Програш Пацкана. Як БПП і НФ не поділили Рахункову палату

У вівторок увечері депутати Верховної Ради мали проголосувати за зміни в склад Рахункової палати. Незважаючи на те, що конкурс до відомства відбувся ще рік тому, керівництво Ради не поспішало виносити питання на розгляд. Причина банальна – президент та його партнери по коаліції не могли домовитися, кому ж відійде цей орган.

Програш Пацкана. Як БПП і НФ не поділили Рахункову палату

Від БПП очолити Рахункову палату хотів Валерій Пацкан, а Народний фронт бачив на цій посаді близького соратника Олександра Турчинова Руслана Лук’янчука.

За словами однопартійців Пацкана, його на посаду голови палати могли підтримати до 260 депутатів. Але "Народний фронт" запустив той сценарій, який узгодив на фракції ще 2 тижні тому.

В результаті РП залишиться непрацюючою, з керівництвом, що ходить під кримінальною справою.

В чому інтрига боротьби за Рахункову палату, розбирався INSIDER.

Яка така палата

-   Я взагалі не розумію,  навіщо комусь та палата, - сказав представник БПП Іван Вінник вже після проваленого голосування.

Втім його колега по фракції Оксана Продан з такою позицією не погоджується.

"Насправді Рахункова палата – це орган контролю Верховної Ради за всіма органами влади. І якщо раніше вона проводила перевірку лише в частині витрат, то після ухвалення нової редакції вона може контролювати і доходи цих органів. Це насправді величезний механізм, який давав би підстави для правоохоронців – для НАБУ, для прокуратури – про відкриття кримінальних прав. Ми всі розуміємо, що в правоохоронних органах не так багато аудиторів, а всі питання з коштами – це аудиторські питання і вміння знайти порушення. І в усьому світі рахункові палати існують для того, щоб давати приводи  для відкриття кримінальних справ. А у нас цей орган не працює", - зазначила Продан.

Зараз же, за словами депутата, цей орган залежить від прокуратури і МВС, оскільки його керівництву оголошено підозру через неправомірні дії з майном.

У листопаді минулого року силовики вручили повідомлення про підозру щодо махінацій з квартирою голові Рахункової палати Роману Магуті, за те що допоміг своєму підлеглому приватизувати житло в центрі Києва.

Валерій Пацкан

Дійсно після ухвалення влітку 2015 нового закону про Рахункову палату її функції суттєво розширились. Повний перелік нових повноважень РП можна прочитати тут. Але незважаючи на те, що комісія тоді досить оперативно провела конкурс внесення питання в Раду було заблоковане майже на рік. Не допомагали навіть звернення з боку європарламентарів.

Минулого пленарного тижня питання таки поставили до порядку денного, але одразу ж і зняли.

Нині вже представник президента в парламенті Ірина Луценко тоді пояснила  журналістам це тим, що виявилось, що з 28 відібраних кандидатур лише 6 знають іноземну мову. Тому питання відклали з вівторка на четвер. Чи вистачило б цих днів, щоб хтось з кандидатів ще підтягнув мовний рівень, журналісти так і не зрозуміли.

"Та я готовий виступати з трибуни хоч англійською, хоч угорською, хоч чеською", - сказав тоді в розпачі журналістам Валерій Пацкан. Але навряд чи в той момент депутат підозрював, чим історія закінчиться.

Як розповіли INSIDER  його колеги з групи УДАР, кандидат зустрічався перед тим з президентом і на словах отримав його підтримку. Але джерела на Банковій розповіли тоді ж INSIDER, що підтримки насправді нема, бо Порошенко не вважає ударівця своїм.

Втім за підрахунками тих таки ударівців Пацкан міг справді зібрати в Раді 260 голосів. Підтримку пообіцяла як Юлія Тимошенко (їх кандидат Олександра Кужель знялася, бо не мала достатньо підтримки стати головою), так і депутати більшості фракцій і груп.

В рейтинговому голосуванні він навіть набрав 291 голос.

Але отримати посаду все одно не вийшло.

