«Україна не повинна вводити в дію освітній закон, який вона попередньо не узгодила з представниками угорської нацменшини. Нам мало обіцянок, нам потрібні юридичні гарантії», – заявив міністр закордонних справ Угорщини Петер Сійярто.
Він також зазначив, що це питання не є суто справою України та Угорщини, бо з ухваленням відповідного закону Київ, на його думку, порушив одну з міжнародних норм про захист нацменшин. Будапешт зацікавлений у неодмінному вирішенні цієї проблеми за умови сприяння інтересам українських угорців, сказав політик.
«За відсутності юридичних гарантій Угорщина залишає за собою право блокувати всі міжнародні ініціативи України у рамках ЄС і НАТО», – додав Сійярто і вказав, що США також зацікавлені у вирішенні цього «геополітичного» питання.
«Це для нас добра новина, але розв’язання проблеми може бути лише таким, яке відповідає інтересам місцевої угорської громади», – наводить слова Сійярто Радіо Свобода.
У середу 24 січня в паризькому готелі "Інтерконтиненталь" відбулась тристороння зустріч голови МЗС України Павла Клімкіна, міністра закордонних справ Угорщини Петера Сійярто та помічника Держсекретаря США з питань Європи Мітчелла Весса, повідомило magyaridok.hu.
Сторони обговорили складні питання щодо українського закону про освіту.
Після зустрічі Сійярто озвучив журналістам підсумки:
"Американці зацікавлені у вирішенні конфліктної ситуації між Україною та Угорщиною на фоні закону про освіту. Вони дивляться на це з точки зору геополітики, а угорський уряд бачить в цьому переваги в тому, що й самі США не зацікавлені в загостренні стосунків між Україною та Угорщиною."
Відносини між Україною та Угорщиною загострилися у зв’язку з новим українським законом про освіту, який набрав чинності 28 вересня минулого року. Норма закону щодо мови освіти, державної, викликала критику в деяких колах в Україні та за кордоном.
Перехідні положення закону передбачають: «особи, які належать до корінних народів, національних меншин України і розпочали здобуття загальної середньої освіти до 1 вересня 2018 року, до 1 вересня 2020 року продовжують здобувати таку освіту відповідно до правил, які існували до набрання чинності цим законом, з поступовим збільшенням кількості навчальних предметів, що вивчаються українською мовою».
Статтю сьому закону «Про освіту» (про те, що мовою освіти є державна, українська, мова), яка викликала стурбованість, надіслали на розгляд Венеційської комісії. І 8 грудня 2017 року ця комісія у своїх висновках, серед іншого, рекомендувала Україні продовжити перехідний період до застосування мовної статті закону «Про освіту».
Аватар 2018-02-09 / 20:03:29
До педагога.Правий на 100%
Педагог 2018-01-30 / 11:56:09
Уважаемые господа, вы наверно забыли события 80-х годов, когда мы венгры вместе с украинцамы выступили против руссификации наших языков и культур. Мы ходили на мероприятия Руха и Общества им. Шевченко, возложили цветы, венки к его памятнику. Вместе с вами мечтали о новом, стастливом будущее. В первые годы после создания свобонной Украины всё было хорошо, идеально, венгры в Румынии, Словакии, Югославии завидовали нас. я в своих выступлениях от Вены до Клужа и от Братиславы до Суботицы хвалил нашу украинскую демократию, которая надала все правы венграм и другим нацменьшинствам. Но в последнее время и у нас возникла Габсбургская и советская политика divide et impera!Почему мешает вам, что венргы хотят учиться на родном языке? Вам нравилось, когда заставили вас учиться, говорить по-русски? Нормальный человек должен понять: основы наук можно овладеть только на родном языке! Я согласен: необходимо знать язык государства, но не обязательно на одинаковом уровне. Домохозяйка в венгерском селе, где украинского слова не слышит должна так говорить по-украински, как прфессор, врач, инженер? Неужели! Она обойдётся даже без знания язика в своём селе, и так будет честным, добросовестным гражданином Украины. Что вы думаете, почему знают слабо венгры украинский язык? Не хотят знать? Да что вы? Просто методика преподавания украинского языка плохая, да и нет нормальных учебников, мало двухязычных педагогов. Сравните украинского ребёнка, который с детства говорит только по-украински и венгерского, который до школи украинского слова не слыхал. А и в украинском, и в венгерском школах одинаковым методом хотят учить им украинский язык! Подумайте: если "благодаря" такой методике не могут нормально научиться говорить по-украински, как могут они овладеть основами таких наук, как математика, физика, химия, биология на чужом для них языке? Вы наверно не знаете, что Украина с этим новым законом об образовании нарушает и украинско-венгерский основной закон, заключённый ещё в 1991 году, да и все демократические европейские норми. Тат что Сиярто прав, когда требует отменить 7-й пункт закона ради дружбы наших стран!
