"ЛГБТ-війна" Віктора Орбана: навіщо Угорщина перейшла червоні лінії у відносинах з Україною

Партія прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана за останні кілька діб має кілька "досягнень" у відносинах з Україною. Хоча навряд чи вона має підстави ними пишатися.

"ЛГБТ-війна" Віктора Орбана: навіщо Угорщина перейшла червоні лінії у відносинах з Україною

По-перше, офіційний Будапешт позбавився багатьох своїх друзів в Україні. Йдеться про тих, хто не є фанатами Орбана, але розуміє важливість добрих відносин з Угорщиною і був готовий захищати діалог із нею.

По-друге, чинна влада Угорщини продемонструвала світові, що вона зацікавлена у штучній дестабілізації Закарпаття.

По-третє, Будапешт довів, що не вважає Україну рівним партнером, у інших державах діє інакше, зокрема – утримується від втручання у вибори, навіть коли дуже кортить.

Втім треба усвідомлювати, що ключові червоні лінії Будапешт перетнув не через Україну. Є підстави вважати, що насправді нападом на Україну у Орбана намагалися відволікти увагу від гей-скандалу у його партії.

У такій ситуації Угорщина зазвичай починає шукати "ворогів", мобілізуючи електорат на свою підтримку. Цього разу у переліку опинилася й Україна.

На щастя, штучність дій офіційної Угорщини бачать також наші західні партнери, що знижує ефект від "хрестового походу" Орбана – йому переставили вірити навіть ті, хто робив це донедавна. Це дає українській владі можливість для гідної реакції на проблему. Головне – самим не перетнути червону лінію і не позбавити себе козирів.

Оргія без Орбана

У середу офіційний сайт угорської партії "Фідес" (Fidesz), що є незмінною правлячою політичною силою в Угорщині протягом останніх 10 років, опублікував заяву про те, що Київ створив на Закарпатті "ситуацію громадянської війни".

Годі й говорити, наскільки заява є неприйнятною та водночас відірваною від реальності, але влада Угорщини далеко не вперше вдається до відвертої дезінформації та антиукраїнської пропаганди. На попередньому піку конфлікту, у 2017 році, придумані "факти" включали навіть у офіційні державні рішення, про що "ЄвроПравда" детально розповідала.

Та остання заява з Угорщини перетнула нові червоні лінії.

Формально йдеться про заяву лише частини партійного керівництва – депутатів Європарламенту від "Фідес" та афілійовані з нею групи KDNP, однак її не дарма опублікували на партійному сайті.

У четвер "Європейська правда" звернулася до посольства Угорщини в Україні, до офісу прем’єр-міністра Орбана та до прес-тіму  "Фідес" із пропозицію відреагувати та відмежуватися від цієї заяви у разі, якщо вони з нею не згідні. Жоден з цих органів на це не зважився.

 Хоча схоже, що причиною заяви євродепутатів була зовсім не Україна.

У Віктора Орбана та його партії – серйозні проблеми вдома через євродепутата Йожефа Саєра.

Саєр – не простий партієць. Він був одним зі співзасновників партії "Фідес", близьким соратником особисто Орбана і мав непересічний авторитет у партії. Він побудував собі імідж поборника консервативних/сімейних цінностей та ЛГБТ-ненависника. Саєр був одним з авторів конституційної норми про заборону ЛГБТ-шлюбів тощо.

Однак днями євродепутата затримала поліція на приватній гей-оргії у Брюсселі, оскільки та проходила із порушенням бельгійських карантинних обмежень.

Вже згодом опозиційні угорські ЗМІ почали писати, що у партійних колах знали про розбіжність між його партійною риторикою та сексуальною орієнтацією, але закривали на це очі, зважаючи на авторитет політика.

Ба більше, згодом організатор вечірки, яку "накрила" поліція, заявив, що його попередні комерційні гей-оргії відвідували щонайменше 9 політиків "Фідес", як загальноєвропейського, так і національного рівня (а також політики з Польщі та України). З іміджем консерваторів це не дуже в’яжеться, тож партія отримала шалені іміджеві проблеми. І те, що Саєра змусили подати у відставку з Європарламенту та вийти з партії, не вирішило проблему.

Нині команда Орбана намагається відбити цей удар.

