"Неконструктивний" крок Будапешта

Посол Любов Непоп — про те, чому Угорщина пообіцяла блокувати засідання Комісії Україна — НАТО

"Неконструктивний" крок Будапешта

Днями очільник міністерства закордонних справ Угорщини Петер Сіярто під час прес-конференції в Будапешті зробив резонансну заяву.  Він повідомив, що Угорщина не може підтримати євроінтеграційні зусилля України, тому Будапешт заветував скликання засідання Комісії Україна — НАТО (КУН), запланованого на грудень, повідомляє Радіо Свобода. Він зазначив, що причиною для такого рішення став ухвалений в Україні Закон «Про освіту». За його словами, перед його ухваленням, до початку вересня, Будапешт «найголосніше та найактивніше» виступав за проведення заходу. При цьому Сіярто сказав, що обійти угорське вето немає можливості, бо скликання КУН вимагає одностайного голосування.

Тим часом уже наступного дня з’явилася новина від представників НАТО, що насправді Альянс не планував проводити у грудні засідання КУН, що й підтвердили власні кореспонденти «Радіо Свобода» та УНІАН у Брюсселі.

«ПРОДОВЖЕННЯ НЕГАТИВНОЇ РИТОРИКИ — КОНТРПРОДУКТИВНЕ ТА НЕВМОТИВОВАНЕ»

«День» звернувся за роз’ясненнями щодо позиції Угорщини до посла України в Угорщині Любові НЕПОП і запитав її, чому сусідня країна так ультимативно виступає і зриває засідання КУН, не кажучи про погрози в євроінтеграції України, чому вони не сприймають аргументи, що в ЄС ніде немає, щоб меншини не вчили мови країни, де вони проживають:

— Позиція Угорщини після ухвалення Закону України «Про освіту» з самого початку була емоційною і гострою.

Як ви знаєте, інші країни також мали питання щодо закону, але в результаті проведених двосторонніх консультацій ми вже маємо підписану Декларацію з Польщею про забезпечення особам, які належать до національних меншин, права вивчати рідну мову та навчатися рідною мовою, досягнуто порозуміння з болгарською стороною, надано роз’яснення грецькій, ведуться в конструктивному дусі консультації з Румунією. Маючи позитивний досвід діалогу з іншими країнами, ми виходимо з того, що порозуміння можливе і потрібне також з Угорщиною.

Для розвіювання поширених в Угорщині міфів було здійснено візит міністра закордонних справ України Павла Клімкіна до Будапешта 12 жовтня та візит міністра людських ресурсів Угорщини Золтана Балога в Київ 19 жовтня. Ми максимально детально роз’яснили зміст статті 7 та плани щодо її імплементації,  щоб продемонструвати, що закон жодним чином не порушує ані внутрішніх, ані міжнародних зобов’язань України і не створює загроз асиміляції для угорської громади.

Переговори на рівні профільних міністрів Л.Гриневич та З.Балога за участі глави МЗС України П.Клімкіна були обнадійливими і відбулися, як це зазначила й угорська сторона, в конструктивному дусі. Зустріч показала шлях до порозуміння. Саме тому для нас стало незрозумілим повернення до попередньої риторики та лінії поведінки з боку Угорщини після візиту.

Можна зрозуміти прагнення Будапешта максимально сприяти тому, щоб угорська громада в Україні зберігала свою ідентичність і почувалася добре на своїй рідній землі в Україні. Водночас, щоб почуватися частиною держави важливо володіти належним чином мовою цієї держави. Знання рідної мови і національна ідентичність жодним чином не є чимось таким, що суперечить знанню державної мови і громадянській свідомості, навпаки обидві ці складові мають бути невід’ємною частиною формування кожного громадянина в будь-якій країні. Не забуваймо, що закон про те, яким чином Україна забезпечить сучасні і рівні можливості для самореалізації своїх громадян на своїй території, а отже, і про єдність нашого суспільства і спільну відповідальність за розвиток країни.

Складно зрозуміти прагнення блокувати європейську інтеграцію України, яка відповідає інтересам українських громадян також і угорської національності. 

Заяву про блокування засідання Комісії Україна — НАТО, де наші союзники мають можливість із перших вуст почути про розвиток безпекової ситуації в контексті триваючої російської агресії на сході України та окупації Криму, загалом складно пояснити. Наші угорськомовні співвітчизники так само захищають Україну й протистоять агресору, тож неможливо зрозуміти, чим такий крок може сприяти захисту їхніх інтересів, та й загалом їхньому захисту,  збереженню їхніх життів.

Під час візиту З.Балога було досягнуто конкретних домовленостей щодо подальшої взаємодії з тим, щоб імплементація закону максимально врахувала особливості і потреби угорської громади України. На виконання досягнутих домовленостей українська сторона передала угорській проект протоколу зустрічі, відповідь на який ми очікуємо.

Навіть за умови збереження різниці в наших поглядах зняттю будь-яких спекуляцій сприятиме оприлюднення рекомендацій Венеціанської Комісії — найбільш авторитетного органу, думка якого має розставити всі крапки над «і». 

Саме тому ми вважаємо контрпродуктивним і невмотивованим  продовження негативної риторики та подальше нагнітання напруги довкола закону й закликаємо угорських колег перейти до конструктивного діалогу, розраховуючи на підтримку такого підходу і з боку наших європейських та євроатлантичних партнерів.

Наталія Пушкарук, "День"; Микола Сірук

02 листопада 2017р.

