|
Така-от емоційна розмова. .. чеха і радянського танкіста
|
Кілька перехожих, що ошалілі стояли неподалік, потягнулись одне до одного, ніби шукаючи захисту: ілюзія безпеки в гурті! Ніхто не міг зрозуміти — куди вони так мчать?
Врешті один ужгородець вигукнув:
— Тать они вже давно перетнули границю!
Справді, до кордону з Чехословаччиною звідти було не більше трьох кілометрів.
|
Нескорені, яких щосекунди може підкосити «братерська» куля
|
Не знаю, чи саме так думав брат. А ось що в такому руслі — то це незаперечно, бо в нашій родині Празьку весну всі сприйняли з ентузіазмом, а Александером Дубчeком — захоплювалися. Пригадую його перший виступ на телебаченні в іпостасі першого секретаря Комуністичної партії Чехословаччини (виступав він словацькою, бо був словаком, і це полегшувало нам, українцям, розуміння). Контраст із Леонідом Брежнєвим та іншими комуністичними лідерами того часу — несамовитий. Усі вони ставились до виступів на телебаченні як до виступів на площі, на мітингу, декларуючи, виголошуючи гасла і, звісно, безпардонно брешучи. Як же можна було без брехні?
Дубчeк говорив спокійно, не нав’язував своєї думки, тільки пояснював, невтомно пояснював знамениту Програму дій. Був переконливий, бо говорив правду. А свій виступ закінчив словами: «Доброго вам здоров’я. На добраніч».
|
Ці молоді чехи — одні з перших жертв кремлівського «примушування до порядку»
|
Александер Дубчeк створював враження людини, яка своїм розумом і досвідом дійшла до своїх переконань і добре знала, що робить. Він не потребував пропагандистських прийомів, бо був переконаний у силі своїх аргументів. Він не жестикулював, не викочував очей, а просто пояснював і, мабуть, вірив у розум громадян вітчизни, вірив, що вони осягнуть силу його аргументів.
І так сталося насправді. Ще ніколи в історії Чехословаччини, ані в жодній іншій країні совєтського блоку не було такого піднесення громадянської активності, як під час Празької весни, започаткованої Дубчeком у лютому 1968 року. Феномен Празької весни полягав в тому, що громадянський рух був інспірований згори — владою. Але сам лідер партії ніколи не закликав у своїх телевізійних виступах, які повторювалися майже щотижня, виходити на вулицю чи проводити якісь акції.
Він взагалі ні до чого не закликав, а здебільшого пояснював рішення нового керівництва партії: демократизувати суспільство, підпорядкувати уряд парламентові, зліквідувати цензуру. Нині ці положення видаються очевидними, але не так було 40 років тому, коли влада у країнах Центральної та Східної Європи належала «спадкоємцям» Сталіна. Сьогодні не кожен знає, що облуда сталінської системи полягала в тому, що офіційний фасад вигляд мав цілком пристойний, навіть привабливий вигляд: ніде не було записано, що є цензура, — вона просто діяла. Ніде не було записано, що Компартія контролює виконавчу владу. Навпаки, в кожній конституції країн комуністичного блоку проголошувалося: уряд контролюється парламентом; є свобода слова, свобода зібрань і право громадян організовуватись у партії та об’єднання. Але спробував би хтось реалізовувати ці права та свободи...
|
На вулицях Праги... вже спокійно
|
Я читав «Дві тисячі слів» в українському перекладі. В Ужгороді можна було знайти пряшівську (Східна Словаччина) українську газету «Рідне слово», яка теж опублікувала «Дві тисячі слів». Мої друзі показали статтю в кав’ярні, і я добре пам’ятаю своє враження від неї. Маніфестом там і не пахло — взагалі, стаття не містила політики, у прямому сенсі слова. Був аналіз минулої епохи в аспекті, так би мовити, психологічному: відповіді на запитання, чому людей охопила апатія. А звідти пояснення — чому суспільство перебуває в стагнації, що, у свою чергу, призвело до цивілізаційного відставання. Було звернення до Компартії Чехословаччини з проханням визнати свої помилки і взаємодіяти з суспільством, з інтелігенцією, аби вийти з кризи й прискорити розвиток країни.
