Як раніше повідомляло Закарпаття онлайн, 6 січня, на сайті Закарпатської обласної ради через портал «Єдина система місцевих петицій» було зареєстровано петицію «Запровадження мораторію на планування і будівництво вітрових електростанцій на гірських територіях Карпат в межах Закарпатської області». Петиція адресована до голів всіх депутатських фракцій та Президії Закарпатської обласної ради.
Сьогодні, 24 січня, петиція достроково назбирала необхідний мінімум в 1000 голосів і буде направлена на розгляд голів всіх депутатських фракцій та Президії Закарпатської обласної ради. Водночас збір голосів ще буде тривати 12 днів.
Слід зазначити, що "владна" система петицій з першого дня її підписання давала постійні збої, створивши очевидні перешкоди для її підписання. Сотні людей так і не змогли підписати, про що з обуренням повідомляли в соцмережах. Факт "технічної помилки" був визнаний і її розробником "EDEM", про що і повідомили авторку петиції, голову ГО «Зберегти Пікуй» Наталію Вишневську.
Аналогічно, до даної петиції, екоспільноти «Save Пікуй», «Save Borzhava», «Free Svydovets» закликають депутатів і владу Закарпаття в цілому дотриматися Закону, наклавши мораторій на будівництво ВЕС в Карпатах, допоки не буде затверджено Схему планування гірських територій Карпат. Оскільки планувати і будувати на унікальних високогірних полонинах Карпат промислові об’єкти, якими є десятки ВЕС, без обов’язкової схеми планування, яку, за законом, має розробити Кабмін на замовлення облради, – незаконно.
Окрім того, 22 січня Міндовкілля зупинило розгляд документів з ОВД щодо забудови полонини Руна вітряками, оскільки в суді триває їх оскарження через очевидні ознаки порушення законодавства.
Як йдеться в тексті петиції, приводом для її створення стало те, що «одразу кілька промислових проєктів з будівництва вітропарків розпочали реалізувати, а ще десятки заплановані на Закарпатті у високогір’ї українських Карпат – на полонині Руна, Лютянська Голиця, Гостра та Красна у межах Полонинського хребта, на Вододільному хребті, полонині Апецькій, горі Плеша та на Свидовецькому масиві. Також остаточно не скасовані плани будівництва і на полонині Боржава, судова боротьба за яку триває по сьогоднішній день.
Розвиток відновлювальної енергетики на ряду зі збереженням природоохоронних територій сьогодні є державними пріоритетами України. Без збереження природоохоронних територій, які є основними поглиначами парникових газів та надавачами кліматичних екосистемних послуг, неможливо досягти кліматичної нейтральності Європейського континенту. Виходячи із основних європейських екологічних принципів та практик, природоохоронні території не входять до переліку територій, відведених для розвитку ВДЕ.»
Справу Боржави, через особливу складність, розглядатиме Велика Палата Верховного Суду
У четвер в Ужгороді відбудеться друге судове засідання у справі по забудові полонини Руна вітряками