Закарпатська міліція вгамовує апетити "лісових братків"

Найбільше багатство Закарпаття - це ліс. І рубають його немилосердно, як свої так і заїжджі пройдисвіти, заробляючи чималі гроші та залишаючи після себе пні і… повені.

Закарпатська міліція вгамовує апетити "лісових братків"

Загальна площа земель лісового фонду області становить  694 тисячі гектарів, а лісистість -  50,4 відсотка. 58,1% наших дерев - це бук, 31,6% - ялина. Дуб, ясень та інші породи - 10,3%. На кожного закарпатця  в середньому припадає 0,53 гектара лісу, тоді як  по Україні - лише 0,18.
Ліси  знаходяться  у державній власності. На площі 492 тисячі гектарів лісове та мисливське господарство ведуть 18 держлісгоспів, 98,6 тисяч гектарів лісового фонду  є  у постійному користуванні “Закарпатагролісу”. Площу 62,8 тисячі гектарів займають Карпатський біосферний заповідник, Національний природний парк “Синевир” та Ужанський національний природний парк. 9,8 тисяч га займає Ужгородське військове лісництво Міноборони, близько 3,6 тисяч гектарів - Закарпатський лісотехнікум Міносвіти.
А де ліс, там завжди знайдуться лісоруби чи так звані «лісогуби». З останніми бореться міліція. Про масштаби лісозаготівель (попри всі заспокоєння, буцімто в нас рубають набагато менше, ніж дозволено) красномовно  свідчить  статистика наявності в області пилорам та суб’єктів підприємницької діяльності, котрі займаються лісовим бізнесом. Парадокс, але точної цифри  таких  ніхто  не знає (приблизно називають цифру  706), бо чимало працюють нелегально, а щодо зареєстрованих, то влада, правоохоронці і контролюючі органи кожен має свою інформацію.
Найбільше – 127 деревообробних та лісопильних підприємств зареєстровано на території Тячівського району. Друге місце за Рахівщиною - 95 підприємств, з яких 38 пилорам. На третє “лісогубне” місце несподівано вийшла Іршавщина - 75 зареєстрованих пилорам, з яких діючих 27. Зрештою, часто буває так, що пилорама офіційно закрита, а ночами ліс ріжуть, аж тріски летять. 
В Ужгороді зареєстровано 19 лісопереробних підприємств, плюс ще 42 в районі. У Мукачеві - 47  і  21 в районі. Водночас, нереально виглядають, скажімо, для Великоберезнянщини лише 25 лісопереробних підприємств та 30 - для Перечинщини. Адже всім відомо, що там не заробляє на “лівому” лісовому   бізнесі  хіба що лінивий. У цих туристичних районах в останні роки процвітає будівництво приватних колиб, а квадратний метр такого дерев’яного зруба (як правило, з краденого лісу) коштує в середньому 200 доларів. Тож у власників пилорам роботи не бракує.
На Берегівщині зареєстровано 27 лісопереробних підприємств, у Виноградівському - 20, на Хустщині - 26, Воловеччині - 32. На Міжгірщині працює 56 пилорам.
 «На виконання доручення Президента України з 8 серпня на території області проводиться оперативно-профілактичне відпрацювання з метою перевірки законності функціонування лісопереробних підприємств усіх форм власності» - розповідає в.о.начальника УДСБЕЗ УМВС підполковник міліції Юрій Ліхтей. Спільно з районними державними адміністраціями створено мобільні робочі групи, до складу яких входять співробітники міліції, прокуратури, контролюючих органів.  Уже перевірено 522 деревообробні підприємства з 706, які офіційно працюють, мають державну реєстрацію. Виявлено 364 порушення чинного законодавства на деревообробних підприємствах краю. Безпосередньо міліцією складено 88 адміністративних протоколів за ст.164 КупАП, які направлені на розгляд суду. Підготовлено та направлено 60 подань та 39 інформацій в райдержадміністрації з метою прийняття рішення про призупинення діяльності таких підприємств. Крім того, п’ять подань -  в Закарпатську державну екологічну інспекцію щодо порушень вимог екологічного законодавства, 19 -  в територіальні управління охорони праці.
158 об’єктів лісопереробної промисловості, в основному це пилорами, на сьогодні  закриті. Точніше, призупинено їхню діяльність до проведення перевірок в повному обсязі і прийняття рішення відповідно  до  чинного законодавства.
А загалом з початку року підрозділами ДСБЕЗ УМВС виявлено в сфері лісового господарства вже 41 злочин, внаслідок чого  державі заподіяно збитків на суму понад 2 мільйони 168 тисяч гривень. За наслідками перевірок порушено 6 кримінальних справ по 19 злочинах.
Так, прокуратурою Закарпатської області порушена кримінальна справа за фактом зловживання посадовими особами одного державного підприємства в Тячівському районі службового становища, де збитки від незаконних рубок 1131 кубометрів лісодеревини сягають 1 млн. 900 тисяч гривень. Основна увага правоохоронців зосереджена на безпосередньому відшкодуванні завданих державі збитків.
Депутат однієї з сільських рад Перечинського району, лісник за фахом, створив організовану злочинну групу, до якої залучив ще двох лісничих. Зловмисники здійснили незаконну рубку 635 метрів кубічних деревини різних порід,  спричинивши державі шкоду  на суму понад 282 тисячі гривень. Стосовно  депутата порушено кримінальну справу.
Деякі з “лісових” кримінальних справ уже направлені в суд. Так, у вересні 2007 року прокуратура Закарпатської області  порушила кримінальну справу стосовно 44-річного жителя Середнього Водяного, що на Рахівщині, пана Ш. Цього  підприємця звинувачували у легалізації (відмиванні) доходів, одержаних злочинним способом. Зокрема, у підробленні та використанні товарно-транспортних накладних про придбання лісопродукції.
Будучи приватним підприємцем та здійснюючи зовнішньо-економічну діяльність, пов’язану з експортом пиломатеріалів, він упродовж жовтня 2006-серпня 2007 року здійснив через Виноградівську митницю контрабанду пиломатеріалів у  кількості понад 764 кубометри загальною митною вартістю понад 593 тисячі гривень. Деревина пішла на адресу двох угорських фірм, а виручену за неї валюту спритник від держави приховав...
Пан Ш. скуповував деревину без відповідних документів у різноманітних осіб, а в обласне управління лісового та мисливського господарства для отримання сертифікатів про походження лісоматеріалів подав підроблені документи, згідно з якими ліс  буцімто офіційно придбаний  на Львівщині та Хмельниччині. А накладні на товар підробив. Отримавши 24 сертифікати про походження деревини, здійснив 24 експортні постачання лісодеревини в Угорщину. Угорські партнери надіслали на валютний рахунок спритника в одному з рахівських банків 11 тисяч доларів, а на рахунок його дружини в іншому банку - близько 103 тисячі доларів! Ці гроші пан Ш. зняв у гривневому еквіваленті й використав на власні потреби. Зокрема, для придбання нових партій деревини. Таким чином спритний рахівчанин легалізував понад 575 тисяч гривень, отриманих злочинним способом. У липні 2008 року досудове слідство за цією  кримінальною  справою, яке провадив досвідчений слідчий підполковник міліції Михайло Артимич, було завершено й справа перебуває на розгляді в суді.  