Власне, Дубчeк це й робив: тепер, із відстані 40 років, розумієш, що його прагнення було — розбурхати енергію людей. Йому це вдалося! Лідер держави за дуже стислий термін досяг того, чого сумнозвісні «дуче» і «фюрер» (не кажучи вже про «батька народів») домоглися шляхом репресій та нагнітання шовіністичного чаду. Його престиж і авторитет базувалися не на домінації, а на інтелекті. Він володів, як мені тепер здається, рідкісним як на політика поєднанням гострого раціонального розуму із залізними нервами та внутрішньою порядністю. Одного разу Дубчек не зміг стримати емоцій. Але було це значно пізніше — восени 1989-го, коли вони з Вацлавом Гавелом сиділи у президії й почули повідомлення про те, що комуністичне керівництво країни, на вимогу народу, подало у відставку. Тоді Гавел його обняв, а Дубчек поклав товаришеві голову на плече і... заплакав, як дитина! Минув аж 21 рік від Празької весни... Але повернімося до 1968 року.
Поряд із Дубчeком впродовж кількох місяців — із лютого по серпень — виросло ціле гроно яскравих політичних лідерів: Йосиф Смрковський, Олдржіх Чернік, Ота Шік, Їржі Гаєк, Цестмір Цісарж. Президентом країни обрано легендарного генерала Другої світової війни Людвіка Свободу. Після прийняття ЦК КПЧС Програми дій ніби греблю прорвало: пресу й телебачення заполонили цікаві та гострі виступи. Керівництво партії почало готувати економічну реформу. Вона мала опиратися на приватну ініціативу і ринкові відносини — югославський варіант. У такий спосіб швидкими темпами розвивався «лібералізачни а демократизачни процес», метою якого був «соціалізм з лідсков тважов». Очевидно, що вже саме формулювання — «соціалізм із людським обличчям» —було звинуваченням совєтській системі.
Чи слід дивуватися, що в Совєтському Союзі з великою підозрою ставилися до подій у Чехословаччині. В Ужгороді ходили плітки, що Петро Шелест — перший секретар КПУ — щосуботи прилітав до Ужгорода і в Дубках (обкомівська дача) пильно дивився чехословацьке телебачення. Сам Петро Юхимович на початку 90-х років минулого століття підтвердив це. Він справді кілька разів навідувався в Ужгород навесні 1968 року, щоб, так би мовити, зблизька придивитися, що ж воно відбувається у західного сусіда. Інший член Совєтського Політбюро, Олексій Косигін, у травні 1968 року приїхав лікуватися саме до Карлових Вар. Совєтський прем’єр справді хворів на нирки, але перед цим лікарі йому радили води Трускавця, і Косигін залюбки відвідував Трускавець, як до 1968 року, так і після. Аж несподівано виникла потреба лікуватися в Чехословаччині. Туди до нього навідувалися і Дубчек, і Чернік — голова уряду. Він напевно читав газети й дивився телебачення. Яке ж враження виніс з усього того? Про це ми можемо тільки здогадуватися. Косигін вважається найсвітлішою постаттю у постхрущовському Політбюро. Справді, він був єдиним, хто в тій «шанованій» компанії володів англійською мовою (Андрій Громико став членом Політбюро значно пізніше — у 70-х роках). Був добрим економістом, а головне — очоливши Раду Міністрів (після скинення Микити Хрущова на Пленумі ЦК КПРС 15 жовтня 1964 року), у листопаді того ж року проголосив на Пленумі ЦК КПРС Програму економічної реформи: впровадження господарського розрахунку для підприємств, збільшення їх самостійності. Косигін добре знав, чому треба діяти з блискавичною швидкістю: більшість партійного апарату на чолі з Брежнєвим була проти реформи. Як свідчив Федір Бурлацький, що тоді працював керівником групи консультантів ЦК КПРС, Брежнєв сказав одного разу спересердя: «Які там реформи?! Працювати треба».
Косигінська реформа (під такою назвою вона увійшла в історію) була далекоглядна: у грудневому числі журналу «Москва» за той-таки 1964 рік опубліковано (напевно, за згодою Косигіна) статтю професора Лібермана, харківського економіста, в якій стверджувалося, що нинішній поганий стан в економіці є наслідком згортання Сталіним у 1927 році ленінської «нової економічної політики». Тим самим ленінський наступник повернув країну до воєнного комунізму, і такий стан речей триває донині, тобто до 1964 року. Висновок був однозначний — треба повернутися до ринкових відносин, приватної ініціативи… Звісно, командні висоти в економіці — банки, інфраструктура й стратегічні підприємства — мали залишатися в руках держави.
