Втекти від війни, щоб врятувати 5 дітей: історія багатодітної родини з Краматорська у Словаччині (ФОТО)

Війна, яку росія принесла в Україну 24 лютого, зламала тисячі людських доль. Вирвавши з корінням з рідних місць, змусила шукати прихистку тисячі українських родин.

Втекти від війни, щоб врятувати 5 дітей: історія багатодітної родини з Краматорська у Словаччині (ФОТО)

Чи могло подружжя Дімітрових із Краматорська, яке виховує 5 діточок, ще на початку цього страшного 2022 року подумати, що вже незабаром доведеться тікати аж до далекої й невідомої Словаччини, рятуючи  від смертельних обстрілів найдорожче – чотирьох доньок та синочка?..

«У перші дні повномасштабної війни ми почали одразу прикидати, куди і як будемо їхати, хоч куди-небудь, де буде спокійно. Постійно ховалися з дітьми у підвалі, в холоді і в страху. Коли ракети вже почали літати над будинком, вирішили, що мусимо будь-що вивозити дітей», – згадує перші дні великої війни краматорчанка Вероніка Дімітрова. 

Зібрали речі, пішки дісталися вокзалу і сіли на евакуаційний потяг. 8 людей – на двомісне купе; переповнений такими ж, як і вони, втікачами від війни поїзд; дві доби в дорозі – так розпочалася довга мандрівка багатодітної родини в невідоме. І першим «пунктом призначення» на шляху до нового життя став Ужгород. 

«В Ужгороді на вокзалі нас зустріли волонтери, нагодували, вручили дітям купу іграшок і за деякий час відвезли на оформлення у Центр гуманітарної допомоги «Совине гніздо». Звідти вже, після оформлення, нас поселили в одну із ужгородських шкіл», – розповідає Вероніка Дімітрова.

На базі шостої школи в Ужгороді родина Дімітрових з дітьми жила 2 тижні – ночували в класах на матрацах, харчувалися у столовій за талонами. Аж допоки одного разу до них не прийшли волонтери проєкту «Татри допомагають Україні», які розповіли про можливість виїхати в евакуацію до Словаччини. Вероніка каже: лякаючись невідомості, вони з чоловіком деякий час вагалися. Але, зважаючи на потреби дітей у нормальному побуті, вирішили рухатися далі.

Перетнути кордон та дістатися Словаччини родині Дімітрових, розповідає жінка, волонтери  допомогли особисто. Купили в дорогу їжу, дітям – солодощі. Перетнувши кордон, направилися у невеличке село Ченгов Кошицького краю, де всю багатодітну родину поселили у будинку гостинного господаря Езофа. 

«Езоф показав нам, де ми будемо жити, будинок був такий гарний і затишний! Взагалі все було дуже гарне: ми гуляли горами, бачили водоспади. А головне – тиша і спокій, немає цих страшних сирен і вибухів, не боїшся за дітей», – розповідає Вероніка.

Після двох тижнів перебування у Ченгові, родину Дімітрових переселили вже у Попрад, де вони живуть у будинку з господарями й понині. Батько сімейства влаштувався на роботу, старші дівчатка – допомагають мамі по господарству, найменший 8-річний хлопчик грає у футбол та бавиться у дворі на батуті. А ще Дімітрови всі разом доглядають за власноруч висадженим городом та квітником, який облаштували за згоди господарів будинку. Родина підтримує зв'язок із іншими біженцями – і за кордоном, і в Україні. І не полишають надію, що незабаром таки зможуть повернутися на Батьківщину.

«Діти не забувають про рідне місто. Питають, чи ми ще повернемося додому. Я їм завжди кажу, що коли війна скінчиться, ми обов’язково повернемося.  Ми дуже хочемо вірити, що наш будинок вціліє, і нам буде куди повертатися. А поки зі вдячністю до всіх добрих людей, які нам допомогли, облаштовуємо свій побут тут», – розповіла Вероніка Дімітрова. 

