Йшлося про підсумки роботи УМВС України в області за І півріччя 2008 року, передовий досвід співпраці Мукачівського міськвідділу міліції з органами виконавчої влади та місцевого самоврядування щодо поліпшення матеріально-технічного забезпечення органів внутрішніх справ у протидії злочинності. Доповідаючи на колегії, начальник УМВС України в області Віктор Чепак, відзначив, що за 6 місяців 2008 року криміногенна ситуація в краї залишається стабільною і характеризується зменшенням кількості зареєстрованих злочинів: загальнокримінальної спрямованості з 2337 до 2210, на 14,3 % поменшало особливо тяжких та тяжких злочинів. Органами внутрішніх справ області викрито 532 злочини у сфері економіки, з них 231 – тяжкий та особливо тяжкий. Задокументовано 293 злочини у сфері службової діяльності, в тому числі 34 факти хабарництва.
Разом з тим, на 7,1 % збільшилася злочинність у громадських місцях. На думку Віктора Чепака, одним із методів вирішення цієї проблеми, є встановлення систем відеоспостереження у місцях можливих правопорушень. Мукачево показало конкретний приклад: виділивши із місцевого бюджету та залучивши спонсорські кошти, були закуплені і встановлені 32 камери відеоспостереження. А загалом до кінця року планується встановити близько ста таких камер. До речі, за словами Віктора Чепака, за останні місяці у Мукачеві, там, де встановлено відеокамери, не скоєно жодного злочину.
Щодо стану аварійності на дорогах, цьогоріч ситуацію вдалося стабілізувати. Так, кількість дорожньо-транспортних пригод у першому півріччі зменшилося на 16,6%, кількість загиблих – на 23,4%, травмованих – на 22,5 відсотка у порівнянні з аналогічним періодом минулого року.
У своєму виступі голова облдержадміністрації Олег Гаваші наголосив, що Закарпаття вважається одним із найменш криміналізованих регіонів України. Однак, незважаючи на ряд позитивних зрушень у роботі, органам внутрішніх справ області є над чим працювати. Так, за підсумками І півріччя 2008 року злочинність серед неповнолітніх області зменшилась на 7,1 відсотка у порівнянні з аналогічним періодом минулого року. У той же час насторожують цифри: станом на 1 липня цього року на обліку служб у справах дітей райдержадміністрацій та міськвиконкомів перебувало 1335 дітей, що проживають у 587 сім’ях, де батьки або особи, що їх замінюють, ухиляються від виконання батьківських обов’язків. На думку Олега Гаваші, у питаннях, що стосуються неповнолітніх, важливою є скоординована співпраця всіх правоохоронних органів, влади і громадськості. Реальна ж ситуація свідчить про недостатню роботу в цьому напрямі.
– Скажімо, чи хтось знає, скількох власників торгових точок позбавлено ліцензій на право торгівлі спиртними напоями за грубі порушення? Адже з початку року під час рейдів складено 43 адмінпротоколи за продаж неповнолітнім спиртних напоїв або тютюнових виробів. Щомісяця служба у справах дітей направляє у прокуратуру інформацію із переліком конкретних торгових закладів. Зворотна інформація відсутня. В той же час статистика свідчить, що неповнолітніми у стані алкогольного сп’яніння з початку року скоєно 17 злочинів. До речі, такою ж була цифра і за відповідний період минулого року, – нагадав голова облдержадміністрації.
Щодо забезпечення безпеки дорожнього руху на автошляхах області, керівник краю відзначив, що аналіз аварійності свідчить, що основними причинами дорожньо-транспортних пригод залишається грубе ігнорування вимог Правил дорожнього руху всіма категоріями його учасників – як водіями, так і пішоходами. У цьому контексті слід говорити і про стихійні придорожні ринки, і незадовільний стан доріг, і непродумане розміщення рекламних щитів та інші чинники, що провокують ДТП.
– Я категорично проти, щоб ринки закривали, – каже Олег Олодарович. – Їх треба облаштовувати. Людям же треба створити належні й безпечні умови, аби вони могли торгувати. Місця розміщення рекламних щитів повинні узгоджуватися райдержадміністраціями та міськвиконкомами з ДАІ та службою автодоріг. До речі, із 1238 рекламоносіїв, розміщених в області, половина встановлено з порушеннями Закону "Про рекламу".
В області діє Комплексна програма профілактики злочинності на території Закарпатської області на 2006-2010 роки, на виконання заходів якої минулого року з обласного бюджету виділено 450 тисяч, з місцевих бюджетів – 304,4 тисячі гривень. Нині з місцевих бюджетів уже виділено 127 тисяч гривень. Кошти виділятимуться і з обласного бюджету. У всіх районах області діють програми профілактики злочинності, якими передбачено певні кошти на виконання заходів. Деякі ж райони поставилися до цього важливого питання формально, виділивши всього по 5-10 (!) тисяч гривень.
Керівникам районів слід найближчим часом провести наради за участі правоохоронців, аби визначити пріоритетні питання, після чого буде підготовлена обласна програма щодо матеріально-технічного забезпечення органів внутрішніх справ у протидії злочинності.