Полювання на президента

Колишній писар УПА, донський козак і чеський мільйонер. Цей цікавий "коктейль особистостей" був залучений до проведення теракту, який мав відбутися у Празі за кілька днів до падіння Третього Райху. Мета диверсії – знищити Августина Волошина, колишнього президента Карпатської України. Все ретельно спланували. Однак у вирішальний день щось пішло шкереберть

Полювання на президента

Весняної ночі 1945 року за 44 кілометри від Праги, яку окупували нацисти, пролетів радянський літак. Над сосновим лісом із нього вистрибнуло десять парашутистів. Командир групи потім описував: "Черговість стрибків я не пам'ятаю, але знаю, що мав стрибати разом із "Летючим". Ми стрибнули, взявшись за руки. Я сильно вдарився об щось, відчув це, але кінцево зрозумів тільки через декілька днів, коли минула нервова напруга. Я висів на невеликій сосні 2–3 метри від землі. "Летючий" приземлився неподалік і допоміг мені спуститися на землю".

Радянсько-німецький фронт поступово, але впевнено просувався на захід. 4-те управління НКДБ почало готувати диверсійні групи, які мали десантуватися в тил ворога. Мета: "диверсія і терор". Серед цілей чекістів – не тільки нацисти, але і представники російської "білої" та української еміграції.

Спецгрупа "Ураган"
 

Наприкінці грудня 1944 року Львівське обласне управління НКДБ сформувало спецгрупу "Ураган". Це були колишні червоноармійці, партизани, працівники НКДБ. Національний склад: п'ятеро росіян, двоє українців, двоє словаків і башкир. Їх очолив Петро Савельєв, псевдонім "Павлов". Уродженець Тамбовської области, до війни служив у танкових частинах. Тоді розпочав роботу в НКДБ. На початку року "по-п'яному ділу" смертельно поранив свого приятеля-офіцера. За це його направили у штрафбат. Дістав поранення, під час лікування отримав пропозицію стати агентом-зафронтовиком.

Серед завдань групи були прописані два найважливіші: "Розробка української еміграції на території Чехословаччини, проникнення агентури в українські емігрантські формування, вербування агентури із подальшим її використанням у післявоєнний період" та "Проведення спеціальних заходів щодо представників цивільної і військової влади, а також інших осіб, що займаються активною діяльністю проти Радянського Союзу". Під "спеціальними заходами" йшлося про захоплення або ліквідацію.


Окреме завдання

"Ураганівців" готували три місяці – практично і теоретично. Окрім занять про розвідку та контррозвідку, маскування, озброєння тощо, чотири години відвели на лекції "Про українські антирадянські націоналістичні формування". Чекісти ретельно вивчили історію ОУН, хто такі "бандерівці", "мельниківці" та "бульбівці", відомості про українські об'єднання за кордоном і методи їхньої діяльности.

Завдання, які мали виконати члени "Урагану"
 

Останнім у списку учасників групи був агент "Летючий". Справжнє його ім'я – Михайло Коцко, 24 роки. Уродженець села під Ужгородом, навчався у торговельній академії в Мукачевому. Під час війни його двічі відправляли на примусові роботи до Третього Райху – у Ганновері був чорноробом, у Штутґарті працював на металургійному заводі. Між тим встиг пожити у Празі. Звільнився за станом здоров'я, переїхав до Галичини. Викладав у сільській школі та торговельній школі в Жовкві. Володів декількома мовами, зокрема чеською і німецькою.

1944-го Михайло вступив до Української повстанської армії. Був писарем в одній із сотень. Очевидно, десь тоді його й завербували чекісти. "Добре знав Прагу, де мав зв'язки серед українських націоналістів. Був знайомий із колишнім президентом Карпатської України Августином Волошиним і з членами уряду Юліаном Реваєм та єпископом Стойкою", – йшлося у характеристиці "Летючого".

Ці знайомства цікавили керівництво НКДБ найбільше. Під час рейду Коцко мав "окреме завдання". Він повинен був зблизитися з Августином Волошиним і вмовити його не залишати Праги після відступу нацистів. І як тільки-но місто перейшло б під контроль "червоних", політика планували арештувати. Якби ж переконати не вдалося, "Летючий" мав фізично знищити Волошина.


Президент "одноденної держави"

Чекісти шукали "ворогів" по всіх "звільнених" територіях Центрально-Східної Європи. Зокрема серед тих, що були причетними до спроб відновити незалежність України. Їх цікавили міністри УНР, гетьманці, оунівці, які з наближенням фронту могли втекти на Захід і продовжити "шкідливу" для СРСР діяльність.

