У виданні подається генеалогія транскордонного співробітництва, його сутнісні риси, стратегічні цілі, загальний прогноз розвитку, обґрунтовується концепція аналізу та управління транскордонним співробітництвом на новому східному кордоні Європейського Союзу. Пропонуються політичні рекомендації з її практичного застосування.
Розвиток транскордонного співробітництва на новому східному кордоні Євросоюзу визначається комплексом геополітичних, економічних, цивілізаційних, етнічних та інших факторів. Ці чинники, як зазначено у виданні, справляють на транскордонне співробітництво суперечливий вплив: з одного боку, стимулюючи процеси, з іншого - стримуючи їх.
Як зазначають експерти, транскордонне співробітництво на новому східному кордоні ЄС продовжує виконувати три основні функції: практичну (вирішення конкретних економічних, соціальних, екологічних та інших проблем жителів прикордонних територій); комунікаційну (налагодження ци-вілізаційного діалогу); геополітичну (попередження конфліктів), яка випливає з двох попередніх.
Євросоюз чітко визначив стратегічні завдання транскордонного співробітництва, в тому числі і на новому східному кордоні. Серед них: сприяння економічному і соціальному розвитку прикордонних територій та подолання їх асиметрії; спільна робота над вирішенням проблем з охорони довкілля; сприяння розвитку ефективних і безпечних кордонів, боротьба з організованою злочинністю та нелегальною міграцією; сприяння налагодженню людських контактів.
Стратегія транскордонного співробітництва набуває нового значення в умовах вступу нових членів ЄС - сусідів України -до Шенгенського простору. Аналіз стану та тенденцій розвитку транскордонного співробітництва в умовах впливу регіональної політики ЄС, розширення ЄС і підготовки країн-сусідів України (Угорщини, Словаччини, Польщі) до вступу в Шенген з 1 січня 2008 року дозволяє виявити пріоритети транскордонного співробітництва в нових умовах, ідентифікувати їхні пробл'еми, причини і надати пропозиції щодо стратегії розвитку транскордонного співробітництва в контексті вступу нових членів ЄС - сусідів України - до Шенгенського простору.
Автори прогнозують такі етапи розвитку процесу розширення і поглиблення транскордонного співробітництва в умовах входження країн-сусідів України до Шенгенського простору.
Етап адаптації до Європейських стандартів, який буде складним і навіть болісним (введення Шенгенських віз, обмеження вільного пересування громадян, труднощі зі створення ефективних механізмів співпраці).
Етап реалізації закладеного в транскордонному співробітництві потенціалу, який принесе відчутні результати у плані соціально-економічного розвитку, що призведе до формування новоїсистемної якості транс-кордонноїспівпраці.
Систематичні і цілеспрямовані зусилля з реалізації цих етапів державами-учасни-цями транскордонного співробітництва та регіональними лідерами мали б зменшити вплив негативних чинників розширення Шенгенського простору для України і забезпечити ефективне функціонування нового східного кордону ЄС, що стало б гарною гарантією продовження співробітництва з Європою.
Важливим сегментом публікації є обґрунтовані в концепції висновки, що дозволяють авторам надати деякі політичні рекомендації суб'єктам управління транскордонним співробітництвом, перш за все регіональним і місцевим органам влади прикордонних територій, центральним органам влади східноєвропейських держав і держав - нових членів ЄС, Європейській комісії та Європейському парламенту.
Видання здійснено трьома мовами: українською, російською і англійською, що значно розширює коло його користувачів-науковців, експертів та практиків у багатьох країнах.
Безперечно, публікація - це перш за все послання до еліти країн Карпатського євро-регіону - членів ЄС та НАТО, - що має на меті запобігти утворенню нових «розмежувальних ліній» в Європі. Видання стане в нагоді суб'єктам управління транскордонним співробітництвом, оскільки містить інструменти аналізу та управління цим процесом в нових умовах глобапізованого світу.
Nata 2007-12-27 / 09:49:00
Допоможіть отримати додаткові знання з тарскордонного співробітництва, особливо на східному кордоні ЄС. До кого звернутися в Ужгороді
Старі партійні кадри та транскордонне співробітництво речі несумістимі 2007-11-22 / 13:23:00
Старі партійні кадри та транскордонне співробітництво речі несумістимі. Несмішіть людей.