Німецький еколог переїхав в Україну через карпатських "слонів"

Заради розведення рідкісних буйволів Мішель Якобі оселився в закарпатській глибинці і вивчив місцевий діалект.

Німецький еколог переїхав в Україну через карпатських "слонів"

Тварини з непростим характером

Дістатися до селища Чумальово на Закарпатті, де розташована буйволяча ферма німця Мішеля Якобі, ой як непросто. Тут, серед карпатських гір, асфальтованих доріг немає, а по глиняних стежках можна проїхати лише на потужному позашляховику. Незважаючи на такі незручності, Мішель Якобі знаходить позитив: люди сюди рідко навідуються, а значить, не смітять. Тому місцевість екологічно чиста.

34-річний еколог з Німеччини поселився в глибинці Карпат 8 років тому. Мішель народився в сім'ї успішних бізнесменів в місті Кіль біля Гамбурга на півночі Німеччини. Шість років вивчав екологію і лісництво в університеті у Фрайбурзі. Тоді ж зацікавився українським Закарпаттям.

- Я кілька разів приїжджав в Україну, на Закарпаття, тоді ж дізнався, що ще на початку ХХ століття гуцули тримали кілька тисяч буйволів, вони були майже в кожному дворі, - розповів Мішель Якобі. - Потім тварин забрали в колгоспи. Буйволи відомі своїм непростим характером. Наприклад, буйвол ніколи не дасть молока тій людині, якій не довіряє. Тому майже всіх цих тварин в ті роки і перерізали.

Мішель вирішив повернути гуцулам буйволів. Разом з друзями-однодумцями створив організацію "Збереження агробіорізноманіття Карпатських гір" і зайнявся розведенням цих тварин в Карпатах. Насамперед молодий чоловіка переїхав з Німеччини в Україну. Для батьків Якобі таке рішення сина стало шоком, однак вони не намагалися відрадити Мішеля від поїздки, навпаки, всіляко підтримували його.

Друг на все життя

Приїхавши в Карпати, хлопець відразу ж купив 13 буйволів на м'ясокомбінаті, найняв пастуха. Спочатку відкрив свою ферму в селищі Стеблівка, а потім в Чумальові. Зараз у Мішеля вже 34 буйволи. Є також свиня, корова, коні.

- Карпатські буйволи дуже розумні, - стверджує Мішель. - Я називаю їх карпатськими слонами. Вони все відчувають, переживають, у них є майже що людські емоції. Якщо буйвола вдарити, то він і тебе вдарить. Важливо, щоб ці тварини довіряли своєму господареві. Той, хто завів буйвола, отримує друга на все життя. Не всі тварини з мого стада мені довіряють. Ті буйволи, яких я купив на м'ясокомбінаті, досі не вірять людям, тому що історія їхнього життя дуже сумна: у них було по кілька господарів, їх били, над ними знущалися.

Своїх карпатських "слонів" Якобі дуже любить. Живуть буйволи Мішеля у великому просторому хліві, харчуються екологічно чистої їжею, а влітку разом з господарем і пастухом відправляються в двотижневу подорож на полонину Пересліп в Рахівському районі. Чим не санаторні умови? А сам Якобі мешкає в маленькій хатині поруч з хлівом, де немає навіть душа.

- Я сам вибрав своє життя, - каже німець. - Радію, що у мене завжди є чиста вода, смачна їжа і гірське повітря. Це підтверджують навіть мої рідні і друзі, які частенько навідуються в гості. Нещодавно у мене були брат з дружиною, вони приїжджали в двотижневий медовий місяць. Приїжджають і батьки, які говорять, що тут, в Карпатах, є ще ті екоумови наших предків, про які в Німеччині давно забули.

Влітку буйволи Мішеля разом з господарем і пастухом відправляються в двотижневу подорож на полонину Пересліп в Рахівському районі. Фото: Facebook

"В Україні, звичайно, бардак"

У Карпатах корінному німцеві подобається, каже, тут його другий дім. Після приїзду Мішель відразу ж взявся вивчати українську мову і оволодів нею на відмінно. Правда, розмовляє з сильним гуцульським акцентом, оскільки вчив "мову", спілкуючись з горянами. Заодно подружився з гуцулами.

