— Вочевидь, досвід виноградівців вартий поширення, - сказав кореспонденту УКРІНФОРМУ начальник головного управління економіки Закарпатської обласної держадміністрації Віктор Погорєлов. - Приклад тутешнього міського керівництва, яке взяло на себе відповідальність за обігрівання квартир, вартий наслідування. У Виноградові вирішили питання оплати за газ - і з боку населення, і бюджетної сфери, всіляко сприяють і допомагають комунальникам та газовикам. Це й дало бажаний результат.
На жаль, така ситуація не скрізь. От і маємо досить тривожну картину із забезпеченням газом населених пунктів області на поточний опалювальний сезон. Адже щоб і далі отримувати газ, треба погасити борг за отримане паливо у 2006-2007 роках, а також хоча б на 95 відсотків здійснити передоплату за майбутні поставки газу. Закарпаття далеко не найгірше платить за "блакитне паливо". Зокрема, населення краю вже розрахувалося за спожитий газ /газові плити й автономне опалення/ на 90,8 відсотка. Тільки за останній тиждень газові борги закарпатців стали на 12 відсотків меншими: ситуація притискає...
Гірше з розрахунками населення за надане тепло у 2006-2007 роках, зауважив керівник. Найгірші справи в Ужгороді. Якщо, приміром, область розрахувалася на 70 відсотків, то місто Ужгород - на 57. Це чи не найгірший показник в Україні. Мукачівська міськрада віднайшла-таки 700 тисяч гривень на погашення боргів за газ, залишилася передоплата. В обласному ж центрі поки що зберігають "олімпійський спокій".
Я не розумію такого ставлення до людей, каже Віктор Погорєлов. Свого часу і я був Ужгородським міським головою, стикався з подібними проблемами. Але ми їх вирішували. Бувало нелегко, але справи просувалися, люди не мерзли. Коли ж почнеться теперішній опалювальний сезон в Ужгороді, ніхто з упевненістю сказати не може. Тільки підприємство "Уж-тепло" заборгувало близько 7 млн гривень. Навіть погасивши цей борг, воно навряд чи отримає газ без можливих інших домовленостей з компанією "Газ України".
Система опалення на Закарпатті добре підготовлена до зими. Та все ж більшість ужгородців та жителів райцентрів області, які користуються централізованим обігріванням житла, поки що мерзнуть у своїх квартирах, на повну котушку використовуючи електрообігрівальні прилади. Краще тим, хто обзавівся індивідуальними обігрівальними системами. Вони у будь-який час можуть вмикати і вимикати свої котли і бойлери. Правда, після ситуації в Дніпропетровську, де вибух газу зруйнував житловий будинок, гостро постало питання техніки безпеки. Адже установки індивідуального опалення працюють на газі...
І все ж перехід на котли автономного та квартального опалення виправдовує себе, переконаний Віктор Погорєлов. У цьому напрямі газівники працюватимуть і далі, відмовляючись від великих районних котелень і переходячи на малі - квартальні та розташовані на дахах будинків. Адже чим менша відстань до споживача, тим менші втрати теплової енергії і фінансові витрати, краща якість обслуговування. Менше буде й проблем на зразок тих, які виникли цього року в області з подачею тепла у квартири.
Тепло і газ - поняття взаємозв'язані. Вирішивши питання постачання газу, місцева влада автоматично "вмикає" подачу тепла для населення та бюджетної сфери. Але щоби подати газ у населені пункти, треба прокласти підвідні газопроводи до них. Далі, як правило, роботи проводяться за рахунок жителів. Обласна влада приділяє цьому питанню значну увагу, кошти інвестуються з обласного та районного бюджетів. У кількох районах краю, до речі, вже завершено газифікацію. А всього в області газифіковано близько 70 відсотків населених пунктів. Цьогоріч на цьому напрямі освоєно 2,8 млн гривень, проте торік - 11 мільйонів. Газівники сподіваються і наступного року отримати стільки ж. А в Рахові, відомому своїм туристичним і рекреаційним потенціалом, планується впроваджувати електричне опалення житла. У цій гірській місцевості тягнути газопроводи складно, опалювати мазутом - екологічно недоцільно. Отож, електроенергія - найприйнятніша альтернатива.
Думаю, що до кінця цього тижня тепло отримають жителі більшості міст і райцентрів Закарпаття, зазначив на завершення розмови Віктор Погорєлов. Сподіваємося, у компанії "Газ України" врахують упущення деяких керівників і з розумінням поставляться до потреб мешканців. Адже, фігурально кажучи, холод - не тітка...