Августин Волошин служив капеланом в Ужгороді. Року 1919 очолив головне політичне об'єднання закарпатських українців – Центральну руську народну раду. Край увійшов до складу нещодавно створеної Чехословацької Республіки. 1938-го на цій території утворено автономну Підкарпатську Русь. Волошин став її державним секретарем, а потім – прем'єр-міністром. Коли 15 березня 1939 року проголошено незалежність Карпатської України, отця обрали президентом.

Отець Августин Волошин серед викладачів Українського Вільного Університету у Празі, 1940 рік
 

Закарпатці сподівалися, що після вторгнення нацистів до Чехословаччини їм вдасться відстояти свободу. Однак Адольф Гітлер віддав край своєму союзникові – Угорщині під проводом Міклоша Горті. Карпатська Україна увійшла в історію як "одноденна держава". Після поразки Волошин оселився у Празі. Влаштувався на роботу в Українському вільному університеті – спочатку завідувачем кафедри педагогіки, потім продеканом філософського факультету. Незадовго до закінчення війни його обрали ректором УВУ.

Отож група "Ураган" десантувалася в околицях Праги. Вони облаштували базу в лісовому масиві. Тільки "Летючий" вирушив до міста. Обумовили, що він буде регулярно залишати записки для "Павлова" біля однієї церкви. Однак минув тиждень, а жодних звісток не було. Радянські війська підступали все ближче. Савельєв вирішив діяти самотужки. 


Бомба від козака

Зв'язковим "Урагану" був Йозеф Шинк, чех німецького походження, фабрикант-мільйонер. Під час окупації він працював особистим секретарем "комісара Гестапо" у Празі, постачав німецьким воякам продукти та вино. Перше завдання чекістів виконав успішно: через дружину знайомого двірника, яка працювала прибиральницею у картотеці Гестапо, роздобув особові картки п'ятьох ворожих агентів.

Довідка про Шинка із записника "Павлова"
 

Наступна вказівка для Шинка – організувати знищення Августина Волошина. Операцію планували здійснити 3 травня 1945 року в помешканні політика на вул. Під Липками. Льотчик на прізвище Лерб мав підсунути йому валізу з бомбою. Механізм сконструював донський козак Михайло Білоцерківський, якого нещодавно завербував "Ураган". Він довгий час воював у складі Російської визвольної армії, а останнім часом викладав саперну справу у школі "Абверу".

Однак у потрібний день Лерб кудись зник. Савельєв доручив доставити вибухівку Шинкові. Також попросив переконатися, чи біля Волошина не буде молодого хлопця на ім'я Михайло – себто агента "Летючого". Шинк пішов у місто, а наступного дня повернувся і заявив: завдання виконав успішно. Михайла біля Волошина не було.

Петро Савельєв, псевдонім "Павлов", очолював спецгрупу "Урана"
 

"Павлов" чекав звісток про вибух. Але ніякої інформації не було. Натомість виявилося, що двірника та його дружину викрили і стратили. А сам Шинк передав німцям листа, у якому розповів про зв'язки з радянськими диверсантами. Після "відвертої" розмови підприємець зізнався: до Волошина він не ходив, валізу викинув у річку. Його негайно розстріляли.

5 травня у Празі піднялося антинацистське повстання. Місто стало полем бою. Розробляти новий план ліквідації Волошина не було можливости.

Одна з останніх фотографій Августина Волошина перед його арештом. Прага, квітень 1945 року
 


Куди подівся "Летючий"?

Виявляється, Михайло Коцко нікуди не зникав. Він успішно дістався до Августина Волошина й переконав того не залишати Праги. Повідомлення про це залишив в обумовленому місці. Записку повинен був забрати той самий Йозеф Шинк. Але він навіть не ходив до вказаної церкви.

Коли Прагу зайняла Червона армія, "Летючий" не мав зв'язку зі своєю групою. Він переказав адресу Волошина тільки-но сформованій комендатурі міста. Тож вийшло, що операцію, яку так ретельно готували чекісти, закінчили вже військові. 15 травня політика арештували співробітники "польової пошти 43850" – особливого відділу 4-го Українського фронту. Літаком його доставили до Москви.

Символічна могила Августина Волошина у Празі
 

Волошин ніколи не був громадянином СРСР. Попри це його звинуватили в тому, що був "українським націоналістом та вороже ставився до Радянського Союзу". Майже два місяці перебував під слідством. А 19 липня 1945 року помер у лікарні Бутирської тюрми. Офіційна версія смерти – параліч серця. Місце поховання досі не встановлено.

