Закарпаття: Транскордонне співробітництво як альтернатива новій "залізній завісі" та конфліктам

Під такою назвою вийшла публікація Інституту транскордонного співробітництва (президент - А. Ровт), підготовлена міжнародною дослідницькою групою під керівництвом Посла С. Устича, яка є частиною проекту з вивчення сучасних транскордонних процесів. Днями видання було презентовано в м.Мукачево для експертів та представників органів державної влади, які безпосередньо займаються питаннями транскордонного співробітництва.

У виданні подається генеалогія транскордонного співробітництва, його сутнісні риси, стратегічні цілі, загальний прогноз розвитку, обґрунтовується концепція аналізу та управління транскордонним співробітництвом на новому східному кордоні Європейського Союзу. Пропонуються політичні рекомендації з її практичного застосування.

Розвиток транскордонного співробітництва на новому східному кордоні Євросоюзу визначається комплексом геополітичних, економічних, цивілізаційних, етнічних та інших факторів. Ці чинники, як зазначено у виданні, справляють на транскордонне співробітництво суперечливий вплив: з одного боку, стимулюючи процеси, з іншого - стримуючи їх.

Як зазначають експерти, транскордонне співробітництво на новому східному кордоні ЄС продовжує виконувати три основні функції: практичну (вирішення конкретних економічних, соціальних, екологічних та інших проблем жителів прикордонних територій); комунікаційну (налагодження ци-вілізаційного діалогу); геополітичну (попередження конфліктів), яка випливає з двох попередніх.

Євросоюз чітко визначив стратегічні завдання транскордонного співробітництва, в тому числі і на новому східному кордоні. Серед них: сприяння економічному і соціальному розвитку прикордонних територій та подолання їх асиметрії; спільна робота над вирішенням проблем з охорони довкілля; сприяння розвитку ефективних і безпечних кордонів, боротьба з організованою злочинністю та нелегальною міграцією; сприяння налагодженню людських контактів.

Стратегія транскордонного співробітництва набуває нового значення в умовах вступу нових членів ЄС - сусідів України -до Шенгенського простору. Аналіз стану та тенденцій розвитку транскордонного співробітництва в умовах впливу регіональної політики ЄС, розширення ЄС і підготовки країн-сусідів України (Угорщини, Словаччини, Польщі) до вступу в Шенген з 1 січня 2008 року дозволяє виявити пріоритети транскордонного співробітництва в нових умовах, ідентифікувати їхні пробл'еми, причини і надати пропозиції щодо стратегії розвитку транскордонного співробітництва в контексті вступу нових членів ЄС - сусідів України - до Шенгенського простору.

Автори прогнозують такі етапи розвитку процесу розширення і поглиблення транскордонного співробітництва в умовах входження країн-сусідів України до Шенгенського простору.

Етап адаптації до Європейських стандартів, який буде складним і навіть болісним (введення Шенгенських віз, обмеження вільного пересування громадян, труднощі зі створення ефективних механізмів співпраці).

Етап реалізації закладеного в транскордонному співробітництві потенціалу, який принесе відчутні результати у плані соціально-економічного розвитку, що призведе до формування новоїсистемної якості транс-кордонноїспівпраці.

Систематичні і цілеспрямовані зусилля з реалізації цих етапів державами-учасни-цями транскордонного співробітництва та регіональними лідерами мали б зменшити вплив негативних чинників розширення Шенгенського простору для України і забезпечити ефективне функціонування нового східного кордону ЄС, що стало б гарною гарантією продовження співробітництва з Європою.

Важливим сегментом публікації є обґрунтовані в концепції висновки, що дозволяють авторам надати деякі політичні рекомендації суб'єктам управління транскордонним співробітництвом, перш за все регіональним і місцевим органам влади прикордонних територій, центральним органам влади східноєвропейських держав і держав - нових членів ЄС, Європейській комісії та Європейському парламенту.

Видання здійснено трьома мовами: українською, російською і англійською, що значно розширює коло його користувачів-науковців, експертів та практиків у багатьох країнах.

Безперечно, публікація - це перш за все послання до еліти країн Карпатського євро-регіону - членів ЄС та НАТО, - що має на меті запобігти утворенню нових «розмежувальних ліній» в Європі. Видання стане в нагоді суб'єктам управління транскордонним співробітництвом, оскільки містить інструменти аналізу та управління цим процесом в нових умовах глобапізованого світу.