Теги: Угорщина, угорці, освіта, мова

Коментарі

Олег 05.11.2017 / 00:49:16
До ПФР....Рошен не поганий але нічого особливого нема в цій продукцїї.Я теж багато сиджу у ЄС але не чув ніколи що купують той рошен,у ЄСовських маркетах тих солодощів море

Не рошен для pfr 04.11.2017 / 21:53:16
Ти майже ніколи не був в європейських країнах , інакше б ніколи не ніс такі дурниці про їхні конфети , і не восхваляв так "Рошен " .Той же "Рошен" щоб попасти на європейський ринок змушений був досягти суворих стандартів якості .Всі лінії на "Рошені" західного виробництва .
Як до речі і лінії наших пивзаводів .
Я буваю в Європі але я нигда ни чув щоб рошенки зкуповували кілограмами .
Це напевно твої фантазії .
Скажу більше ,європейська кондитерка смачніша за нашу , але так наші стараються ,але поки не дотягують

Віталій Грегор 03.11.2017 / 02:18:50
"Наші угорськомовні співвітчизники так само захищають Україну й протистоять агресору, тож неможливо зрозуміти, чим такий крок може сприяти захисту їхніх інтересів, та й загалом їхньому захисту, збереженню їхніх життів."

Вуву 02.11.2017 / 22:08:37
Слова "рошен" і "рашен" дуже подібні ... Але рошен дипломатія-перебір.

ukroshen 02.11.2017 / 16:47:21
Могутність і сила незалежної України в "Рошен"-і.

pfr 02.11.2017 / 09:28:55
Вуйку, а ти на своєму місці? Ти взагалі при своєму розумі? Можна будь-що думати про Пороха як президента і його людей, але фірма «Рошен» - одна з кращих і найпрезентабельніших в Україні. Іноземці зі сх.Європи рошенівські цукрики скуповують кілограмамами і не нахваляться українського шоколаду, бо у них усе - хімічне «Нестле». А пані Непоп - наша людина. Це Орбан звихнувся, розганяє шовінізм, як Гітлер свого часу.

Вуву 02.11.2017 / 06:59:09
Миколко і наталко ... Розслабтесь !
Якщо хуни не хочуть ... То ніякого діалогу не буде. Ну і нехай ... Якщо нема діалогу , значить буде мовчанка .
... "А як будуть мовчати ... То не будуть кричати" .

Вуйко 02.11.2017 / 06:23:30
Ця паніка просто не на своєму місці !! Вона як і всі працівники " РОШЕНУ" колишні просто некваліфіковані дипломати

НОВИНИ: Політика

18:43
/ 9
Ужгородського депутата від ОПЗЖ Маєрчика суд визнав корупціонером, його мають внести до Реєстру корупціонерів (ДОКУМЕНТ)
19:29
/ 1
Національні спільноти регіону презентували культурну спадщину на фестивалі "Етнічний віночок у Закарпатті"
13:38
Директор угорської опери посперечався з послом Шандором через виступ пропутінської Нетребко
22:29
Польща та Словаччина допомагатимуть Україні в рамках Карпатської ініціативи розвивати Карпатський регіон
02:40
/ 25
Федір Шандор як посол вручив вірчі грамоти президенту угорщини Фото новина
19:04
/ 13
Колишній голова Мукачівської РДА і "нетривалий" очільник Закарпатської обласної служби зайнятості Едгар Токар очолив "заповідний" департамент Міндовкілля
12:44
Суд відмовив прокуратурі у конфіскації нерухомості голови Верхньокоропецької громади Химича
01:15
/ 14
Посол Федір Шандор вручив копії вірчих грамот в угорському МЗС Фото новина
21:13
/ 12
Заступником голови Закарпатської ОВА став Ростислав Пріцак Фото новина
11:04
/ 4
ЗМІ: угорщина блокує початок переговорів про вступ України до ЄС через питання нацменшин
20:54
/ 3
Кабмін погодив звільнення Т.Аверіна з посади голови Тячівської РДА
16:21
/ 9
Ексголова Тячівської РДА часів Януковича Шелевер уник відповідальності за махінації з землею
20:08
/ 7
Ексрегіонал і ексОПЗЖист В'ячеслав Шутко оголосив про запуск нового телеканалу на Закарпатті
00:49
/ 3
Московська пропаганда на Закарпатті на початках Чехословацької республіки
15:19
/ 26
Кабмін погодив призначення Тараса Гайдука на посаду голови Ужгородської РДА
14:01
/ 36
Зеленський підписав указ про призначення Шандора послом в угорщині
02:49
/ 13
Хто пиляє Закарпаття? Коштовна земля "по дружбі" з очільником ОВА – Bihus.info Відео новина
14:30
/ 26
Ужгородський любитель "русского міра" уник реального покарання за наполегливу пропаганду комунізму та проросійські публікації Фото новина
22:32
/ 12
Кабмін погодив призначення Василя Іванча першим заступником голови Закарпатської ОВА
18:28
/ 51
На пресконференції в ІА "Інтерфакс-Україна" розповіли про "зловживання високопосадовців" та "масштабну схему розкрадання земель на Закарпатті" Відео новина
17:48
/ 9
(Не)корумпованого рахівського суддю Тулика звільнять через громадянство Румунії
22:07
/ 3
Московськоправославному блогеру з Хустщини присудили штраф за розпалювання релігійної ворожнечі
21:01
/ 12
Зеленський призначив головою Закарпатської ОВА Мирослава Білецького
19:47
/ 2
Зеленський на Закарпатті повідомив, що Україна і угорщина готують двосторонній документ
18:44
/ 9
Зеленський в Ужгороді зустрівся з представниками бізнесу Фото новинаВідео новина
» Всі новини