Петро Савельєв після війни виконував роботу закордонного агента НКДБ. Потім працював парткомом на одному заводі у Львові. У 1960-х отримував персональну пенсію та був відзначений низкою нагород.

Про подальшу долю Михайла Коцка майже нічого не відомо. Року 1965 "Павлов" клопотав перед керівництвом КДБ УРСР про нагородження його з нагоди 20-ї річниці перемоги над нацизмом. Відзначав: "Ім'я "Летючого" добре відоме в Першому управлінні", – себто у розвідці КДБ.

 

Володимир Бірчак, "Історична правда"

20 липня 2021р.

Теги: Волошин, замах, Прага

Коментарі

закарпатець 2021-07-29 / 08:58:26
Шановні панове, у статті йде мова про звірства НКВД та їх агентури, а не про приналежність Волошина до тієї чи іншої конфесії.
Час усе розставляє на місця.
Адже років тридцять-сорок тому про Волошина чи Карпатську Україну і січовиків навіть згадувати заборонялося, а сьогодні Волошин Герой України. Від того чи признає його за свого МКГЄ чи УГКЦ його роль в історії Срібної землі ніяким чином не зміниться, він уже ввійшов в її історію.
А всякі там агенти Павлови нікому не потрібні як і загони "Ураган". Адже ніхто навіть не памятає такого як Коцка і що з цією людиною сталося. Навіть якщо є його родичі, вони будуть ганьбитися ним.
Ніхто в останні роки не згадує ні борканюків, ні русинів, ні туряниць. Були такі манкурти, що служили комуністам і НКВД, от і все. І це при тому, що ще живуть їхні поплічники, ще існують їхні симпатики - блоки ОПЗЖ.
Скажіть будь ласка, років через двадцять хтось буде памятати вищеперерахованих "героїв", якщо про них уже зараз забули ?
А от про Масарика, Бращайків, Другетів і Волошина завжди будуть памятати. Отака вона проза життя.

хто знає? 2021-07-28 / 22:49:02
Дякую jurius за виважений і детальний комент! А іншому дописувачеві за лінк на УГКЦ статтю про посвяту у столиці.
Я це так само майже розумів про о.Августина Волошина, просив лише вточнити. Непевен був лише нарахунок Карпатського університету його імені.
Ну, декому тут треба повчитись толерантності у коментах - безглуздих "хто-хто" вбік від теми і ти-кань

jurius 2021-07-28 / 22:18:36
Не Східного, а Срібного краю

jurius 2021-07-28 / 22:17:29
"Хто знає" до речі піднімає слушне питання, хоча воно й висловлене в специфічний спосіб. Дійсно, нажаль греко-католики незаслужено мало згадують про особистість о.Августина Волошина, що є великою прикрістю і якимось непорозумінням. Хоча ззовні тут все може виглядати банально просто: він не належав до УГКЦ і підтримував українофільські, мало популярні в МГКЄ ідеї, тому ця постать не є популярною ані для тих, ані інших. Але хто сказав, що його не має право згадати ПЦУ, віряни якої є одними з нащадків християнських традицій Східного краю. о.Августин був не лише греко-католицьким священиком, але й великим українцем, діяльність якого заклала підвалини української ідентичності на Закарпатті, що передалися більшості закарпатців, незалежно від конфесійної приналежності. Тому те, що його почитає хоча би одна, нехай і не рідна конфесія, це вже непагано. Залишилося дочекатися, коли МГКЄ доросте до усвідомлення величі свого земляка.

закарпатець 2021-07-28 / 08:54:07
До "хто знає".
Чий Крим?
Хто нагнав новітньої зброї на Донбас?
Хто убив 14 тисяч українців?
У чім вина вдів та сиріт бійців 128 мукачівської бригади, що їхні батьки загинули захищаючи Україну?
Коли була хрещена Київська Русь і коли появилася московія?
Хто для тебе Гундяєв?

хто знає, той знає 2021-07-28 / 08:18:26
http://news.ugcc.ua/news/geroy_zmagannya_ukraints%D1%96v_za_svoie_glava_ugkts_osvyativ_u_kiiev%D1%96_pamyatnik_o_avgustinu_voloshinu_92635.html

хто знає? 2021-07-27 / 10:05:30
Питання до знавців:
Як УГКЦ або принаймні МГКЄ вшановує-згадує отця-прелата Августина Волошина? Він був греко-католицьким, не православним священником. Спробував пошук призвища нa сайті МГКЄ - нема про нього нічого, на УГКЦ - там взагалі функція пошуку не передбачена! Чи церква цурається своїх духівників, якщо вони занадто політикою займались/займаються?
І яким чином ім'я монсиньора Волошина опинилось на православному Карпатському університеті єпископа Віктора Бедя - ніби приєднаної (тим самим згорнутої) УАПЦ?