Оскільки в Угорщині партія Орбана контролює переважну більшість медіаполя, спершу там намагалися замовчати скандал. Зокрема, провладні медіа воліють не згадувати про те, що йдеться про гей-вечірку (що має вагу, зважаючи на риторику Саєра), а концентруються на порушенні ним коронавірусних правил, або й взагалі "забувають" про свого євродепутата і розповідають лише про іншого затриманого, естонського дипломата.

А одночасно, щоби згуртувати електорат, у партії почали видавати у медіа інші теми про "зовнішніх ворогів" (що є доволі типовою стратегією для чинної угорської влади).

Зокрема, різко активізувалися атаки на Сороса, на європейських бюрократів, а також – на Україну. Саме на цьому тлі у середу з’явилася заява про "громадянську війну" на Закарпатті. Все це звісно, не виправдовує заяву, із якою команда Орбана, і без того далека від демократії та принципів добросусідства, знищила ще одну червону лінію у відносинах з Україною.

Конфлікт для Угорщини

Треба зауважити, що тактика Будапешта не спрацювала. По-перше, практика довела, що питання Закарпаття не надто цікавить більшість пересічних угорців. По-друге, гей-скандал виявився настільки потужним (і привернув увагу ЗМІ всієї Європи), що замовчати його було вже неможливо. Тому Віктор Орбан, який мовчав понад добу навіть після того, як євродепутат визнав участь у "вечірці", зрештою вийшов із заявою про засудження свого соратника.

Втім, маховик вже був розкручений.

Угорській урядовій пропаганді необхідно було хоч якось проілюструвати свою тезу про "громадянську війну" на Закарпатті, підтверджень якої не існує у природі – тому у хід пішли найвідвертіші фейки.

Хто стежив за подіями на Закарпатті цього тижня – чув про фейкове відео із погрозами на адресу угорців, записане від імені "активіста Правого сектора" на фоні дорожнього знаку на в’їзді до Берегова. Ми розповідали про цей ролик, який з’явився у мережі незадовго до початку обшуків СБУ на Закарпатті та викликав підозри у тому, що його автори знали про їхню підготовку (хоча на той момент про них мала знати лише сама спецслужба). І саме відео, і нібито націоналіст на ньому були настільки неприродними, що видавалося – усі мають зрозуміти, що це фальшивка.

Поза сумнівом, це розуміють і угорські дипломати – принаймні ті, хто працює у Києві та на Закарпатті. Однак коли потрібні "докази громадянської війни", якість перестає мати значення.

Нині офіційний Будапешт взявся за "розкрутку" цього відео на міжнародному рівні.

Серед іншого, на цій підставі Будапешт вимагав надіслати до Закарпаття місію ОБСЄ, прирівнявши цей регіон за небезпекою до окупованого Донбасу. При чому Петер Сійярто, який проводив переговори щодо цього із головуванням ОБСЄ, чудово розуміє, що в Києві цю ідею сприймають із шаленим та обґрунтованим роздратуванням – але це його не зупинило.

Також про це відео розповідають угорським журналістам як про доказ проблем в Україні.

Втім, найбільшою проблемою є те, що лідери угорської громади на Закарпатті, які традиційно орієнтуються на думку офіційного Будапешта, поширюють цей фейк тут, в Україні. Це може здаватися нонсенсом, але чимало угорців Закарпаття у підсумку сприйняли його на віру – попри очевидну штучність, сфабрикованість відеозапису! Достатньо прочитати, принаймні у перекладі, дискусії на угорських форумах Закарпаття чи коментарі під Facebook-постами.

Бо для України це є ключовим.

Пропаганда Орбана у своїй боротьбі з інформаційними викликами на кшталт нинішнього ЛГБТ-скандалу у партії буде перемикатися з одного фейку на інший, але шкоду Україні вона вже нанесла. Це важко визнавати, але цього тижня саме Будапешт докладав найбільші зусилля для дестабілізації ситуації в Україні. І саме Угорщина – і словами, і діями – намагається створити досі не існуючий конфлікт на Закарпатті.

"Рівність" по-угорськи

Варто нагадати, що корінь нинішнього українського-угорського протистояння полягає у подіях двомісячної давнини, коли угорські посадовці – включно з міністром Петером Сійярто – неприховано агітували на місцевих виборах за одну з двох угорських партій, що балотувалися у місцеві органи влади. Йдеться про партію "Товариство угорської культури Закарпаття", відому також за угорською абревіатуро КМКС – саме ту, офіси якої у понеділок обшукала СБУ, додавши тим самим каністру палива у багаття.