Тонкий розрахунок

Ще позаминулого понеділка фракція "Народний фронт" вирішила, що підтримуватиме на посаду голови Рахункової палати Руслана Лук’янчука.

Останній близький соратник Олександра Турчинова. Він завжди фігурує в повідомленнях про бізнес-операції секретаря РНБО – від володіння офісом на Турівський до обвинувачень одіозного бізнесмена Олександра Шепелєва у виведенні мільйонних коштів.

Але, вочевидь, на Банковій хоч і не вважали Пацкана своїм, але колегам по коаліції РП віддавати не захотіли.

Станом на вечір цього понеділка фракція Арсенія Яценюка та Олександра Турчинова знали, що посаду голови їм не віддадуть, бо Ігор Кононенко оголосив, що БПП підтримає Пацкана. Тоді "фронтовики" придумали як красиво прокинути колег – вони вирішили, що дадуть голоси за 9 кандидатур, але у голосуванні за затвердження 9-ки участі не братимуть.

В результаті при голосуванні за кандидатури членів РП фракція "Народного фронту" давала десь 56 голосів, але коли справа дійшла до фінального голосування, то від фракції на табло висвітилось аж 7 клітинок.

Руслан Лук'янчук

Це викликало хвилю обурення в залі в дискусію втрутився навііть представник Опоблоку Нестор Шуфрич, який вимагав таки проголосувати за палату і запустити зміни, але НФ позицію не змінив.

"Давайте знизимо градус напруги і тверезо на  холодну голову будем розбиратися, що Рахункова палата – це незалежний парламентський орган для контролю. І, певно, там повинні бути представлені всі фракції, всі групи для того, щоб це був незалежний орган.

Я хочу повернутися до незалежного органу НАЗК, який теж був незалежний. Чим це закінчилось по е-декларуванню?

Давайте європейськими гаслами не перекривати власну недолугість! Вважаю, що треба провести ретельний відбір, і представництво  повинно бути всіх фракцій і груп для того, щоб це був дієвий, а не внутрішньопартійний орган. Тому закликаю всіх утриматися від голосування", - заявив лідер фракції Максим Бурбак.

Що не задовольнило Бурбака у відібраних кандидатах і чиї вони?

Віктор Богун – помічник депутата від НФ Олега Кришина;

*Тарас Герула – за даними центру Ейдос, партнер юридичної компанії "Мoris Group", клієнтом якої протягом останніх років, у т.ч. 2014-2015 рр, є російська компанія "Лукойл". В об’єктивці експерти віднесли його до наближених до БПП;

Любомир Дроздовський – юрист наближений до "Батьківщини", захищав тестя Юлії Тимошенко по справі ЄЕСУ;

Руслан Лук'янчук – депутат НФ;

Андрій  Майснер – експерти не визначили його політичної належності, але кандидат працює в НАУ;

*Василь Невідомий – чинний член РП, в органах контролю з 2004 року;

*Цезарь Огонь – заступник департаменту Рахункової палати з питань бюджету;

*Валерій Пацкан – депутат БПП;

*Ярослав Сидорович – керівник департаменту адміністрації президента, називали людиною екс-глави АП Бориса Ложкіна.

В принципі серед тих 9, які були проголосовані – 5* були від БПП, 2 – від НФ, решта незалежні. Тому депутат від Радикальної партії Ігор Попов і припустив, що саме це було причиною відмови голосувати.  Але насправді НФ так би проголосував за будь-якої версії відбору.

Та ж Оксана Продан наголосила, що при рейтинговому голосуванні за кожну кандидатуру окремо "Народний фронт" підтримав всіх кандидатів, які увійшли до фінального списку. "Вони голосували за кожного окремо. Але не готові голосувати за повне оновлення Рахункової палати. Їх влаштовує ситуація, яка є нині, коли Рахункова палата не виконує свої функції", - додала "ударівка". 

Водночас слід зауважити, що фракція БПП при голосуванні кандидатур стабільно давала 100 голосів. Але при голосуванні за керівника департамента реформ адміністрації президента Ярослава Сидоровича витисла з себе аж 120 голосів.

