриватиль 2009-02-11 / 16:08:00
Орк, фанатик-примитив галичанин з вас виліз. Фактом зістає, що Галиччина була за окраїною Кельтскої і Римської цівілізації. Це було б не найгірше для галичан. Найгірше є те, що Галиччина була довго частиною Татаро-Могольскої імперії. Король Данило був вазалом хана Бурундая. Пополячення галичан не було достанне для того, що б галичани странсформувались в цівілізованних європейців. Сістема совєтів тільки законзервувала негативні надбання спільноти з Татаро-Могольскої культури дикого поля України.



Ви подивіться на контраст Чехія и Словакія в порівняні з Аустрією и Німеччиною. До року 1939, Чехословаччина була в розвитку на рівні, а в многих показниках висше від Аустрії и Німеччини. По року 1945, Сталінське вазалство починаючи Чехословацьким презідентом Готвалдом и кінчаючи Гусаком відстранило позитивні надбання розвитку спільноти і законзервувало негатива. Діференції в розвитку Чехії і Словакії в порівняні з Аустрією и Німеччиною дуже однозначні. Подобно, спільнота Галиччини відображає розвиток за Татаро-монголів и совєтів.

орк 2009-02-11 / 08:58:00
Х, ти що з Петром Гецком в одній палаті в психлікарні комп поділити не можеш?

орк 2009-02-11 / 08:56:00
Обозриватилю: "Паноніа бола провінційов Римської імперії а не окраїна. Окраїна Римської імперії сягала аж к Карпатам". Тобто Закарпаття – не окраїна Римської імперії, а її серце за Вашою логікою, а Мукачеве це і є первісний споконвічний Рим.

"Переробити русинув на українців бола ініціатива Сталіна и його більшовиків" - а нічого що в 1919 році у Хусті було схвалено входження Підкарпаття у склад України. Точно це була не ініціатива Сталіна. Все, більше доказів не маєте?




X 2009-02-10 / 20:53:00
Udkitj орк-orange znaty istoriju Pudkarpatsjkogo kraju kytj vun zadnycju lyzhe banderovcjam.:)):)):)):)):)):))

Гість 2009-02-10 / 19:13:00
Живи Україно прекрасна и сильна в Радянськім Cоюзі Ти щастья знайшла ЮЩЕНКО: "ТИМОШЕНКО УКЛАЛА З ПУТІНИМ ПАКТ РІББЕНТРОПА-МОЛОТОВА".

НОВИНИ: Політика

13:55
/ 3
На Закарпатті судитимуть киянина, який в складі ОЗУ ошукав матір загиблого військовослужбовця з Донеччини на 7,5 млн грн
11:15
На Закарпатті клірик-антисеміт УПЦ (МП), якого СБУ викрила на поширенні фейків про війну в Україні, постане перед судом
17:18
/ 1
У Чехії до Європарламенту кандидує закарпатка Інґа Петричка
15:49
/ 17
На Закарпатті проросійського провокатора-"русина" Данацка затримали за антисемітські погрози хасидам
22:49
/ 9
"Що хочемо, те і робимо": у "терактівських" Керецьках на сесію сільради незаконно не пустили військових
16:52
/ 25
У Закарпатській облраді "нодьмодьорорсаґового" "слугу" Іванча замінив Цебер з бази "Миротворця", який з угорським паспортом їздив розважати окупантів до Криму
19:56
/ 7
ВР затвердить нові назви 4 сіл на Закарпатті, зокрема – Пушкіна
19:33
/ 16
Помер ексголова Закарпатської ОДА Геннадій Москаль
13:46
/ 9
Ізолюючи угорців Закарпаття, Орбан і Ко роблять все можливе, аби угорська громада ставала все меншою – Балога
22:30
/ 36
Опубліковано архівний виступ єпископа Івана Маргітича під час вшанування 60-ї річниці подій на Красному полі біля Хуста (ДОКУМЕНТ)
21:37
/ 7
Зеленський звільнив Токаря і призначив Гайдая головою Мукачівської РДА
11:15
/ 5
На Закарпатті судитимуть двох кліриків УПЦ (МП), яких СБУ раніше викрила на пропаганді комунізму
23:23
/ 7
У понеділок "недоброчесна" голова апеляційного суду Фазикош розглядатиме апеляцію "корупційного" голови земельної комісії Ужгорода Мильо
20:45
/ 15
Уряд призначив заступника голови Закарпатської ОВА Добромільського головою Державної служби України у справах дітей
19:05
/ 42
На Закарпатті греко-католицького священника позбавили парафії за проукраїнську позицію (ДОКУМЕНТ)
21:48
/ 12
Вслід за Кащуком сесію перед голосуванням покинув Лунченко, а обов'язки голови виконуватиме секретар ради Губаль
18:01
/ 5
Два клірики УПЦ МП на Закарпатті отримали підозру за пропаганду комуністичного режиму та срср
15:04
/ 6
Депутати міської ради Хуста проголосували за недовіру міському голові Кащуку
15:24
/ 3
Ворог запустив ІПсО з "погрозами" на адресу угорців Закарпаття від "українських націоналістів"
04:07
/ 38
Василіяни Закарпаття на Капітулі в Угорщині переобрали на наступні чотири роки дотеперішнього керівника Провінції св. Миколая
20:07
/ 31
В Угорщині на виборах керівництва закарпатських василіян "духовно навчає" угорський прихильник сепаратизму МГКЄ
14:14
/ 6
На Закарпатті одіозний клірик УПЦ МП, що є кумом Медведчуків, влаштував "жіноче" шоу зі своїм викликом у "військкомат"
14:38
/ 4
Скарга закарпатської адвокатки Бухтоярової в КСУ поставила під загрозу декларування статків чиновниками – НАЗК
21:24
/ 9
Жителі "вибухової" Керецьківської громади проігнорували звіт свого корупційного голови від ОПЗЖ Мушки
16:25
/ 11
Кабмін погодив призначення Сергія Гайдая головою Мукачівської РДА
» Всі новини