Втім початок цієї пожежі поклали саме дії угорської влади на виборах. Будапешт досі не визнав некоректність цих своїх дій, хоча вони є очевидним втручанням у внутрішню політику України.

Втім Україна – не єдиний сусід Угорщини, де є велика угорськомовна діаспора. І дуже показовим стали вибори, які проходитимуть в грудні у ще одній такій державі – Румунії.

У Румунії Будапешт також має свого фаворита, одну з партій угорської меншини, що має назву DAHR.  

Але поведінка Угорщини на українських та румунських виборах виявилася дуже відмінною.

В четвер той самий Петер Сійярто, який відверто агітував за КМКС на виборах в Україні, з Румунією поводився гранично коректно, уникнувши підстав для звинувачень

В четвер він зустрівся в Будапешті з очільником DAHR Келеменом Гунаром, і наголосив, що не поїде до Румунії, щоби уникнути підозр у втручанні у внутрішні румунські справи. Він також утримався від заклику голосувати за конкретну партію, зазначивши, що румуни обирають майбутнє своєї країни, хоча додав, що для Угорщини збільшення представництва DAHR було корисним.

Словом, до виборів у Румунії очільник МЗС Угорщини поставився з усією повагою.

І хотілося би, щоби українські посадовці під час наступного контакту із Сійярто запитали його – а що заважало вчинити так само щодо України? Чому щодо нас в дію йде порушення міжнародного права брехня та пропаганда ґатунку Russia Today? Чи Угорщина не вважає нас державою, що потребує поваги та коректного ставлення?

І головне – а на яке ставлення з нашого боку розраховує Будапешт після таких дій?

Міжнародна недовіра

Доброю новиною на цьому фоні є те, що неправдивість заяв та аргументів угорського керівництва очевидна не лише для нас.

В ОБСЄ Петеру Сійярто вже відповіли відмовою, через що він вже публічно скаржився, що ті не хочуть їхати на Закарпаття захищати угорців. В НАТО угорські вимоги вже також усім набридли: Генсек знову заявив, що не втручатимуться у суперечку, попри прохання угорської сторони.

А зважаючи на те, як саме угорці обґрунтовують свої дії під час останнього витка конфлікту, а також з огляду на кричущу некоректність заяви "Фідес" про "громадянську війну" та на очевидне припущення про її пов’язаність із ЛГБТ-скандалом, а не з реальним загостренням на Закарпатті, – нам буде нескладно довести у інших столицях, що винуватцем та ініціатором нового загострення є не Україна, а Орбан.

І це також є відповіддю на запитання "Що робити?".

Доки Будапешт не відмовиться від своїх звинувачень, не відмежується від думки про "громадянську війну" тощо, про конструктивний діалог із ним говорити складно. Він просто не лишив іншого вибору навіть для тих в Україні, хто волів би мати дружній діалог з Угорщиною. Підтримати таку політику щодо України - неможливо.

Тож лишається покладатися на тиск інших західних партнерів, включаючи США, які для Орбана завжди мали високий авторитет.

А паралельно – звісно, Києву необхідно працювати на Закарпатті з максимальним долученням тієї частини місцевої угорської громади, яка готова до діалогу (а рано чи пізно вона з’явиться). Долучати до роботи в облраді, інтегрувати їх до ухвалення рішень тощо.

Так, після хейт-кампанії з боку Будапешта це непросто робити, але необхідно. Нам доведеться вчитися сприймати угорців України окремо від Будапешта.

Адже те, що Угорщина вирішила перетнути червоні лінії і оголосити "війну" українцям, не має бути приводом робити те саме і з нашого боку.

Сергій Сидоренко, редактор Європейської правди

05 грудня 2020р.

