У середу, 22 листопада, о 10 годині, в Господарському суді Закарпатської області (м. Ужгород, вул. М. Коцюбинського, 2а) під головуванням голови суду Оксани Ремецькі відбудеться засідання у справі №907/801/20 за позовом Закарпатської обласної прокуратури.
Про це повідомила представниця Всеукраїнського громадського руху "Врятуй Боржаву", адвокатка Наталія Майстренко, яка бере участь у справі.
Позов заявлено обласною прокуратурою в інтересах держави в особі Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України в листопаді 2020 року. Серед вимог – визнання недійсними та скасування наказів облуправління Держгеокадастру щодо зміни цільового призначення землі та надання земельних ділянок в оренду ТОВ "АТЛАС ВОЛОВЕЦЬ ЕНЕРДЖИ", визнання недійсними договорів оренди.
Йдеться про земельні ділянки, розташовані на полонині Боржава. Встановлено, що упродовж грудня 2017 - липня 2018 років посадовці обласного управління Держгеокадастру змінили цільове призначення 53 земельних ділянок загальною площею більше 42 га та вартістю 19,5 млн грн. Надалі ці землі Держгеокадастром надано в оренду «турецькій» фірмі ТОВ "АТЛАС ВОЛОВЕЦЬ ЕНЕРДЖИ" для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об’єкту енергогенеруючого підприємства.
При цьому відповідним органом державної влади не враховано той факт, що всі надані в оренду земельні ділянки розміщені у межах території Смарагдової мережі (Emerald Network), яка знаходиться під охороною Бернської конвенції про охорону дикої флори та фауни і природних середовищ існування в Європі 1979 року. Збереження цих територій є зобов’язанням України перед Радою Європи в рамках Бернської конвенції та Європейським Союзом в рамках Угоди про асоціацію між Україною та ЄС.
Варто додати, що вказана територія є й ареалом проживання рідкісних видів тварин та зростання рідкісних видів рослин, занесених до Червоної книги України, що є безумовною підставою для оголошення цієї землі об'єктом природно-заповідного фонду України загальнодержавного значення.
Однак, органами Держгеокадастру відповідні землі безпідставно віднесено до земель сільськогосподарського призначення, а вимоги закону щодо порядку зміни цільового призначенням та вилучення особливо цінних земель не дотримано.
Як інформувала в листопаді 2020 року пресслужба Закарпатської обласної прокуратури, – саме задля збереження унікальних природних ландшафтів Боржавських полонин обласною прокуратурою і було застосовано представницькі повноваження й подано до суду відповідний позов.
Як раніше інформувало Закарпаття онлайн, в жовтні 2023 року невідомі особи із застосуванням важкої техніки розпочали роботи на гребені полонини Боржава, чим вже знищили частину трав'яного та грунтового покриву.
Українці масово почали підписувати звернення до Президента щодо припинення "вбивчих" будівельних робіт на полонині Боржава. Станом на 8 листопада за 5 днів вже було зібрано понад 300 підписів.
Поки дана інформація про руйнацію Боржави "невідомими" набирає суспільного обурення та всеукраїнського резонансу – обласна влада "відмовчується".
14 листопада 2023 року щодо встановлення осіб руйнівників Боржави подано депутатське звернення до прокуратури та екоінспекції.
Захист Полонини 2023-11-21 / 20:02:56
Закарпатській області в час керування Г. Москаля. Проте, час йде, політичні сили у владі змінюються, а позиція залишається незмінною - державні органи із забудовником "роздягають" державу і громадян не лише через компенсацію нами забудовнику-підприємцю зеленого тарифу, але й через знищення екосистеми екоформуючого природного об'єкту особливої цінності, що відгукнеться навколишнім громадам страшною бідою, про закономірність настання якої ніхто не бажає замислитись. А відтак і ми, ужгородці, відчуємо реалізацію того проекту з недоброго боку