Те, що косигінська реформа мала шанси на успіх, сьогодні довели китайці: на початку 80-х років минулого століття Ден Сяо Пін рішуче провів аналогічну реформу, і Китай став другою економічною потугою у світі. Натомість, запровадження Косигіним самого госпрозрахунку не оздоровило совєтської економіки, бо того не бажав партапарат. Система була наскрізь прогнилою. Косигін це добре розумів, але так і не зумів витягнути віз. Здається, розумів це і Юрій Андропов, але швидко помер. І тільки Михайло Горбачов спробував через 20 років повторити в СРСР те, з чого, власне, розпочав Дубчек у 1968 році в Чехословаччині. Однак Горбачов ніколи не зізнався й не зізнається в цьому.
З усього цього випливає, що Олексій Косигін і Александер Дубчек у 1968 році мали бути однодумцями. Але над Косигіним тяжіли обмеження. Він так і залишився дитям сталінської епохи: хоч усвідомлював, що той завдав непоправної шкоди і соціалізмові, і державі, однак продовжував боготворити «вождя». Чи не тому, поряд із запровадженням госпрозрахунку, голова Радміну створив понад тридцять галузевих міністерств, щоб краще контролювати діяльність підприємств? Ден Сяо Пін таких дурниць не робив.
Отже, малоймовірно, щоб Косигіну сподобалися «Дві тисячі слів», тим більше що то був відкритий лист творчої інтелігенції, тим більше що вона говорила там про помилки компартії і вимагала від неї співпраці...
А ось Петро Юхимович стверджував, що він позитивно ставився до Празької весни і в такому плані інформував інших членів Політбюро. Це цікаво, бо, на думку російської «Свободи», саме Косигін був проти інтервенції, а Шелест — палко підтримував її. У цій ситуації я б повірив Шелесту.
Наприкінці травня Косигін повернувся з Карлових Вар до Москви і, ймовірно, поінформував Політбюро про свої враження від Празької весни. Напевно, вони були протилежні тим, якими ділився доти з Політбюро П. Шелест.
Тим часом події у Празі набирали обертів. Розпочались інституціональні зміни: до літа 1968 року Чехословаччина була унітарною державою. На початку червня парламент Словаччини прийняв нову Конституцію, яка зафіксувала федеративний устрій: дві рівноправні республіки (Словацька і Чеська) об’єднувалися у федеративну державу. Федеративний принцип було перенесено і на Чехословацьку Компартію: Комуністична партія Словаччини перестала бути суто регіональною, а стала рівноправною з Чеською Компартією. Наступний крок — Пленум ЦК КПЧС приймає постанову про скликання чергового XIV з’їзду, який мав закріпити у програмі досягнення процесу лібералізації та демократизації, сформулювати засади соціалізму з людським обличчям. З’їзд мав розпочати роботу на початку вересня.
По обидва боки від чехословацько-совєтського кордону розпочалися перегони з часом. Газета «Правда» започатковує публікацію критичних матеріалів про Празьку весну. Чехословацьке керівництво гостро заперечує правдивість тих матеріалів. Совєтське Політбюро зініціювало нараду керівників Комуністичних партій країн Варшавського Договору у Варшаві. Дубчек на нараду не їде — Президія ЦК Компартії Чехословаччини ухвалила рішення не висилати делегацію до Варшави, якщо туди не запросять керівників компартій Югославії та Румунії. Лідери п’ятьох країн Варшавського Договору — СРСР, Польщі, Східної Німеччини, Угорщини і Болгарії — скеровують до керівництва КПЧС листа (відомий «варшавський лист») і домовляються про спільні військові маневри в Моравії. А перед тим спільні великі військові маневри відбулися на півдні Польщі. У своєму телевізійному виступі Дубчек розкриває зміст «варшавського листа», цитуючи звинувачення керівництва Компартії в опортунізмі й бажанні перетворити Чехословаччину на буржуазно-демократичну республіку. Після цього виступу народ виходить на вулиці, щоб підтримати нову лінію Компартії.