Теги: Угорщина, Орбан

Коментарі

jurius 2021-01-02 / 12:25:53
Юрко, це важко зрозуміти ваті, але освітня реформа не порушує ЖОДНОГО з вищезгаданих законів. Натомість дії угорських політиків в Україні містять ознаки втручання у внутрішні справи України, а також ознаки небезпечного імперського реваншизму, який точно не може толеруватися оскільки за порушення національної безпеки треба давати по руках незалежно від національності, релігії чи кольору шкіри. В цей раз угорські націоналісти сильно зашкварилися, тож не треба розпускати соплі, а відповідати за свої вчинки. По друге, самий принцип діяльності ЄС полягає у колективізмі, тому я не дивуюся що бюджет прийнято, незважаючи на все більшу невідповідність Угорщини та Польщі європейським стандартам і порушення прав своїх власних громадян. Але навіть прийняття бюджету і налагодження інших мостів і компромісів у Європі не змінюють фактів що і Орбан, і Сіярто є токсичними політиками у Брюсселі, а їх хотілки смішними для України

Юрий 2020-12-30 / 11:41:03
Прекращаю писать коментар.Дискуссия превратилась в базар. Но в нажде что ктото задумвется напишу несколько фактов : 1.Несколько дней тому ЕС приняло постановление о политике Украины относительно национальных меншин. 2.Еврокомисия приняла бюджет с учетом требований Венгрии и Польщи. 3.Статьи Конституции Украины касательно национальных меншин :Стаття 22. Права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними.
Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані.
При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Стаття 10.
В Україні гарантується вільний розвиток, використання і захист російської, інших мов національних меншин України.
Застосування мов в Україні гарантується Конституцією України та визначається законом.
Стаття 24.
Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.
Стаття 53.
Громадянам, які належать до національних меншин, відповідно до закону гарантується право на навчання рідною мовою чи на вивчення рідної мови у державних і комунальних навчальних закладах або через національні культурні товариства.

jurius 2020-12-13 / 16:53:26
Юрко, ти дурко. По-перше обшуки були обгрунтовані. Такі обшуки в порядку речей коли йдеться про національну безпеку будь-якої країни світу, в тому числі Угорщини чи Росії на яких моляться закарпатські ватопітеки. По-друге, Угорщина точно не є прикладом цивілізованості і успішності. Все що треба знати про успішність Угорщини це те, що вона не уявляє себе без європейських доплат, за які зараз блокує бюджет ЄС. Україні точно не по дорозі з країною, яка силу права замінює правом сили, політичною корупцією, авторитарною диктатурою і знищенням незалежності судів. До 2010 р. Угорщина була прикладом, зараз вона є чорною дірою Європи. Автор цілком має рацію, Україні достатньо не наробити зайвих помилок, використовувати зміни в США і використовувати токсичність Орбана для Заходу.

до Дьюря 2020-12-09 / 19:23:55
Хлопці не читайте! Шкода часу. Пан посол шось написав, айбо якоєсь... як кашу по танірьови розмастив. Єнна "...кров на снігу..." чого варта! Натяки на визнання гонвідськоі провини за постріляних січовику під Верецьками у 39-му?
Дюріко, лишися тих біціглів - учи вкраінську, авдь по-нашому пиши пробуй, а не ламанов мацкальськов. Шок шікерт!

Юрий 2020-12-09 / 17:46:10
Фатьовы ! ПРОЧИТАЙТЕ СТАТЬ В ГАЗЕТЕ " УКРАИНСКАЯ ПРАВДА" написаная очен лоялно в ответ на "дурницы " этой статьи иенгерским Генеральным Консулоим ю

Aндрій 2020-12-09 / 10:19:11
Пак шось ся їмив до украінских депутату? Тоті - ги сяті і межи еуропейські meleg fiuk не гонні пхатися

Х-man 2020-12-09 / 07:46:54
Та може укажеш нам ош ко із украінских депутату там побував уже?

Aндрій 2020-12-09 / 07:14:50
Не лем держав, ай онаджив. Свічков... од геморою

Х-man 2020-12-09 / 06:24:06
До андрія,а ти що свічку ім держав?65

андрій 2020-12-08 / 20:45:47
велика частина фідеса,незважаючи на нібито серйозністья.-геї або латентні (приховані) геї.так що так...

Русин 2020-12-08 / 19:14:33
Мадярони і контрабанда головні причини.

Остап 2020-12-08 / 14:02:54
Про Орбана:https://theins.ru/korrupciya/43801

Злому 2020-12-07 / 08:11:53
Дмитро Тужанський справді вже став угорським агентом впливу. Тож показова відсутність його підпису під такою статтею. А раніше писали із Сидоренком на пару

Роман 2020-12-06 / 18:29:13
Я не знаю яка там ведеться пропаганда на тих мадярах, але дійсно багато мріють про лгбт засос з Путіним не знаючи, що після цього с"солодкого" засосу залишуться біля розбитого корита.