закарпатець 2021-07-27 / 06:50:08
Ти би "йона" так ревносно Україну захищав на Донбасі з автоматом.
Чи ти теж священник, а може ти промосковіт і ніяк орду не діждешся?
Усі тут розумні вчити другого.
В кінці кінців Волошин і так загинув у кацапських застінках.
А скільки загинуло борців за незалежну Русинію? Чи лише язиком можете теліпати.

до йони 2021-07-26 / 22:26:23
Але ті політики не були священниками

йона 2021-07-26 / 20:52:14
Не забули. Але тоді він був політиком! А політики, наприклад, през.Ал'єнде брали до рук зброю.

МѢСТНЫЙ 2021-07-26 / 17:19:29
2 йона ("якщо Волошин такий герой то було залишатися в Хусті і воювати за незалежність з автоматом")
може Ви забули, але вiн був пiп

закарпатець 2021-07-26 / 13:59:22
Чому вівчар не танцює в балеті? Та тому, що кожний має займатися своєю справою. Воювали молоді хлопці, котрі вміли тримати гвинтівку в руках, а людина у віці, Волошин та ще й підсліпуватий, був ідеологом Карпатської України. У кожного своя місія.
Але мене цікавить чому молоді та здорові хлопці нині тікають за кордон, лишаючи тут жінок і дітей, замість того щоби йти на Донбас та захищати свої сімї від новітньої орди.
Чи ви думаєте, шановні, що ординець гвалтує та грабує лише вибірково, і ваших доньок та дружин обійде, якщо би, не приведи Господи, знову дібрався до Срібної землі ?

йона 2021-07-26 / 13:33:50
якщо Волошин такий герой то було залишатися в Хусті і воювати за незалежність з автоматом, а не залишити хлопців на Красному полі прикривати себе а самому драпонути у Прагу.

У Львові знають 2021-07-24 / 21:31:31


Флуд. Коментуйте по суті публікації. Коментар видалено. Адмін


закарпатець 2021-07-24 / 09:29:20
Русини, ви опереточники і фолькльорники. Ви можете тільки коломийки співати та смішні віршики розказувати про русинство.
Щось я не чув про боротьбу за незалежну Русинію. Ні з австрійцями, ні з чехами, ні з мадярами русини не воювали за русинську державу. А раз так, то ніхто вам не дозволить пискати проти України, особливо у нинішній важкий час для нашої держави.
За незалежну Україну боролися і січові стрільці, і Карпатські січовики і бандерівці. Гинули тисячами і потрапляли до тюрем і концтаборів за це, але боролися. І в австрійські і в чеські і в мадярські, польські німецькі та радянські буцигарні потрапляли бойки, лемки та й ті, котрі називалися русинами. Але за незалежну Україну, а не за якусь ефимерну опереточну Русинію, про яку толком ніхто не знає. Але боролися не коломийками та віршиками, а автоматами, тому і мають накінець державу. А ви опереточники лише варнякаєте про русинтво, при цьому усир....ь від страху. Тому сидіть мовчки під віником.

закарпатцеві 2021-07-23 / 20:08:12


З рекламою русинства - на інші ресурси, де таке толерується. Коментар видалено. Адмін


закарпатець 2021-07-23 / 12:31:33
Хлопці треба пиз... на кожнім кроці тих, хто хоч щось позитивне скаже про ординців і про язік. Якщо русинам, чубіркам, гецкам, сидорам та іншим жопоблоківцям буряти, мордва, удмурди, чуваші та даги брати-"славяни", хай їдуть до них за Урал і там "жирують в ординськму раю", але сюди хай їх не тягнуть. Бо через всяких там борканюків, русинів, туряниць Закарпаття знаходилося в концтаборі 65 років. Тепер ледве віддихалися від дикунів, а нас знову туди тягнуть чубірки, русини, сидори, погорелови.
Уявіть собі де би було Закарпаття якби у 44 році сюди не прийшла запоребриківська орда.