Маневри у Чехословаччині розпочинаються негайно — вже на початку липня. Світ завмирає в напруженому очікуванні. Президент Югославії Йосип Броз Тіто в публічному виступі підкреслює право керівництва Чехословаччини приймати суверенні рішення щодо розвитку країни, попереджає про недопустимість втручання у її справи. З аналогічними заявами виступив і президент Румунії Ніколає Чаушеску (тоді він ще був лібералом). Тим часом маневри в Моравії (як і на півдні Польщі) завершуються, а совєтські військові частини, які брали участь у маневрах, продовжують перебувати і в Чехословаччині, і в Польщі — поблизу південно-західних кордонів. Напруження досягає апогею. Врешті представники Політбюро ЦК КПРС спецпоїздом виїжджають із Москви до кордону з Чехословаччиною. Поїзд зупиняється на станції Чєрна-над-Тісов. Там уже чекає інший спецпоїзд, у якому в повному складі прибула Президія ЦК КПЧС.
На цій, можна сказати, нейтральній території і відбулася зустріч керівників двох компартій наприкінці липня 1968 року. Зустріч безпрецедентна: одинадцять осіб з одного боку розмовляли з одинадцятьма з іншого боку — такий собі політичний міжнародний матч. Тоді видавалося, що розмови ці мають грандіозне значення... Про що ж вони там розмовляли? Можна уявити собі, знаючи Брежнєва, як він каже Дубчекові:
— Слухай, Сашко, ти мені дуже симпатичний, я навіть люблю тебе за щирість, але прошу, благаю тебе — перестань говорити правду, почни нарешті брехати, як усі ми.
Це, звісно, жарт. Підозрюю, що Брежнєв взагалі майже не втручався в розмови, а якщо й втручався — то щоб стримати емоції інших. Можна припустити, що найбільше гарячкував Михайло Суслов, секретар ЦК КПРС, який відповідав за ідеологію.
За кілька днів, здається — в перших числах серпня, розмови скінчилися, і поїзд із совєтським Політбюро повернув назад. Брежнєв у Мукачевому сів у літак, що чекав на нього на військовому аеродромі, і полетів із візитом до столиці Словаччини — Братислави. Там в аеропорту на нього чекав Дубчек. Брежнєв злапав його в обійми й міцно поцілував, ніби вони не бачилися цілу вічність (пізніше цей поцілунок назвуть поцілунком Іуди). Світ зітхнув із полегшенням, бо одночасно з Польщі і Чехословаччини почали виїжджати совєтські військові частини, які брали участь у маневрах. Жителі Братислави щиро вітали радянського лідера на вулицях, — Брежнєв широко всміхався й енергійно махав їм руками, стоячи у відкритому автомобілі поруч із Дубчеком, ідилія... Зізнаюся, що особисто я справді сприйняв усе це за чисту монету. Але не тільки я, не тільки брати. Батько, який скептичним оком дивився на світ і багато чого бачив, чув та читав (чотирма мовами) — теж був ошуканий. Тим більше що всі голоси — українська і російська «Свобода», чеська й угорська «Вільна Європа» — одностайно повторювали: мовляв, реалізм переміг, совєтські прагматики зрозуміли, що в 1968 році не можна повторити те, що вдалося зробити в Будапешті 1956 року.
До Праги приїздить із офіційним візитом президент Югославії Йосип Броз Тіто. Здавалося, всі пражани висипали на вулиці, щоб привітати його. Видно було плакати з написом: «Спасибі, що Ви були з нами у критичну хвилину». Отже, пражани теж вважали, що критична хвилина минула. Через тиждень приїхав із візитом Ніколає Чаушеску, — вітали і його з ентузіазмом. Почали говорити про відновлення Малої Антанти — військового союзу Чехословаччини, Румунії та Югославії між двома світовими війнами, який одначе не врятував Чехословаччину від Мюнхенської катастрофи 1938 року. Західні демократії зрадили чи не найдемократичнішу країну Європи. Тривала активна підготовка до з’їзду Чехословацької Компартії.
У суботу 18-го серпня ми з батьком вантажним автомобілем, позиченим у колгоспі, поїхали в Ужгород: батьків приятель студентських літ отримав нову квартиру. Будинок, у якому жила його родина з діда-прадіда, підлягав знесенню, і батько попросив приятеля віддати йому велику гарну кахляну піч, якої той не міг встановити в новій квартирі — малій «хрущовці». Цю піч ми самі розібрали, склали на вантажівку і десь о шостій вечора вирушили додому. Подолали 70 км… за шість годин. Дорога була запруджена військами — танками, бронетранспортерами і військовими автомобілями, що повільно переміщувалися: виїдуть з бічної дороги, проїдуть трохи трасою — і завертають знову до якогось лісу. Дивно, але жодних питань у нас ці передислокації не викликали — відомо, що неподалік відбувалися великі маневри, війська повертаються додому, треба ж їм проїхати… Ми не знали, що тієї ночі близько 100 тисяч резервістів на Західній Україні були підняті з ліжок і звезені до літніх таборів. До них належав і мій кузен. Пізніше він розповідав, що пополудні 20 серпня їх, одягнених у мундири і вже озброєних, вишикували, й командир полку прочитав наказ міністра оборони про введення військ до Чехословаччини на прохання місцевих комуністів, а замполіт сказав: «Якщо ми не будемо завтра в Празі, то там будуть американці, і почнеться третя світова війна». Просто і ясно: хто ж не хоче рятувати світ від третьої світової війни?!