Якби фракція зробила те саме і у фіналі, їй би не потрібен був "Народний фронт".

До речі, зранку INSIDER якраз говорив з новим головою фракції БПП Артуром Герасимовим і той одним зі своїх завдань назвав голосування фракції у 120 голосів. При тому, що зараз вона зазвичай дає не більше 105.

Правда, тепер у нього буде ще одне завдання – заспокоїти групу УДАР і якось пояснити, чому їх вчергове кинули.

 

Тетяна Ніколаєко, головний редактор "Інсайдер"

06 квітня 2017р.

Теги: Пацкан, Рахукова палата, БПП

Коментарі

Надія 2017-04-07 / 18:15:54
Точно.Той би нарахував, з часом або сів би, або втік би в Угорщину з нарахованим.

Василь із Ізи 2017-04-06 / 07:59:16
Се добре шо цього Золотарьовського барригу Пацкуна кинули як шмаркатого дітвака бо уже дуже великим фешаком став був

НОВИНИ: Політика

18:39
/ 1
У Мукачеві почали встановлювати різдвяну ялинку
22:07
/ 3
Московськоправославному блогеру з Хустщини присудили штраф за розпалювання релігійної ворожнечі
21:01
/ 11
Зеленський призначив головою Закарпатської ОВА Мирослава Білецького
19:47
/ 2
Зеленський на Закарпатті повідомив, що Україна і угорщина готують двосторонній документ
18:44
/ 9
Зеленський в Ужгороді зустрівся з представниками бізнесу
17:47
Уродженку рф, що мешкає у Сваляві, судитимуть за підтримку путіна, росії і окупації
15:02
/ 68
У Закарпатській обласній прокуратурі виявили щонайменше 13 "юних" пенсіонерів (СПИСОК)
19:47
/ 8
У затриманої на організації "ухилянтської" схеми ректорки Несух виявили російські символіку, диплом і подяку, а також угорське посвідчення особи
11:45
/ 1
Прем’єри України і Словаччини зустрічаються під Ужгородом після заяв фіцо щодо НАТО
17:15
/ 6
На позачерговій сесії Оноківської сільради депутати достроково припинили повноваження сільської голови Марії Коваль (ОФІЦІЙНО)
22:51
/ 3
Депутата-"слугу" Рахівської міськради Пруцкова затримали за організацію переправлення "ухилянтів" через кордон
21:20
/ 7
У четвер облрада планує втаємничено, через "приватну" реставрацію, забрати у волонтерів "пам'яткову" будівлю в Берегові і, ймовірно, передати під контроль Угорщини
16:32
/ 7
Поліція й СБУ прийшли з обшуками до псевдоактивіста Стахіва, що з Павловим з "Доста" кошмарив Закарпаття під час ковіду
20:50
/ 23
В Ужгороді "кримінальний" депутат від ОПЗЖ Маєрчик за підтримки колег і правоохоронців легалізовує крадіжку в громади землі на пл. Петефі
16:10
/ 6
Справу ужгородського депутата Горвата, затриманого на вимаганні хабарів за відстрочку від мобілізації, передали до суду
17:56
На Берегівщині черговій прихильниці рф, путіна і "русского міра" оголосили про підозру
18:27
/ 8
Хто гальмує перехід православних громад Моспатріархату в ПЦУ?
04:48
/ 1
Житель Берегівщини уник реального покарання за заклик відокремити Закарпаття від України
19:52
/ 9
Зеленський призначив виконувачем обов’язків голови Закарпатської ОДА Мирослава Білецького
14:00
/ 8
Зеленський звільнив Микиту з посади голови Закарпатської ОДА і призначив заступником керівника свого Офісу
14:23
/ 13
Уряд погодив звільнення Микити з посади глави Закарпатської ОВА
17:35
/ 7
Як Падяк із Духновича "націоналіста" робить
12:05
/ 1
"Оптимізація" України
20:57
/ 39
Суд визнав голову Великоберезнянської громади Кирлика "корупціонером"
20:26
/ 5
В угорщині відкрили першу повноцінну середню школу з українською мовою навчання
» Всі новини