Основними завданнями конкурсу традиційно є виявлення і підтримка юних талантів, сприяння розвитку дитячої вокальної творчості, збереження словацьких народних традицій, узагальнення і вивчення передового досвіду роботи зі словацьким фольклором. Засновники конкурсу – департамент культури Закарпатської облдержадміністрації, відділ культури Ужгородської райдержадміністрації Середнянська дитяча школа мистецтв і культурно-освітня організація «Матіца Словенска».
Перед початком конкурсної програми всіх присутніх привітали віце-консул Генерального консульства Словацької Республіки в м. Ужгороді п. Ладіслава Гунарова і голова культурно-освітньої організації «Матіца Словенска» на Україні Йосип Гайніш .
Цього разу в Середньому для участі в конкурсі прибув 61 учасник з Ужгородського, Перечинського, Великоберезнянського, Воловецького, Іршавського, Мукачівського, Тячівського, Свалявського, Хустського районів, міст Ужгорода, Мукачева, Хуста і Чопа. Змагання проводилося у трьох вікових категоріях: І категорія – солісти-вокалісти та дуети віком від 10 до 11 років включно, ІІ категорія - солісти-вокалісти та дуети віком від 12 до 14 років включно, ІІІ категорія - солісти-вокалісти та дуети віком від 15 до 17 років включно.
Журі цього року очолила Валентина Зелінка – викладач-методист циклової комісії «Академічний спів» Ужгородського музичного коледжу імені Д.Є.Задора, заслужений працівник культури України. До складу журі також увійшли: Гайніш Й.Й.– голова культурно-освітньої організації «Матіца Словенска» в Україні; Ленарт Л.Д. – голова Президії Ради директорів дитячих мистецьких шкіл Закарпатської області, заслужений працівник культури України; Данканич Г.М. - викладач циклової комісії «Академічний спів» Ужгородського музичного коледжу імені Д.Є.Задора; Шванда М.І. – завідуюча вокально-хоровим відділом Середнянської ДШМ.
Журі з честю впоралося із своїм нелегким завданням і винесло наступне рішення щодо розподілу призових місць.
Гран-прі конкурсу і максимальну кількість балів у І категорії отримали Говдан Микола з Ужгородської ДШМ і дует у складі Гнаткович Даніели та Евніки (Полянська ДШМ).
Перше місце у І категорії посіла Носа Златослава (Дубівська ДШМ). Друге місце розділили Газій Лідія (Великолучківська ДШМ), Семйон Софія (Мукачівська ДШМ №2) і Фешко Вікторія (Тарновецька ДШМ). Третє місце у цій віковій категорії зайняли Бенце Валерія (Чопська ДМШ), Медвідь Владислава (Великолучківська ДШМ), Повханич Анна (Тур’я-Реметівська ДШМ) і Феєр Євгенія (Буштинська ДШМ). Серед дуетів у цій віковій категорії перше місце посів дует у складі Газій Марія - Медвідь Владислава (Великолучківська ДШМ), друге – дует у складі Ігнатоля Євгенія - Шпеник Катерина (Мукачівська ДШМ №1 ім.С.Ф.Мартона), а третє місце - дует Газій Лідія - Медвідь Владислава з Великолучківської ДШМ.
У ІІ категорії перше місце згідно кількості набраних балів виборола Попович Марія (Мукачівська ДШМ №2), друге місце - Голич Анастасія (Тарновецька ДШМ), третє місце розділили Білей Максим (Кушницька ДШМ) і Петрінко Іванна (Драгівська ДШМ). Серед дуетів у цій віковій категорії перше і друге місця не присуджувались, а треті місця посіли дуети у складі Туліпан Вікторія - Ловська Кароліна (Тячвська ДШМ) і Снітар Діана - Барна Аліна (Школа мистецтв м.Хуст).
У ІІІ категорії перше місце виборола Багінська Каріна з Мукачівської ДШМ №1 ім.С.Ф.Мартона, друге місце не присуджувалось, а третє місце посіла Вовчок Руслана (Нижньоселищенська ДШМ). Серед дуетів у цій категорії призові місця не присуджувались.
Також були присуджені спеціальні відзнаки конкурсу:
відзнака Генерального консульства Словацької Республіки в м.Ужгороді - Бенце Валерія (Чопська ДШМ);
приз за краще виконання твору а capella - Галас Валерія (Перечинська ДМШ);
кращий концертмейстер - Бровді Михайло Васильович (Тарновецька ДШМ);
- кращий інструментальний супровід - інструментальний ансамбль «Мараморош» (Школа мистецтв м.Хуст, керівник О.Анишинець) і гурт «Березняни» (Великоберезнянська ДШМ, керівник В. Опаленик).
Переможці і призери отримали дипломи і грамоти, а також цінні подарунки та пам’ятні сувеніри від організаторів конкурсу. Подяками за участь і сувенірами були також нагороджені всі учасники конкурсу. Особливим подарунком для всіх учасників стали статуетки у вигляді золотого соловейка, які були виготовлені спеціально для цього конкурсу руками дітей з фізичними вадами.
Подарунок і щирі слова подяки за майстерне ведення програми конкурсу отримав також і вчитель СЗОШ І-ІІІ ст.№4 м.Ужгорода, незмінний ведучий конкурсних програм, неперевершений Янко Поханіч. Велику роботу по організації і проведення конкурсу провели В. Гойдош - методист відділу мистецьких навчальних закладів департаменту культури Закарпатської облдержадміністрації, а також Габріелла Бровді та Мілан Товт зі словацької редакції телеканалу «Тиса-1».
Окремої подяки заслуговує велика робота викладачів і концертмейстерів навчальних закладів, які готували учасників; а також робота керівників інструментальних колективів дитячих мистецьких шкіл, які забезпечили виступам учасників конкурсу якісний музичний супровід.
Учасники обласного конкурсу словацької народної пісні «Золотий соловей – 2018» роз’їжджалися по домівках з масою позитивних вражень від перебування на цьому святі словацького пісенного фольклору. Ми впевнені, що вони і надалі будуть розвивати свої вокальні дані, і ще не раз захочуть взяти участь у цьому мистецькому змаганні. До нових зустрічей у Середньому!
Оксана Ленарт, директор Середнянської ДШМ, для Закарпаття онлайн