Совєтські війська ввійшли в Чехословаччину з чотирьох боків: зі сходу найбільше — до 20 дивізій, з Польщі — 10 дивізій, зі Східної Німеччини — 10 дивізій і близько однієї дивізії з Угорщини. Разом із ними символічно увійшли й кілька частин Війська Польського та збройних сил Східної Німеччини і Угорщини, а також один болгарський десантний полк. Операцію було проведено блискуче — до 6-ї години ранку всі значні міста Чехословаччини окупували. Кажуть, канцлера Західної Німеччини Людвіга Ерхарда розбудили о шостій ранку й повідомили, що совєтські танки на вулицях Праги, на що він відповів: «Ось так, одного ранку мене розбудять і скажуть: совєтські танки на вулицях Бонна».
Демонстрація сили була незабутня, а військову операцію провели бездоганно — логістика досконала.
У Празі зайняли всі стратегічні пункти: спочатку — аеропорт, потім мости, вокзали, площі, головні перехрестя. Дубчека та інших членів президії ЦК КПЧ заарештували і вивезли до Москви. А ось телебачення чомусь випустили з уваги. Тому вранці 21 серпня ми мали змогу в селі Іршавського району дивитися на чехословацькому першому каналі репортажі з вулиць Праги і Брна — танки, танки і знову танки. Перехожі на тротуарах дивляться на все з жахом і обуренням. Молодий хлопець підбігає до танка і кидає щось — танк спалахує. В телестудії виступає Цісарж — єдиний із лідерів Празької весни, якого не заарештували вночі. Повідомив, що екстрений 14-й з’їзд Комуністичної партії Чехословаччини розпочав роботу в підпіллі. Подали запис зі з’їзду, бо телекамери там не було.
Переключаємося на московський канал, а там офіційна заява ТАСС: війська Варшавського Договору ввійшли в Чехословаччину на прохання чехословацьких комуністів, які не погоджувалися з лінією керівництва і просили зупинити контрреволюційний процес. Потім — репортаж із Внуковського аеродрому: до Москви прилетів з офіційним візитом президент ЧССР Людвік Свобода. Все як має бути: червоний килим, почесний караул. Брежнєв, за своїм звичаєм, обіймає старого генерала, а той має незворушне обличчя — ані тобі усмішки. Потім — як на сміх — лунає гімн Чехословаччини. В очах Свободи видно сльози — старий генерал тримається з усіх сил: суверенітет його країни розтоптано, а він повинен терпіти цю комедію. Однак він знав, чому мусить терпіти.