Володимир Павлюх, ВЗГ УМВС України в Закарпатській області
12 вересня 2008р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Кримінал

23:26
Суд зобов'язав Карпатський біосферний заповідник сплатити загалом 5,4 млн грн за незаконні рубки лісу на його території
22:40
/ 1
Завдяки компенсації доньці загиблої та позитивній характеристиці посадовиця Королівської селищної ради уникла покарання за смертельну аварію
19:47
/ 13
Під час "хабарницьких" обшуків у головного прокурора Закарпаття Ковальчука вилучили телефон та готівку
16:19
/ 3
В Ужгороді в 12 разів п'яніший за "норму" водій Daewoo зіткнувся з Range Rover-ом Фото новина
04:12
/ 2
Чоловік, який п'яний запускав феєрверки у циганському таборі Виноградова, відбудеться невеликим штрафом Фото новинаВідео новина
03:37
У Мукачеві "п'яний" Land Rover зіткнувся з автобусом Mercedes Фото новина
02:37
/ 1
У Поляні на Мукачівщині невідомий посеред дня стріляв по собаках Фото новина
01:59
/ 1
У Тячеві злодійка викрала у дружини військового гаманець з 20 тисячами гривень Фото новина
04:10
/ 5
Міжгірець, уклавши угоду з прокурором, уник 5 років тюрми за продаж "гуманітарних" позашляховиків Фото новина
03:21
В Ужгороді виявили ще одного наркоп'яного водія, вже позбавленого права керування Фото новина
03:12
В Ужгороді чоловік розбив лобове скло авто і втік Фото новина
03:04
/ 2
Ужгородець отримав рік умовного покарання за спробу контрабанди в 2015 році картин Бокшая та Ерделі до Словаччини Фото новина
19:43
На Тячівщині судитимуть неповнолітнього з Дубового, який побив і пограбував таксиста Фото новина
16:52
/ 8
Мінкульт не погоджував будівництва 16-поверхівки у центрі Ужгорода, воно незаконне
15:45
49-річний житель Міжгір'я викрав з будинку заробітчанки понад 100 тис. грн, ювелірку та ноутбук Фото новина
14:09
/ 1
Закарпатці присудили 5 років тюрми за спробу вивезти в угорщину нелегалів з Афганістану
03:21
В Ужгороді виявили п'яного "безправного" підлітка за кермом ВАЗа Фото новина
18:19
/ 2
Біля Ужгорода в таксі виявили двох "ухилянтів", що їхали "до дівчат на Паску" в напрямку Словаччини Фото новина
15:58
В Ужгороді на об'їзній затримали "безправного" водія "під кайфом" Фото новина
15:35
/ 6
В Ужгороді п'яний водій врізався у Volkswagen, далі травмував жінку на "зебрі" та втік з місця події Фото новина (ОНОВЛЕНО)
16:38
/ 1
Закарпатець намагався ввезти в Україну з Чехії незадекларованими 40 тис. "чужих" доларів Фото новина
03:03
/ 3
На Рахівщині, біля румунського кордону, затримали групу "туристів"-"ухилянтів" Фото новина
19:31
У Мукачеві "безправного" водія "під кайфом" оштрафували на 38 тис. грн Фото новина
16:05
В Ужгороді затримали водія "під кайфом", з "травою" і "бульбулятором" Фото новина
03:46
/ 1
Справу тячівця, що налагодив продаж фальшивих купюр номіналом 500 євро, передано до суду
» Всі новини