Світлана Мітряєва, д-р регіонального філіалу НІСД у м.Ужгород
22 листопада 2007р.

Теги:

Коментарі

Nata 27.12.2007 / 09:49:00
Допоможіть отримати додаткові знання з тарскордонного співробітництва, особливо на східному кордоні ЄС. До кого звернутися в Ужгороді

Старі партійні кадри та транскордонне співробітництво речі несумістимі 22.11.2007 / 13:23:00
Старі партійні кадри та транскордонне співробітництво речі несумістимі. Несмішіть людей.

НОВИНИ: Політика

15:39
/ 1
У Мукачеві в неділю стартують заходи до Днів міста (ПРОГРАМА)
23:51
/ 1
Український план Орбана. Як угорський лідер хоче використати Україну для перемоги на виборах
19:59
/ 7
угорщина заборонила в'їзд "слузі" з Закарпатської облради Цеберу, який раніше як "діджей з угорщини" їздив у Крим розважати окупантів
01:05
/ 6
У Кам’яниці рубають ліс під новий андезитовий кар’єр компанії Михайла Лаби та оточення нардепа, члена фракції ОП-ЗЖ Фельдмана
21:02
Два КПП на кордоні зі Словаччиною та угорщиною тимчасово не працюватимуть
05:35
/ 3
В угорщині допустили відновлення консультацій з Україною щодо меншин
04:23
/ 5
угорщина скасувала заплановані в Ужгороді переговори з Україною щодо нацменшин
10:30
/ 3
У відповідь на дії будапешта Україна висилає двох угорських дипломатів, з яких один – консул з Берегова
22:34
/ 7
Угорський журналіст: спецслужби орбана шпигували за Україною ще кілька років тому
13:34
/ 12
На Закарпатті викрили агентурну мережу воєнної розвідки Угорщини, яка з'ясовувала реакцію на введення тамтешніх "миротворців" Відео новина
00:59
/ 4
Суд "за давністю" закрив справу проти "закарпатського" ексголови Рахункової палати Пацкана
00:57
/ 4
За наполяганням СБУ мер Андріїв відсторонив від виконання обов'язків свого заступника Плавайка
12:07
/ 12
Ужгородські депутати очікувано провалили звільнення заступника мера Плавайка, якому СБУ відмовила в доступі до держтаємниці
15:39
/ 8
Угорець з Ужгорода з вершини Говерли закликав угорців в угорщині сказати "Так" вступу України до ЄС Відео новина
14:17
/ 9
У вівторок на позачерговій сесії Ужгородської міськради на підставі листа СБУ з посади заступника мера планують звільнити людину Пересоляка Плавайка
20:57
/ 12
Посол "Угорщини в Угорщині" Шандор передає в українські села угорські книжки
17:02
/ 15
Дружина закарпатського нардепа-"слуги" Лаби за 583 грн купила дві ділянки у курортному Пилипці
03:28
/ 5
Депутат-"слуга" Берегівської райради виїхав у відрядження за кордон через митний пост, очолюваний батьком, і не повернувся Фото новина
02:44
/ 3
Вперше на Закарпатті з робочим візитом перебуває Верховний комісар ОБСЄ у справах національних меншин Фото новина
17:46
/ 6
Голова Хустської райради Н.Павлій "за власним бажанням" подав у відставку і "пішов далі"
15:05
/ 10
Дружина керівника БЕБ у Закарпатській області купила новий будинок з землею
01:31
/ 21
На третій рік війни мер Ужгорода Андріїв увійшов до четвірки мерів України з найбільшими зарплатами (ІНФОГРАФІКА)
14:52
/ 5
Голова земельної комісії Ужгорода, "слуга" Мильо задекларував $340 тис., 1,7 млн грн і влаштувався "завгоспом" у лікарню
03:53
/ 7
Після публікації ЦПК в Міноборони звільнили ексголову Закарпатської ОДА Олексія Петрова з посади керівника скандального "Спецтехноекспорту"
01:11
/ 6
На Закарпатті за розпалювання релігійної ворожнечі священника УПЦ МП оштрафували на 3400 грн
» Всі новини