Чехословацьке телебачення припиняє роботу близько другої години дня. Відтоді два дні була тільки заставка. А з Москви впродовж 21-го серпня не чути ані слова про переговори зі Свободою — як телевізор, так і радіо про це мовчать. Наступного дня — теж жодного слова. Щось у них там не виходило. Нарешті 23 серпня повідомлення по радіо: тривають переговори в Москві з партійно-урядовою делегацією Чехословаччини у складі: Людвік Свобода — президент республіки, Александер Дубчек — перший секретар Комуністичної партії, Олдржіх Чернік — голова уряду, і Йосиф Смрковський — голова Національних Зборів. Отже, Свобода сплутав їм усі карти: про Дубчека, Черніка і Смрковського вже всі мали забути, а тут старий генерал уперся — не сяду без них за стіл переговорів, хоч убийте. Довелося вдягнути арештантів у костюми та краватки і везти до Кремля. Дубчек у своїй книжці «Надія вмирає останньою», виданій уже по його загадковій смерті в 1992 році, пише про це в спосіб енігматичний. Заарештувала їх у будинку ЦК КПЧ в Празі група десантників на чолі з невисоким полковником КГБ. Спочатку його посадили в бронетранспортер і повезли в аеропорт, там посадили в один літак, потім пересадили в інший. Нарешті літак вилетів на північ і приземлився на військовому аеродромі. Дубчек зорієнтувався, що то було поблизу польського міста Лігниця. Певний час його тримали на аеродромі, а потім знову посадили в літак. Дубчек зрозумів, що окупанти не знають, що мають із ним робити. Літак летить на схід і приземляється вночі в якомусь місті. З аеропорту його везуть вулицею вгору. Вигляд будинків йому підказав, що це, мабуть — Ужгород. Вранці, 22-го серпня, його знову садять в авто, і той самий полковник, котрий не відходить від нього ані на крок, надіває на бранця чорні окуляри. Його привозять до великого адміністративного будинку, ліфтом піднімаються на верхній поверх, і Дубчек, добре знаючи совєтські порядки, збагнув, що його ведуть до кабінету першого секретаря обкому, де є прямий зв’язок із Кремлем. Справді, полковник у кабінеті подає йому слухавку — говоріть. Дубчек почув голос Миколи Підгорного: «Товаришу Дубчек... нам треба поговорити... сьогодні вас привезуть до Москви, отже, до зустрічі». (22-го серпня я теж був в Ужгороді, але, звісно, й припустити не міг, що в Народній Раді — так традиційно називали на Закарпатті той великий адміністративний будинок, — міг би зустріти Дубчeка в чорних окулярах). Таким чином, з розмови із головою Президії Верховної Ради СРСР Дубчек зрозумів, що він уже не арештант. Але полковник і далі невідступно супроводжував його до Кремля, де він зустрівся з Брежнєвим, Косигіним, Підгорним та Вороновим (головою Ради Міністрів РРФСР). Дубчек здивувався, що не було Суслова. «Переговори» спочатку вели з кожним окремо, щоб легше зламати, і лише на п’ятий день, у неділю 26-го, Дубчeка звели зі Свободою, і той після теплих привітань сказав йому, що таки доведеться підписати домовленості, які частково легітимували перебування совєтських
військ у Чехословаччині. Домовленості, названі пізніше Московським протоколом.
Чехословацька партійно-урядова делегація повертається до Праги в тому ж самому складі — всі зберігають свої посади (до квітня наступного року). Але свободи слова немає, політичні дискусійні клуби ліквідовано, редакції газет, радіо й телебачення — замінено. Празька весна закінчилася. Дубчек востаннє (вперше після окупації та повернення з Москви) виступив на телебаченні, якщо не помиляюся, на початку вересня: він довго не міг вимовити перших слів. Прокашлювався, пив воду, знову прокашлювався — так важко йому було вимовити ті перші слова. Це була інша людина — згаслі очі, опущені плечі. Ще б пак: на ті плечі тиснув тягар поразки й ганьби за зраду кількох товаришів, членів Президії ЦК КПЧ (мабуть, так почувався гетьман Мазепа після Полтави).
Страйки робітників, студентські демонстрації і протести проти окупації не припиняються до Різдвяних свят.
Нове збурення відбулося у січні, коли 20-літній студент Ян Палах на знак протесту на центральній площі Праги облив себе бензином і підпалив. Хлопця не врятували. Розпочалися студентські демонстрації. Нові господарі країни, що таїлися за лаштунками, дозволяють Цісаржові виступити на телебаченні з проханням до молоді припинити протести: мовляв, це тільки дестабілізує ситуацію в державі. Врешті, у квітні 1969 року окупанти ініціюють черговий Пленум ЦК КПЧС, на якому Александера Дубчека позбавляють усіх посад. Пізніше його виключають із партії, партію «очищують від контрреволюційних елементів».
Ще в 1978 році Дубчек пише листа до дружини Смрковського, який щойно помер (лист потрапив на Захід, і його опубліковано), у якому називає Смрковського «справжнім комуністом». Тобто ще тоді він уперто дотримувався своїх принципів. Але у 80-х роках Дубчек еволюціонував до соціал-демократії, зрозумівши, що так званий ленінський варіант марксизму, тобто спрощений вульгаризований марксизм, не дає відповіді на питання, які гостро ставить ХХ століття.
