В Угорщині ці вибори є виборами на виживання - експерт

Експерт — про особливості парламентської кампанії в Угорщині та можливу зміну позиції Будапешта щодо освітнього закону України

В Угорщині ці вибори є виборами на виживання - експерт

Наступної неділі, 8 квітня в Угорщині відбудуться парламентські вибори, перемогу на яких обіцяють партії прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана Fidesz («Фідес — Угорський громадянський союз»). Згідно з останніми опитуваннями, розміщеними на сайті (https://pollof polls.eu/HU), цю політичну силу готові підтримати 49% виборців.

За головну опозиційну партію — ультраправий рух Jobbik «За кращу Угорщину» — готові проголосувати 18% виборців. Третій у рейтингу MSZP — Соціалістичній партії Угорщини пророкують 14%, а за політичні сили DK — Демократична коаліція і LMP — «Політика може бути іншою» готові проголосувати відповідно по 7% виборців.

Наведенні вище результати опитування свідчать, що Орбан може розраховувати на третій термін на чолі уряду.

54-річний консерватор, який при владі вже майже вісім років, дуже популярний в Угорщині. Його прихильники заявляють, що він реформував Угорщину після десятиліть комуністичного застою.

Його критики зазначають, що націоналістична та авторитарна політика Орбана повела Угорщину від демократії в бік авторитаризму. Угорський прем’єр провадить жорстку політику щодо мігрантів і разом з Польщею є затятим критиком політики Євросоюзу — як у цій, так і в інших сферах. У ході виборчої кампанії Орбан заявив, що квітневі вибори є «доленосними» й визначать, чи залишиться Угорщина країною для угорців, чи перетвориться на країну іммігрантів.

Крім того, уряд Угорщини блокує розширення співпраці НАТО з Києвом через конфлікт довкола закону про освіту, який нібито порушує права національних меншин і закарпатських угорців, які проживають в Україні. Обурення Будапешта викликала стаття, за якою з 2018 року навчання в країні після початкової школи здійснюється державною мовою.

Наприкінці жовтня Будапешт наклав вето на проведення засідання комісії НАТО — Україна на рівні глав МЗС, яке було заплановано на 6 грудня. Мало того, глава МЗС Угорщини Петер Сіярто заявив, що угорська дипломатія використає всі інструменти, щоб перешкоджати євроінтеграційним прагненням України.

Тож не дивно, що для нашої країни вибори в сусідній країні мають неабияке значення.

«День» звернувся до угорського політолога, позаштатного співробітника Фонду Карнегі Балажа ЯРАБИКА з проханням розповісти про особливості і ставки на цих виборах, і чи можна очікувати, що після завершення цих парламентських перегонів Будапешт піде на конструктивні відносини з Києвом і перестане блокувати євроінтеграційні прагнення України.

— В Угорщині ці вибори — на виживання. Для Fidesz перемога необхідна з низки причин, зокрема, партія  може політично просто не вижити, якщо програє вибори. Відповідно й опозиція переживає за власне виживання, враховуючи, як вона вважає, загрози від Fidesz, а також своє власне політичне майбутнє. Відтак кампанія є брудною та емоційною, а поляризація суспільства, напевно, може бути ще більшою.

Виборча кампанія була сповнена брудних трюків, витоків, контрвитоків, чорного піару з обох сторін і збурення страху замість зіткнення програм. Зі свого боку Fidesz робив ставку на антиміграційну та антисороську кампанію, щоб позиціонувати себе як єдиного захисника національних інтересів Угорщини. Для багатьох західних спостерігачів це було сприйнято як наслідування расизму ба навіть антисемітизму, але Fidesz намагається максимально спростити свої меседжі, щоб мобілізувати власних виборців, переважно в сільській місцевості, а також правоцентристського і правого міського середнього класу.

Опозиція обіцяє бути ближчою до Європи, але це може фактично посилити привабливість правлячої партії, хоч би як виглядала їхня кампанія. Це не означає, що Fidesz — зокрема Угорщина — відмовляється від Європи, але вона відмовляється від ЄС, якщо великі корпоративні інтереси диктують політику, спрямовану проти інтересів країн-членів. Для Fidesz це — кістяк антисороської кампанії, або, інакше кажучи, меседж, який, на думку цієї політичної сили, знайде відгук серед її головних прихильників, а не певний прояв антисемітизму.

Угорці не бояться іноземців, проте офіційна кампанія Fidesz та уряду, певна річ, застерігає їх, і є окремі випадки надмірної реакції в сільській місцевості. Проте Будапешт — одне із найбільш космополітичних міст Центрально-Східної Європи, в якому проживає і яке відвідують багато іноземців, і там не було жодних інцидентів. Крім того, тут було кілька сотень тисяч біженців, які свого часу проходили через Угорщину до Німеччини, і політику Орбана щодо будівництва огорожі підтримало майже 90% угорців (і жодна опозиційна партія також не буде її скасовувати).

Коли ж вести мову про прогнози, то останні опитування свідчать, що Fidesz виграє, але не з величезною перевагою, що означало б конституційну більшість. Зокрема, соціологічна служба IDEA прогнозує цій політичній силі 40% голосів. Інші служби опитування дають ще більшу підтримку Fidesz.

Будь-який інший результат був би великим сюрпризом і означав би, що кампанія Fidesz не спрацювала. У такому разі опозиція — від ліберальних кіл до лівих та крайньоправих партій — розпочне важку боротьбу, щоби створити реальну урядову коаліцію, і, швидше за все, тоді Угорщина зіткнеться з кількома місяцями хаосу.

