На Закарпатті нардеп-кнопкодав Поляк вчетверте намагається забудувати МГЕСами річку Шопурка у Великому Бичкові

Про проведення громадських слухань та консультацій з мешканцями селища Великий Бичків, які відбудуться у суботу, 9 березня, о 12:00 у Великобичківському будинку культури, повідомляє Великобичківська селищна рада на своїй Фейсбук-сторінці.

«Громадські слухання проводяться у звʼязку з зверненням ТОВ «Енергія гір плюс» до Великобичківської селищної ради про надання можливості на здійснення планової діяльності щодо будівництва та експлуатації ОДНІЄЇ міні-ГЕС потужністю до 1МВт, яка може бути розміщення на р Шопурка в районі урочища Пасічний (район біля Попенка)», - йдеться у повідомленні. 

Це вже четверта спроба згаданої компанії отримати згоду Великобичківської громади та реалізувати будівництво МГЕС на річці Шопурка.

Крайній раз перед цим ТОВ «Енергія гір плюс» повідомляло про планову діяльність у вересні 2021 року незважаючи на те, що, буквально, за місяць до цього отримало негативний висновок від департаменту екології Закарпатської ОВА у якому йдеться, що будівництво МГЕС у руслі Шопурки вважається недопустимим.

Основними аргументами висновку є те, що долина річки Шопурка - об'єкт Смарагдової мережі. Також будівництво не відповідає генеральному плану селища, а сам звіт з ОВД не відповідав вимогам закону через відсутність у ньому деякої інформації.

На початку 2019 року ТОВ вже отримувало від департаменту екології аналогічну відмову на будівництво двох МГЕС.

Крім того, протягом 2019-2021 років компанія судилась, фактично, із цілою громадою Великого Бичкова, яка була проти будівництва МГЕС на річці і програла остаточно справу по скасуванню розпорядження колишнього голови Закарпатської ОДА Геннадія Москаля, який у 2019 році заборонив будівництво нових МГЕС в області через їх негативний вплив на довкілля, у касації. 

Також мешканці Великого Бичкова відкрито зверталися президента Володимира Зеленського і до керівництва області з вимогою захистити річку Шопурку від забудови малими гідроелектростанціями.

Загалом ж історія тягнеться від 2018 року, коли одразу чотири компаній, прямо чи опосередковано наближених до нардепів Владіслава Поляка і Віктора Балоги, екснардепа Максима Єфімова та київського бізнесмена Ігоря Тинного, повідомили про плани побудувати 9 МГЕС на тринадцяти кілометрах річки Шопурки.

Згідно із даними аналітичної системи You control згадане ТОВ «Енергія гір плюс» із статутним капіталом 1 млн грн засноване у квітні 2017 року із реєстрацією у селищі Великий Бичків. Засновником компанії виступив тодішній депутат Закарпатської облради, а сьогодні нардеп з міста Виноградів Берегівського району – Владіслав Поляк.

Згодом, у 2018 році, він переписав компанію на сина Владислава Поляка, а у 2020 році засновницею компанії Ірина Василенко, яка протягом усього часу значиться керівником ТОВ. Зрештою, у 2023 році кінцевим бенефіціаром «Енергія гір плюс» став виноградівець Василь Мерингер – один із «піджаків» Поляка, на якого оформлено ряд земельних ділянок , пов’язаних з нардепом, у місті Виноградів. 

Владіслав Поляк відомий, насамперед тим, що є першим нардепом-кнопкодавом після криміналізації явища неособистого голосування у Верховній Раді. У парламенті Поляк входить у депутатську групу «Довіра» полтавського мажоритарника Олега Кулініча, а за твердженням журналістів створена з його участю партія «Рідне Закарпаття», обласний політичний проєкт під місцеві вибори 2020 року, систематично «забуває» звітувати про фінансування та свою діяльність.

Більше новин і текстів про те, як громада Великого Бичкова вже п’ять років захищає від бізнесу та недалекоглядної влади свою річку, читайте на Закарпаття онлайн

 

ДО ТЕМИ:

На Рахівщині планують наймасштабніший у Карпатах проект будівництва каскаду з 9 малих ГЕС на річці Шопурка
 
Понад 2 тисячі мешканців Рахівщини звернулися до Зеленського і Бондаренка щодо мініГЕС на Шопурці
 
Закарпатському нардепу-кнопкодаву в ОДА заборонили забудовувати Шопурку на Рахівщині мініГЕСами
 
Апеляційний суд у Львові підтвердив програш забудовників у справі мініГЕС на закарпатській Шопурці