Далі про порядок застосування змін до податкового законодавства у 2008 році у зв’язку з ухваленням рішення Конституційного Суду щодо змін, внесених Законом України про Держбюджет на 2008 рік, та набранням чинності Законом України від 03.06.2008р. №309-VІ розповіла голова облДПА Тетяна Шаповалова. З дня визнання неконституційними норм розділу ІІ Закону про Держбюджет на 2008 рік діють відновлені Законом України від 03.06.2008р. №309-VI законодавчі норми щодо змін з податку на прибуток та податку на додану вартість, акцизного збору і плати за землю. Тетяна Шаповалова вкотре відзначила, що з метою усунення таких законодавчих колізій необхідне якнайшвидше прийняття Податкового кодексу.
Щодо пропозицій внесення змін до законодавства з питань визначення доходів фізичних осіб за непрямими методами (про це йшла мова на травневому засіданні Громадської ради) доповідав заступник голови ДПА у Закарпатській області Микола Бутенко. Він підкреслив, що одним із головних завдань, які стоять сьогодні перед податковими органами, є необхiднiсть ретельного аналiзу фiнансового стану платників, які не забезпечують повноту та своєчаснiсть надходження податкiв і платежiв до бюджету.
На жаль, офіційні джерела отримання інформації часто не відображають реального стану. У зв'язку з цим органам податкової служби з метою залучення до оподаткування тiньових доходiв необхiдно застосовувати в роботi непрямi методи, поширені в мiжнароднiй практицi для визначення об'єктiв оподаткування платників податків. Метою проведення перевiрки платника податкiв iз застосуванням непрямих методiв є виявлення усiх його доходiв - вiдображених i не вiдображених в наданих для перевірки документах.
З досвiду роботи податкових органiв випливає, що приховувати витрати значно складнiше, нiж доходи. На сьогоднішній день Законом України від 21.12.2000р. N 2181-III "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" передбачена можливість застосування податковими органами непрямих методів для визначення податкових зобов’язань, однак відсутня затверджена методика визначення суми податкових зобов'язань за непрямими методами.
Члени Громадської ради жваво обговорювали можливість застосування непрямих методів і висловилися, що з метою досягнення принципу рівності в оподаткуванні необхідно залучати до оподаткування не тільки сумлінних платників, а й тіньовий сектор. Тому, враховуючи актуальність питання, члени Громадської ради при ДПА у Закарпатській області підтримали необхідність законодавчого затвердження визначення податкових зобов’язань з урахуванням понесених витрат і вирішили після ретельного вивчення запропонованого проекту методики повернутися до цього питання на наступному засіданні ради у вересні цього року.
Секретар Громадської ради - начальник відділу масово-роз’яснювальної роботи та звернень громадян облДПА Єва Мойшевич проінформувала членів ради про стан виконання рішень, прийнятих на попередньому засіданні Громадської ради, а також про забезпечення податковими органами права громадян на звернення. Зокрема, протягом січня – травня 2008 року до ОДПС Закарпатської області надійшло 161 письмове звернення громадян, що на 36 звернень більше, ніж за відповідний період 2007 року. Збільшення кількості письмових звернень відбулося здебільшого за рахунок звернень про відмову від ідентифікаційного номера, в тому числі два колективні звернення від 304 осіб, та збільшення кількості звернень, в яких повідомляється про можливе ухилення від сплати податків іншими особами.
З усіх порушених на засіданні питань члени Громадської ради прийняли відповідні рішення.