Ужгородець 2021-07-23 / 11:50:57
Дикі московити принесли не лише біду на нашу землю, а знищили найкращих... За декілька поколінь виховали гомо-совкодрочера, котрі тепер шкодують за ковбасою по 2.20. Курва, аби виздихали всі ті московитські прихвостні коцки, туряниці, новоспечені шуфричі та їхня вся кодла. Думаю, біди б не було. Тим 3.14 расам ще й пенсію платили з грошей, які важким трудом заробляли наші діди та баби в тих довбаних колгоспах.
Дуже б треба знайти нащадків того коцки та інших 3.14расів, котрі прислужували диким ордам московитів

До нижнix козакiв 2021-07-23 / 08:51:32


Антиукраїнський тролінг. Коментар видалено. Адмін


закарпатець 2021-07-22 / 08:23:55
Так у тому то і справа земляче, що із Закарпаття жопоблочники хочуть зробити ординський анклав.
Із Заходу і Півдня від нас, цивілізована Европа. На Сході і Півночі львівяни, франківці і чернівчани, які орієнтовані на європейські цінності, а у нас окремі діячі хочуть побудувати мокшанський гадюшник.
Слава Богу трохи притихли мертвечуківці, поки їх няньо під слідством. Думаю в першу чергу має думати молодь про свій вибір і майбутнє, їм жити, або в Європі із її плюсами та мінусами, які теж є, або під патронатом бурятів, чувашів, мордви та кадирівців та інших немитих азіатів.
А те, що манкуртів у нас повно і до ворожки не ходи.

НОВИНИ: Політика

21:42
/ 1
Питання щодо звільнення голови Закарпатської ОДА Полоскова знято до осені
18:36
/ 12
Новим заступником голови Закарпатської облради обрали екс-регіонала Василя Іванча з "За майбутнє"
16:42
/ 5
Після Шекети "ширка" в Закарпатській облраді звільнила Мана
15:39
/ 6
Коаліційна "ширка" звільнила першого заступника голови облради від "Батьківщини" Шекету
11:29
/ 2
На сесії облради зареєструвалися лише депутати від "ширки"
04:59
/ 2
Новим начальником Генштабу став колишній комбриг 128-ї бригади Сергій Шаптала
03:56
/ 19
У четвер на сесії Закарпатської облради зніматимуть "некоаліційних" заступників Шекету і Мана
10:23
/ 17
"Кримінальний" Брензович і "заборонений" Грежа презентували в Будапешті путівник "Закарпаття угорськими очима"
01:43
/ 16
"Проштовхуючи" перейменування вулиці в Ужгороді в інтересах церкви держави-агресора, Андріїви створюють проблеми каріодиспансеру (ДОКУМЕНТ)
23:48
/ 8
Перший офіційний візит новопризначеного міністра внутрішніх справ Монастирського відбудеться на Закарпаття - "префект"
15:55
/ 20
Голову земельної комісії Ужгорода, "слугу" Мильо внесли до "Миротворця" через подвійне громадянство
18:52
/ 15
В.о. голови закарпатської "Батьківщини" Крулько хоче знищити природу Закарпаття, щоби ті, хто має $1000, не їхали відпочивати в Австрію
14:49
/ 13
Нардеп від Закарпаття Горват, вказаний серед авторів законопроєкту про Смарагдову мережу, насправді саботує його прийняття
13:15
В окремих громадах на Закарпатті досі чинне антиконституційне рішення щодо функціонування регіональних мов – Кремінь
14:58
/ 5
Україна не проти угорської допомоги Закарпаттю, якщо її погоджуватимуть із Києвом
10:15
Про спроби "викорінення Карпатської України" з національної пам’яті українців говорили на "круглому столі" в УжНУ
02:23
/ 7
"Переворот" в Закарпатській облраді: перерозподіл старого і опіка Києва
12:27
/ 27
Депутати Ужгорода замість Шимона призначили заступником мера Погорєлова і переформатувала виконком
11:14
/ 6
Секретарем Ужгородської міськради обрано голову фракції "Слуга народу" Арсена Мелкумяна
10:54
/ 4
У міськраді Ужгорода переформатовують коаліцію: на зміну "ЄСівському" секретарю Рибі прийде секретар від "слуг" Мелкумян
00:54
/ 3
Двоє закарпатських нардепів не виконали жодної обіцянки – "Слово і діло"
18:20
/ 4
У контексті боротьби за посаду головного лісника Закарпаття тимчасово призначено Ярослава Гоголюка
13:58
/ 6
Політичне воскресіння Балоги, повернення Брензовича та бліда тінь Медведчука
14:33
/ 3
В Угорщині судять фальсифікаторів виборів на користь Орбана, які використовували закарпатців
03:17
/ 13
Суд в Ужгороді всупереч Б.Андріїву вшосте (!) поновив Іштвана Цапа на посаді першого заступника міського голови
» Всі новини