такі проголосують за любий закон 2020-12-06 / 17:11:02
під..ам не шкода не дітей, не жінок, не пенсіонерів, зато їх в політику і беруть

Рідне Закарпаття 2020-12-06 / 16:26:27
Не знаєме, як нам типирь жити без мадяру. Бо ми без мадяру вуйош!

злий 2020-12-05 / 23:54:04


Чудова стаття. Вперше без нудної промадярської тужанщини


курьом на сміх 2020-12-05 / 23:39:00
Юрку-muszka, не лопни, як будеш реготати! "вести себя как СССР" - то як, українські танки у Б-Пешті? Ну, й фіглярь!

злий 2020-12-05 / 22:12:29
Керівництво України буде себе вести так, як диктують наші національні інтереси. І ніякого Орбана питати ніхто не буде

Юрий 2020-12-05 / 21:47:59
Удивительно примитивная статья . Венгрия успешная и процвитающая страна пол руководством г.Орбана ,которая может Евро Союзу без последствий сказать нет.Ни какие скандапы или провокации иукраинских чиновниев или других спецслужб не могут повлтять на политрку Венгрии.Пока руководство Украины не прекратит вести себя как СССР,Венгрия будует давать отпор.А такие примотовные статьи будут вызывать только смех .Это уровень сплетни на кухне.

НОВИНИ: Політика

00:02
Кому війна з Росією, а їм – премії від Росії
02:00
/ 1
Кулеба розповів, чого чекає від візиту угорського колеги до Києва
21:50
/ 7
Позачергова "тарифна" сесія Закарпатської облради відбудеться 19 січня
13:45
/ 5
Угорський міністр їде до Кулеби, щоб владнати кризу у відносинах
13:29
/ 17
Віряни московського патріархату на Закарпатті провокують конфлікти
04:45
/ 19
Петров знову не зміг "пропхати" на голову Мукачівської райради "Блюка" - сесія не відбулася
04:25
/ 6
Кулеба хоче знайти збалансоване рішення по подвійному громадянству
04:18
/ 124
Україна не змінюватиме закон про освіту і жорстко "виштовхуватиме" Угорщину, коли та заступить за "червоні лінії" на Закарпатті
04:03
Україна отримала позитивний сигнал від Угорщини — Кулеба
17:25
/ 11
Голова Закарпатської ОДА бачить своїми заступниками Петрушку і Шинкарюка
04:12
/ 53
Генерал Петров і холодний душ для Будапешта
17:00
/ 4
Карпатське інформаційне агентство назвало найвпливовішою людиною Закарпаття Петьовку
15:48
/ 7
Закарпатський апеляційний суд наклав арешт на майно, вилучене під час обшуку у Брензовича
03:49
/ 48
Кулеба: Коли Будапешт на Закарпатті заступає за "червоні лінії", ми б’ємо їх по руках
11:01
/ 4
Суд оголосив перерву у розгляді апеляційної скарги відносно накладення арешту на майно та про повернення майна Брензовичу
02:38
/ 3
Голову та заступників Тячівської райради обрали коаліцією "Рідного Закарпаття", "Європейської Солідарності" та "Слуги народу"
04:39
/ 28
Брензовича та Бочкор внесли до списків сайту "Миротворець"
04:46
/ 1
Російський слід проблем на Закарпатті: хто роздмухує конфлікт між Україною та Угорщиною
14:00
/ 8
Поліція відкрила справу через антиугорське графіті на стіні сільради на Закарпатті
01:19
/ 19
СБУ відкрила справу про держзраду через виконання гімну Угорщини депутатами Сюртівської сільської ОТГ (ДОКУМЕНТ)
02:15
/ 13
Закарпаття: "гібридні" спекуляції на угорцях
03:50
/ 9
Угорського ексдепутата, якого впіймали з контрабандою на кордоні в Закарпатті, виключили з партії
00:11
/ 2
У Виноградові перша сесія міськради відбулася з вигуками "Ганьба!"
06:34
/ 4
Анатолій Полосков приступив до виконання обов’язків голови Закарпатської ОДА
15:04
/ 19
Зеленський призначив головою Закарпатської ОДА Анатолія Полоскова
» Всі новини