У понеділок, 6 січня, на порталі «Єдина система місцевих петицій» було оприлюднено петицію «Запровадження мораторію на планування і будівництво вітрових електростанцій на гірських територіях Карпат в межах Закарпатської області». Петиція адресована до голів всіх депутатських фракцій та Президії Закарпатської обласної ради.
Наразі, за першу добу, зібрано вже понад 200 підписів із 1000 необхідних. Підтримати петицію можна за цим посиланням протягом 30 днів.
«Одразу кілька промислових проектів з будівництва вітропарків розпочали реалізувати, а ще десятки заплановані на Закарпатті у високогір’ї українських Карпат – на полонині Руна, Лютянська Голиця, Гостра та Красна у межах Полонинського хребта, на Вододільному хребті, полонині Апецькій, горі Плеша та на Свидовецькому масиві. Також остаточно не скасовані плани будівництва і на полонині Боржава, судова боротьба за яку триває по сьогоднішній день.» – зазначає автор петиції, голова ГО «Зберегти Пікуй» Наталія Вишневська.
Екологиня, науковець, експерт з питань екології та охорони довкілля ГО “Екосфера”, доцент біофаку УжНУ Оксана Станкевич-Волосянчук зазначила наступне:
«Запрошую підтримати своїм голосом петицію до регіональної влади про дотримання чинного законодавства та європейських екологічних принципів у розвитку сталої енергетики в Закарпатті.
Гріховно розпочинати добру справу з порушення законодавства та знищення природи».
Як повідомляло Закарпаття онлайн, 30 грудня 2024 року, до голови та депутатських фракцій Закарпатської обласної ради було подано також колективне звернення екологічних спільнот за збереження природи українських Карпат «Save Пікуй», «Save Borzhava», «Free Svydovets».
Аналогічно, до даної петиції, екоспільноти закликають депутатів і владу Закарпаття в цілому дотриматися Закону, наклавши мораторій на будівництво ВЕС в Карпатах, допоки не буде затверджено Схему планування гірських територій Карпат. Оскільки планувати і будувати на унікальних високогірних полонинах Карпат промислові об’єкти, якими є десятки ВЕС, без обов’язкової схеми планування, яку, за законом, має розробити Кабмін на замовлення облради, – незаконно.
«Розвиток відновлювальної енергетики на ряду зі збереженням природоохоронних територій сьогодні є державними пріоритетами України. Без збереження природоохоронних територій, які є основними поглиначами парникових газів та надавачами кліматичних екосистемних послуг, неможливо досягти кліматичної нейтральності Європейського континенту. Виходячи із основних європейських екологічних принципів та практик, природоохоронні території не входять до переліку територій, відведених для розвитку ВДЕ.» - йдеться у петиції.
Справу Боржави, через особливу складність, розглядатиме Велика Палата Верховного Суду
У четвер в Ужгороді відбудеться друге судове засідання у справі по забудові полонини Руна вітряками