Інформація з розшифровок у розрізі контрагентів співставлена на рівні ДПА України засобами Системи автоматизованого співставлення податкових зобов’язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів та направлена на опрацювання регіональними та районними ОДПС.
З початку запровадження автоматизованого співставлення податкового зобов’язання та податкового кредиту контрагентів Державною податковою адміністрацією України щомісячно аналізується прийнята податкова звітність з ПДВ та виявляються найбільші так звані „податкові ями”.
Суб’єкти господарювання, які не декларують та не сплачують до бюджету належні податкові зобов’язання з ПДВ, а створені для отримання „податкової вигоди” виконують роль „податкових ям”. Такі суб’єкти господарювання безпосередньо формують податковий кредит зареєстрованим платникам ПДВ, які є так званими „транзитерами” та, в свою чергу, дають змогу отримати «податкову вигоду» платникам ПДВ реального сектору економіки.
Схеми, що вибудовуються для ухилення від сплати податків, стають дедалі розгалуженішими. До них залучаються значна кількість суб’єктів господарювання з різних регіонів. Операції здійснюються із великим асортиментом товарів.
„Податкові ями” функціонують нетривалий час – один-три місяці. Так, у схемі з „податковою ямою” ПП „Весна” з кінця квітня поточного року почало діяти ПП „Демол-Сервіс”. Стосовно посадових осіб суб’єктів господарювання задіяних у міжрегіональній злочинній схемі ухилення від сплати податку на додану вартість в особливо великих розмірах, порушено кримінальні справи. Тривають слідчо-оперативні та контрольно перевірочні заходи.
Зазначені дії принесли всій результат. Так, згідно поданої звітності за липень 2008 року ПП „Демол-Сервіс” та 4 із 7 підприємств-„транзитерів” припинили використання злочинних схем.