Представляла збірку укладачка, донька письменника Марія Чендей-Трещак, яка хотіла, щоб молоде покоління мало можливість читати класиків. Вона з любов’ю підійшла до укладання книжки, підібрала кращі твори різної тематики й часу написання: про тонкощі жіночої, чоловічої, дитячої психології, про сільський і міський світ, про митців, Ужгород... Й наголосила, що новели Івана Чендея інакше сприймаються в юнацькому і зрілому віці.
Назву книжці дала цитата із оповідання «Криниця діда Василя», яку образно й концептуально відобразила художниця Мар’яна Микитюк в оформленні видання – родинну хату, рідну закарпатську землю, птаха, дерево, міст…
Прикрасила вечір українська акторка, громадська діячка Римма Зюбіна. Вона майстерно зачитала новелу «Калина під снігом», з котрою працювала і під час навчання в театральному університеті.
У презентації взяли участь заступник начальника департаменту культури Закарпатської ОДА Віктор Кравчук, через відео долучались письменниці Оксана Луцишина та Роксолана Жаркова, модерувала захід Іванка Когутич.
Наприкінці заходу голова Благодійного фонду ім. І. Чендея Іван Трещак оголосив короткий список фіналістів VI Всеукраїнського літературного конкурсу малої прози ім. І. Чендея
Збірка оповідань «Птах у своєму гнізді», упорядкована донькою автора Марією Чендей-Трещак, цьогоріч побачила світ у київському видавництві «Комора» і вже була презентована у столиці.
Майже 400-сторінкова книжка містить вибрані твори майстра новели, який вміло прописав у літературі закарпатську душу. Творчість Чендея — це про любов до свого: історії, звичаїв, пам’яті, простих людей із чистими й гарячими серцями. І про уславлення цієї любові у слові.
Передмову до книги написала письменниця, Шевченківська лауреатка Оксана Луцишина, післямову – дослідниця творчості Івана Чендея Роксолана Жаркова. Літературною редакторкою збірки стала Ольга Лілік, над ілюстраціями й оформленням працювала Мар’яна Микитюк.
«Шлях письменника в літературі був непростим: роки утисків, гонінь, звільнень і цькувань. Але він долав своїм голосом навколишній холод мовчання. Цією збіркою вибраної малої прози ми повертаємо Івана Чендея до читача. Повертаємо вітром з полонини, сполоханими чайками, зимовим світанком, червоним золотом осіннього сонця, березневим снігом, білою дорогою для двох», – йдеться в анотації.
Як повідомлялося раніше, 2022 року в Україні відзначали сторіччя з дня народження письменника Івана Чендея.
Щороку в травні в Ужгороді проводять літературний конкурс малої прози на премію Івана Чендея та літературний фестиваль його імені.
Іван Чендей народився 20 травня 1922 року у селищі Дубове на Тячівщині. Він відомий також як кіносценарист, автор сценарію фільму «Тіні забутих предків».
Як раніше інформувало Закарпаття онлайн, ужгородському ліцею хочуть присвоїти ім’я Івана Чендея.