«Татри допомагають Україні» - спільний словацько-український проєкт, який реалізується за підтримки фонду «Donio n. f.». Команда проєкту допомагає охочим виїхати до Словаччини. Консультує, допомагає  з прихистком в Ужгороді людям, які не мають де зупинитися, щоб відпочити з дороги аби вирушати далі. У співпраці зі словацькими колегами, волонтери координаційного центру обробляють заявки, шукають доступне для людей житло, координують дії груп, надають інструкції і допомагають з трансфером . Крім того, ужгородська команда закуповує продуктові набори і роздає потребуючим. 

Зареєструватися, аби отримати продукти харчування можна за посиланням - https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfTpzYlZDf0Rlf38KN8xCTqnoFB-FwY7CsjC5_9bS2OCE8U4w/viewform.

Для виїзду до Словаччини реєстрація тут -  https://forms.gle/Y2RVnj8J79CcJVHo9ю.

Допомога здійснюється ГО «Щасливі діти» в рамках  спільного словацько-українського проєкту «Татри допомагають Україні», за підтримки програми Donio.

07 червня 2022р.

Теги: війна, вттеча, родина, Дімітрови, Словаччина, Татри, Сюзева

НОВИНИ: Світське життя

20:04
/ 8
"Сукня має бути яскравою і блискучою": як на Закарпатті виготовляють традиційне ромське вбрання
16:28
/ 6
Нетипова для Закарпаття: поблизу Ужгорода фермер Віктор Карабін вирощує гречку
13:51
/ 1
У Карпатах побільшало вовків і шакалів. Чи можуть вони бути небезпечними для людей?
11:26
/ 1
"Океан Ельзи" випустив першу пісню нового альбому – "Мукачево"
21:38
/ 3
Закарпатський розробник виробництва паперу з опалого листя отримав Європейську премію молодих винахідників
21:34
/ 2
340 млн переглядів у Youtube, 41 млн у Facebook: 17-річна закарпатка стала відомою, коли за 16 секунд розібрала та зібрала автомат
12:43
80-річний велоспортсмен з Мукачева долає по 200 кілометрів на день
20:09
/ 7
Стоянка первісних людей в закарпатському Королеві виявилася найстарішим людським поселенням Європи – 1,4 млн років
00:03
Мукачівець Сергій Кузьма здав 24,4 літри крові протягом 20 років
11:05
/ 1
Вина Срібної Землі. Як на Закарпатті малі винороби просувають свій продукт
18:21
/ 3
Родина з Нижньої Апші зробила вирощування тюльпанів сімейним бізнесом
19:27
Через COVID та війну равликовий бізнес на Закарпатті вимирає
10:20
"Винна мануфактура Штифко": винороб з освітою фізика відроджує виноградарські традиції на Закарпатті
17:31
Залізничник з Мукачева виготовляє металеві мініскульптури на підтримку ЗСУ
15:06
"Вина Срібної Землі": як на Закарпатті відроджують виноробську славу
15:02
/ 1
Кореєць Сонгджін, який 10 років жив в Ужгороді, переклав "Червону руту" на рідну мову
10:52
/ 7
Ужгородець відтворив старовинний струнний інструмент із фрески Горянської ротонди
10:18
Ужгородка виростила двометрові чорнобривці і потрапила до Книги рекордів
22:42
106-річний ужгородець Микола Деревляник сам готує, прибирає та пере одяг руками
20:46
На Закарпатті ветеранів війни та членів їх сімей професійно адаптують за кошти держави
10:17
Медик з Мукачева Валентин Вракін рятує поранених на передовій
14:11
На Закарпатті почали готувати собак-терапевтів для психологічної підтримки ветеранів
17:44
В Ужгороді волонтерки готують їжу для поранених військових, які лікуються в медзакладах
11:32
/ 2
На Рахівщині виготовляють морозиво із пива та сидру та варять варення із гострого перцю
10:57
У нацпраку "Синевир" на Закарпатті встановили фотозону з "портретом" хранительки лісу – Мавки
» Всі новини