Що ж до відносин з Україною, то коли виграє Fidesz, політика протистояння закону про освіту триватиме, але цілком вірогідно, що в центрі уваги стане вирішення цього питання, а не просто протидія цьому закону. Як відомо, переговори між українською владою та угорською меншиною є основною умовою уряду Угорщини.

Цікаво, що в ході кампанії немає жодних ознак російського втручання. Попри наявність великого витоку інформації та брудну кампанію, все виглядає так, що це внутрішні угорські справи.

Зменшення коштів на комунальні послуги було частиною кампанії на останніх виборах, але цього разу цей аспект не був настільки важливим. Втім, ознакою того, що Fidesz переживає за результати, є одноразова виплата на опалення на суму 12 тис. форинтів (38 євро) та одноразові подарунки пенсіонерам на суму 10 тис. форинтів (32 євро).

Щодо ціни на російський газ, то опозиція критикує уряд і вважає, що рахунки за газ мають бути нижчими, судячи за спотовими цінами на ринку.

Дешевші рахунки на російський газ були корисними для Fidesz чотири роки тому, а не зараз.

Крім того, Орбан запропонував вислати російських дипломатів під час засідання EUCO на знак солідарності з Великобританією у зв’язку з отруєнням у Солсбері. На мою думку, він хотів бути певним, що опозиція може й надалі використовувати російську карту (тобто, що він є проросійським і виступає проти ЄС ) у кампанії, в якій у Fidesz дедалі більше проблем, щоби здобути перемогу. Відтак опозиція не могла додатково використовувати російську карту.

 

Микола Сірук, "День"

05 квітня 2018р.

Теги: Угорщина, Орбан, вибори

Коментарі

zep 2018-04-09 / 21:34:21
ну шо мовчиш Бубу - усьо будєт Фидєс))

::: 2018-04-09 / 00:48:31
Орбан переміг на виборах 2/3 мондатумов отримав FIDESZ (134 з 199-ти). Фантастична перемога, вітаємо.

Закарпатець 2018-04-08 / 19:06:46


Вправляйтеся в своєму українофобстві на інших ресурсах. Тут - територія України. Коментар видалено. Адмін


Вуву 2018-04-06 / 05:57:43
Боже ... Микола ... Ти такий примітивний ... Які окопи ... Про шо ти пишеш ?

Микола 2018-04-05 / 22:05:03
До Бубу..АГА Орбан провалится то буде Йоббік при владі,будеш Бубу тоді у окопах сидіти на західному фронті.Доти радуйся поки Орбан при владі...

Вуву 2018-04-05 / 07:03:03
Бажаю йому щоб він з тріском прлвалився із своєю партієйу на цих виборах. І всі зітхнули з полегшенням.

НОВИНИ: Політика

18:39
/ 1
У Мукачеві почали встановлювати різдвяну ялинку
22:07
/ 3
Московськоправославному блогеру з Хустщини присудили штраф за розпалювання релігійної ворожнечі
21:01
/ 11
Зеленський призначив головою Закарпатської ОВА Мирослава Білецького
19:47
/ 2
Зеленський на Закарпатті повідомив, що Україна і угорщина готують двосторонній документ
18:44
/ 9
Зеленський в Ужгороді зустрівся з представниками бізнесу
17:47
Уродженку рф, що мешкає у Сваляві, судитимуть за підтримку путіна, росії і окупації
15:02
/ 68
У Закарпатській обласній прокуратурі виявили щонайменше 13 "юних" пенсіонерів (СПИСОК)
19:47
/ 8
У затриманої на організації "ухилянтської" схеми ректорки Несух виявили російські символіку, диплом і подяку, а також угорське посвідчення особи
11:45
/ 1
Прем’єри України і Словаччини зустрічаються під Ужгородом після заяв фіцо щодо НАТО
17:15
/ 6
На позачерговій сесії Оноківської сільради депутати достроково припинили повноваження сільської голови Марії Коваль (ОФІЦІЙНО)
22:51
/ 3
Депутата-"слугу" Рахівської міськради Пруцкова затримали за організацію переправлення "ухилянтів" через кордон
21:20
/ 7
У четвер облрада планує втаємничено, через "приватну" реставрацію, забрати у волонтерів "пам'яткову" будівлю в Берегові і, ймовірно, передати під контроль Угорщини
16:32
/ 7
Поліція й СБУ прийшли з обшуками до псевдоактивіста Стахіва, що з Павловим з "Доста" кошмарив Закарпаття під час ковіду
20:50
/ 23
В Ужгороді "кримінальний" депутат від ОПЗЖ Маєрчик за підтримки колег і правоохоронців легалізовує крадіжку в громади землі на пл. Петефі
16:10
/ 6
Справу ужгородського депутата Горвата, затриманого на вимаганні хабарів за відстрочку від мобілізації, передали до суду
17:56
На Берегівщині черговій прихильниці рф, путіна і "русского міра" оголосили про підозру
18:27
/ 8
Хто гальмує перехід православних громад Моспатріархату в ПЦУ?
04:48
/ 1
Житель Берегівщини уник реального покарання за заклик відокремити Закарпаття від України
19:52
/ 9
Зеленський призначив виконувачем обов’язків голови Закарпатської ОДА Мирослава Білецького
14:00
/ 8
Зеленський звільнив Микиту з посади голови Закарпатської ОДА і призначив заступником керівника свого Офісу
14:23
/ 13
Уряд погодив звільнення Микити з посади глави Закарпатської ОВА
17:35
/ 7
Як Падяк із Духновича "націоналіста" робить
12:05
/ 1
"Оптимізація" України
20:57
/ 39
Суд визнав голову Великоберезнянської громади Кирлика "корупціонером"
20:26
/ 5
В угорщині відкрили першу повноцінну середню школу з українською мовою навчання
» Всі новини