"Париж в Ужгороді" від основополжника закарпатської школи живопису побачила Словаччина (ФОТО)

У Шариській галереї в Словаччині експоновано картини одного з основоположників закарпатської школи живопису Адальберта Ерделі зі збірок Шариської (м. Пряшів) та Кошицької Східнословацької галерей, Східнословацького музею в Кошицях та з однієї приватної збірки (до якої є певні запитання щодо автентичності окремих творів).

"Париж в Ужгороді" від основополжника закарпатської школи живопису побачила Словаччина (ФОТО)

Адальберт Ерделі настільки потужна особистість, така Велич-глиба, що про нього не напишеш кількома абзацами – навіть книги замало, тому репортажний опис виставки – це всього-навсього маленький штрих у потужній історії митця. Художник, графік, письменник, філософ – багатогранна особистість, якому якнайкраще пасує цитата Оскара Вайлда, яку також часто вживав художник: «Справжній художник містить в собі ознаки всіх мистецтв».

Знайомитися з творчістю Ерделі у жодному разі не можна через посередництво художніх альбомів або моніторів ґаджетів, адже жодна ілюстрація не відтворює те багатство внутрішнього світу та кольорового спектру митця, яким воно є насправді. Адальберт Ерделі писав: «Колір – це вібрація, живопис – трепетання кольорів», «Я неспокійний, люблю кольори-барви – в цьому зміст усього». Він – Маестро кольору, всі свої емоції та вираження передавав через колір і завжди скаржився, що йому не вистачає фарб, щоб передати те, що він відчуває та бачить.

Мюнхен і Париж – величні художні форпости Європи того часу, коли жив і творив Митець. Ерделі студіював, розвивався і працював там, але маючи змогу залишитись та, безперечно, досягти в Парижі світового визнання… він повертається додому. Що ж, це його нелегкий хрест, який він ніс упродовж усього подальшого життя, проте його самопожертва зробила маленький старовинний Ужгород містом художників. Завдяки Маестро частинка душі прекрасного французького Міста закоханих оселилася назавжди в місті над Ужем.

«Париж в Ужгороді» – таку назву отримала експонована в Пряшеві експозиція. На ній представлені 27+1 картина – це пейзажі, натюрморти та кілька портретів, написаних Майстром переважно в 1920-1940-их роках. Навіть така маленька експозиція дає змогу чітко побачити та виокремити ранній («Склянка з водою», «Хати під пагорбом», «Портрет батька», Мюнхенський («Портрет жінки, що сидить», «Краєвид»), Французький («Дерева біля річки», «Над водою (Міст)», «На мосту») та вже післявоєнний живопис митця («Пейзаж з хаткою», «Портрет гуцулки»).

Чому саме так: «+1» картина? Тому, що одна картина, включена до камерної експозиції, не належить пензлеві самого Маестро. Йдеться про роботу «Клоун», 1931 року виконання, яку раніше приписували пензлю Адальберта Ерделі. Більшість шанувальників та мистецтвознавців творчості митця вже давно схилялися до думки, що «Клоун» «випадає» із художньої стилістики та жанровості Маестро, й нарешті картину було ідентифіковано як роботу Ерделі, але Ференца Ерделі (1904-1959), уродженця Будапешту, однофамільця та сучасника Адальберта. Тим не менше, робота представлена на розсуд глядачів.

Олександр Нікітчук, Фундація розвитку закарпатського мистецтва

12 вересня 2017р.

Теги: виставка, Ерделі, живопис, основоположник, Слоавччина

Коментарі

читачка 2017-09-12 / 22:22:26
Протягом останніх років лише і чути: "Ерделі, Ерделі". Нічого особливого у його картинах не бачу, тим паче, не хотіла б мати їх у своїй хаті.

Читатель 2017-09-12 / 21:15:25
Данный пример еще раз доказывает - главное не квалификация художника, а его имя. Я бы, лично, никогда такое вот не купил, и не повесил бы у себя дома. Допустим, у кого-то, дома такое висит. Но... Греет ли оно душу? Увы! Греет мысль, что "эта картина стоит много". А красота ее, или некрасота - дело десятое для таких потребителей.

Но, Бог с ним. Другая проблема. Многие художники сетуют - их картины очень плохо продаются. А не потому ли? ))) Нарисуют картину, скажем, за час, и хотят уже за нее большие деньги! Нормально? Нет. Так быть не должно!

А вот, картина, которая рисовалась многие часы (!), действительно имеет право стоить очень много! К примеру, потратил бы художник на картину 100 часов, и выставил ее по цене, скажем, 6 тыс. гривен - это нормально!

НОВИНИ: Культура

10:12
У Мукачеві відбувся фестиваль духової музики
14:33
Сьогодні в Мукачеві стартує фестиваль етнічних театрів національних меншин "Етно-Діа-Сфера" (ПРОГРАМА)
11:46
Музейні святкування в Ужгороді завершилися нічними атракціями на Замковій горі
04:32
Оголошено короткий список Всеукраїнського літературного конкурсу імені Івана Чендея
03:48
Василь Шкіря: "Перегортаючи підшивки газет, переосмислюєш спектри свого життя"
03:40
Мар'яна Нейметі, "Йод": Ніжне і світле навіть у найтемніших плямах
03:15
Зразковий дитячий ансамбль танцю "Веселка" концертом відзначив своє 25-річчя
10:54
Концертну програму "До вас з любов'ю" подарував шанувальникам в Ужгороді естрадно-духовий оркестр обласної філармонії
09:35
Колекційну фотовиставку "Політика тіла" презентували у Мукачеві
19:20
Визначено переможців цьогорічного "Книга-фест"
16:01
"Овіяна легендами" Мирослава Копинець потішить ужгородців сольним концертом
09:42
Вихідними у Мукачеві стартує фестиваль етнічних театрів національних "Етно-Діа-Сфера"
03:26
"Книга-Фест- 2018" розпочався в Ужгороді
03:19
/ 1
В Ужгороді стартували "Ерделівські читання"
03:16
У Мукачеві відкрили "страшну" виставку AzaNiziMaza
09:40
8 державних і близько 300 громадських музеїв Закарпаття відзначатимуть 18 травня Міжнародний день музеїв
03:57
У Хусті відбувся фестиваль сучасної та народної пісні "Веселка над Тисою"
03:36
Закарпатці взяли участь у Міжнародному живописному пленері "Вижниця 2018" на Буковині
19:11
Міжнародну Ніч музеїв та галерей можна відзначити в Музеї української культури в Свиднику
09:30
На Закарпатті вийшов у світ черговий номер щоквартального вісника "Культурологічні джерела"
05:14
Опубліковано програму роботи виставки "Книга-фест-2018" в Ужгороді та акцій у рамках книжкового свята
00:42
В Ужгороді вдруге визначать лауреатів премії імені Петра Скунця
16:45
З любов'ю вийде до слухача естрадно-духовий оркестр обласної філармонії в Ужгороді
14:20
/ 1
У Берегові відкрили виставку картин, створених митцями під час весняного пленеру
03:29
У Берегові відбувся масштабний угорський фольклорний конкурс
» Всі новини