А що ж «дорогий» Леонід Ілліч? Завидна активність влітку 1968 року явно йде Брежнєву на користь. Йому вдається остаточно зіпхнути Косигіна на задній план і поховати господарську реформу. Брежнівська камарилья бере на себе відповідальність за зовнішню політику. Шелеста звільняють із посади першого секретаря КПУ й забирають нібито до Москви, а потім виганяють із Політбюро на пенсію. Андропова «запихають» у КГБ, що фактично означає політичне вигнання й ізоляцію. Аналогічно чинять із Миколою Вороновим, який підтримував Косигіна. Підгорного просто звільняють. Брежнєв стає єдиним і незаперечним і партійним, і державним лідером. Отож у Москві теж відбувся переворот — не тільки в Празі.
В СРСР розпочався період, що його Михайло Горбачов пізніше назве «застоєм». Це була справді чітко часово окреслена епоха від другої половини 1968 року до початку 1986 року. До неї дивним рикошетом підштовхнула Совєтський Союз Празька весна, точніше — страх перед нею. Хоч це й видається дивним, але завдяки саме Дубчeкові та його революційній спробі поліпшити «загниваючий соціалізм» на чолі могутньої совєтської імперії стала людина, чиї, м’яко кажучи, амбіції значно перевищували інтелектуальні здібності, яка не тільки не могла сама збагнути завдань, які стояли перед країною, а й ледве розуміла, що їй втокмачують інші.
Празька весна, а точніше — окупація Чехословаччини 21 серпня — та несамовита гра м’язами і бряжчання зброєю — дивним рикошетом ударила й по Заходу. У ФРН в 1969 році відбулися вибори до бундестагу. Перемогли соціал-демократи, і новим канцлером став лідер партії Віллі Брандт. Це був видатний діяч і видатна особистість, але чи виграли б соціал-демократи вибори, якби не торішні події в сусідній Чехословаччині? Кожен може сказати, що це необґрунтовані спекуляції. Але телевізійні кадри про броньовану сталеву лавину, яка заливала вулиці Праги 21 серпня, дивилися й німці. Така ж сталева лавина щогодини могла сягнути і вулиць Мюнхена чи Регенсбурга. Середній німець знав це й раніше, але тепер побачив наочно, як це може бути, і йому розхотілося голосувати за войовничих і негнучких правих.
Отже, Віллі Брандт розпочав нову східну політику — нормалізацію відносин зі східними сусідами, а до цього вели договори про визнання східних кордонів Німеччини, у тому числі визнання НДР. У той час визнання кордону по Одеру і Нейсе було нечуваною річчю, а що ж казати про визнання Східної Німеччини! Але Брандт зробив ці три кроки: підписав договори з НДР, Польщею та Чехословаччиною, і йому вдалося ратифікувати їх у бундестазі. Інтуїція Брандта не підвела — ці договори змінили на краще політичний клімат у Європі, а головне — докорінно змінили ситуацію з правами людини в СРСР та в інших країнах Східної Європи. З’явилася підстава вимагати від тоталітарних режимів дотримуватися прав людини. Цією правовою підставою були Гельсінкські угоди, підписані 1975 року 33 країнами Європи, США і Канадою, а без східних договорів і визнання кордонів як реалій, залишених Другою світовою війною, до цього б не дійшло. Підписання багатостороннього Договору про колективну безпеку в Європі (так в СРСР називали Гельсінкські угоди) було гучно відзначено як особисте досягнення Л. Брежнєва, хоча насправді це була перемога далекоглядної політики Віллі Брандта. Брежнєв і його кліка все це приписали собі, впиваючись тактичною перемогою, бо їхній розум не міг сягнути далі.
Час невблаганний, і закони історії — так само. «Добре риєш, старий кроте!» — вигукує Карл Маркс у своїй праці «18 брюмера Луї Бонапарта», маючи на увазі приховані неявні закономірності історичного розвитку. Старий кріт справді рив добре: старт процесові, який закінчився розпадом Совєтської імперії, дали члени Совєтського Політбюро своїм фатальним рішенням у липні-серпні 1968 року.
Мене не було напередодні 21 серпня 1968 року в Ужгороді, коли страхітливе гудіння сотень танків упало на вулиці міста, мов важке алегро 5-ї симфонії Бетховена, мов попередження грізної долі, передчуття страхітливого лиха: потужна сталева лавина покотилася до чехословацького кордону, і в цьому урочистому гудінні могутньої броні, в апофеозі мілітарної сили ніхто тоді не почув увертюри майбутнього сезону катастроф і водночас — похоронного маршу на уламках торжествуючої ще тоді імперії зла.