- Я лише трохи їздив по вашій країні, бував на Львівщині, на Прикарпатті, на Буковині, в Києві, - розповів Мішель Якобі. - В Україні, звичайно, бардак у всіх сферах життя. Тому я дуже хочу допомагати в розведенні буйволів маленьким фермам, тим самим "ґаздам", у котрих немає ні великих грошей, ні великих зв'язків, а є величезне бажання розвивати цей напрям. Останнім часом все більше людей цікавляться такою справою. Я ділюся з ними своїми знаннями та досвідом, всіляко допомагаю.

Правда, Якобі підкреслює, що не вважає свої ферми успішним бізнесом. Молоко, яке набагато жирніше і корисніше за коров'яче, дають лише три його буйволиці. Мішель готує з нього смачну моцарелу, бринзу, йогурти. Більшу частину вимінює на інші продукти у сусідів, решта продає недорого магазинам, які торгують екопродукціі.

І на досягнутому наполегливий німець зупинятися не збирається. Планів у Мішеля громаддя. Хоче допомогти в розведенні буйволів і жителям із сусідньої Румунії. Виявляється, в цій країні, яка є членом ЄС, різко зменшилося поголів'я таких тварин. Якобі стверджує, що причина - нові закони Євросоюзу. Каже, місцеві селяни в пошуках кращого життя виїжджають в більш успішні країни Європи. А буйволів, яких раніше активно розводили, тепер ріжуть на м'ясо.

Ольга Кухарук, "КП в Україні"

19 жовтня 2016р.

Теги: буйволи, Якобі

Коментарі

Франьо 2016-10-19 / 08:47:31
Відкі гуцули ся взяли в Чумальові?

НОВИНИ: Світське життя

20:04
/ 8
"Сукня має бути яскравою і блискучою": як на Закарпатті виготовляють традиційне ромське вбрання
16:28
/ 6
Нетипова для Закарпаття: поблизу Ужгорода фермер Віктор Карабін вирощує гречку
13:51
/ 1
У Карпатах побільшало вовків і шакалів. Чи можуть вони бути небезпечними для людей?
11:26
/ 1
"Океан Ельзи" випустив першу пісню нового альбому – "Мукачево"
21:38
/ 3
Закарпатський розробник виробництва паперу з опалого листя отримав Європейську премію молодих винахідників
21:34
/ 2
340 млн переглядів у Youtube, 41 млн у Facebook: 17-річна закарпатка стала відомою, коли за 16 секунд розібрала та зібрала автомат
12:43
80-річний велоспортсмен з Мукачева долає по 200 кілометрів на день
20:09
/ 7
Стоянка первісних людей в закарпатському Королеві виявилася найстарішим людським поселенням Європи – 1,4 млн років
00:03
Мукачівець Сергій Кузьма здав 24,4 літри крові протягом 20 років
11:05
/ 1
Вина Срібної Землі. Як на Закарпатті малі винороби просувають свій продукт
18:21
/ 3
Родина з Нижньої Апші зробила вирощування тюльпанів сімейним бізнесом
19:27
Через COVID та війну равликовий бізнес на Закарпатті вимирає
10:20
"Винна мануфактура Штифко": винороб з освітою фізика відроджує виноградарські традиції на Закарпатті
17:31
Залізничник з Мукачева виготовляє металеві мініскульптури на підтримку ЗСУ
15:06
"Вина Срібної Землі": як на Закарпатті відроджують виноробську славу
15:02
/ 1
Кореєць Сонгджін, який 10 років жив в Ужгороді, переклав "Червону руту" на рідну мову
10:52
/ 7
Ужгородець відтворив старовинний струнний інструмент із фрески Горянської ротонди
10:18
Ужгородка виростила двометрові чорнобривці і потрапила до Книги рекордів
22:42
106-річний ужгородець Микола Деревляник сам готує, прибирає та пере одяг руками
20:46
На Закарпатті ветеранів війни та членів їх сімей професійно адаптують за кошти держави
10:17
Медик з Мукачева Валентин Вракін рятує поранених на передовій
14:11
На Закарпатті почали готувати собак-терапевтів для психологічної підтримки ветеранів
17:44
В Ужгороді волонтерки готують їжу для поранених військових, які лікуються в медзакладах
11:32
/ 2
На Рахівщині виготовляють морозиво із пива та сидру та варять варення із гострого перцю
10:57
У нацпраку "Синевир" на Закарпатті встановили фотозону з "портретом" хранительки лісу – Мавки
» Всі новини