Вуву 2018-01-26 / 07:50:26
Стьопа ... Я поняття немаю де ти купив такий "рарітет" ...
Але ти краще подаруй ті біціглі сіярту і хай він на них ху.рить ... По свому будапешту... І на три і на пять букв.
ЗОРРО 2018-01-26 / 00:00:48
Допоки Україні прийде час вступати у НАТО та ЄС, Хуярто вже і близько не буде при владі,тож і нема про що переживати.
0123 2018-01-25 / 18:01:17
Щодо статті 7 освітнього закону див. Резолюцію ПАРЄ від 23.01.2018 р.:
http://semantic-pace.net/tools/pdf.aspx?doc=aHR0cDovL2Fzc2VtYmx5LmNvZS5pbnQvbncveG1sL1hSZWYvWDJILURXLWV4dHIuYXNwP2ZpbGVpZD0yNDQxMCZsYW5nPUVO&xsl=aHR0cDovL3NlbWFudGljcGFjZS5uZXQvWHNsdC9QZGYvWFJlZi1XRC1BVC1YTUwyUERGLnhzbA==&xsltparams=ZmlsZWlkPTI0NDEw
Українською:
https://uiamp.org.ua/zahist-i-prosuvannya-regionalnih-mov-ta-mov-nacionalnih-menshin-u-ievropi
Вуву 2018-01-25 / 17:19:04
Звичайно що так вічно не буде.
Свойіми діями сіяртов провокує до "спротиву" не тільки міждержавні відносини ... Але і стосунки між людьми в нашій області. Бо не всі ... Але значна частина почне дивитись "криво" одне на одного.
Сіяртову то все до одного місця ... Зарплата в нього жирна ... Робота престижна.
А от людскі взаємини і довіру що була (чи ту що ще є) ... Щоб вивести на вищий рівень , треба буде дуже багато часу.
Микола 2018-01-25 / 12:47:37
До Івана...Треба ще уточнити хто моська і хто слон?В Економічному плані якраз угорщина і є слоном біля україни
Степан Крук 2018-01-25 / 11:40:39
Освітній закон з "юридичними гарантіями" - це біціглі без педалів!!!
Петро Івану 2018-01-25 / 11:17:17
Моська, Слон... З таким же підходом будують свої відносини з Україною і москалі.
Микола 2018-01-25 / 11:02:49
За відсутності правових гарантій Угорщина зберігає своє рішення блокувати всі існуючі міжнародні ініціативи України в рамках Європейського Союзу і НАТО", До бібі та івана.....Це того варте?
ІВАН 2018-01-25 / 09:36:28
От знахібніла ця Моська. Якась дрібна шолудива Моська буде вирішувати за всю Українську державу. Ще договір має може бути підписаний (а вона ще й не погодиться) між Моською та Слоном. Бачу, що дійде до того, то вони дограються, що всіх цих шавок будуть виганяти з України.
Kokot 2018-01-25 / 08:19:17
Zur dem Schwanc, liebe modyor!
дід 2018-01-25 / 06:53:02
Як уже дістали ці европейські монголи.
Вуву 2018-01-25 / 06:47:28
В кого ... В кого вона вимагає в американців чи в нас ?
В нас вимагати нема чого і наша позиція по цьому питанню чітка і правильна .
А що стосується американців ..
То що від них вимагати ,якщо це справа міждержавна двох крайін ... Тай ще освітнього характеру .... До якойі американцям ... як вітер в полі ...
(Хоча б тому що вони до цього немають ніякого відношення ... Тай міждержавні справи бувать куди більш нагальні , важливі і термінові).